Mobil oyunlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Popüler olan mobil oyunların ise büyük çoğunluğunu Battle Royale türündeki oyunlar oluşturuyor. Ancak bu listede farklı türlerden oyunlara da yer vermeye çalışacağım.

 

Peki, 2019’un en iyi mobil oyunları hangileri? Listenin ilk iki sırası belli ama diğerleri hangisi? Bu yazıda sizler için tamamen kişisel zevklerden oluşan ama genel kitlenin beğenilerine de dikkat edilen bir liste oluşturdum. 

 

İşte 2019 yılının en iyi 5 mobil oyunu

 

Normalde ilk sırada PUBG Mobile yer alıyordu ancak, onun pabucunu dama atan bir Battle Royale oyunu Ekim ayında piyasaya sürüldü: Call of Duty Mobile. Liderlik koltuğuna kısa sürede oturan CoD rekor üstüne rekor kırarak adından söz ettiren mobil oyunlar arasına girdi. 

 

Call of Duty Mobile

Bildiğiniz üzere Call of Duty efsane oyunlar arasında yer alıyor. Nereden bakarsanız bakın her platformda çıktığı günden beri en çok oynananlar listesinde yer alıyor. Bu nedenle mobil tarafa katılmış olması bu nedenle popülerliğinin de artmasına neden oldu. Ekim ayının en çok konuşulan konuları arasına giren oyun Battle Royale tarzda oynanıyor. 

 

Çok oyunculu olan CoD Mobile kısa süre içinde PUBG Mobile gibi birçok kullanıcının oynadığı bir oyun haline geldi. Kendi oyuniçi dinamiklerine sahip olan oyun için teknik olarak bir sistem gereknimine sahip olmanız gerekmiyor. Oyunu oynamak için ihtiyaç duyacağınız en önemli detay kesinlikle hafızanızın olması. 

 

Şu an için 1,5 GB’lık bir boş alan istiyorsa da bu sizi yanıltmasın, sürekli aldığı güncellemeler ile oyunun daha fazla alana ihtiyaç duyacağını söyleyebilirim. Ancak bunların yanında,  oyunun içinde hilelerin pek de olmadığı(PUBG'nin aksine) ve klasik CoD hayranıysanız bu oyunu kesinlikle seveceksiniz. 

 

Geliştiricisi: Activision, TiMi Studios, Tencent Games

Çıkış tarihi: 22 Nisan 2019

Fiyat: Ücretsiz

Android indirmek için tıklayın

iOS indirmek için tıklayın

 

PUBG Mobile

Mobil tarafta ağırlığını hissettiren Tencent tarafından sunulan PUBG Mobile’ın bilgisayar tarafında da oldukça büyük bir oyuncu kitlesi bulunuyor.

 

Bu kadar sevilmesi grafik ve oyun dinamiklerinin dışında oyuncuları için sürekli iyileştirme ve geliştirmeleri sunuyor olması diyebiliriz. Bunun yanında ise en önemli detay ücretsiz olması da yer alıyor. Bunun yanında PC tarafında PUBG ücretli olarak oynanabiliyor belirtmeden geçmeyelim. 

 

Battle Royale tarzda sunulan oyunun hala çok başarılı olduğunu söyleyelim. Ancak birçok kişi yapılan hilelerden dolayı PUBG Mobile oynamayı bırakmış durumda. 

 

Çok oyunculu olarak oynanabilen oyunun, düşük sistemli akıllı telefonlar için de Lite adlı bir versiyonu bulunuyor. Oyunu artık uzun uzadıya anlatmıyoruz çünkü birçok kişi artık PUBG Mobile hakkında detaylı bilgilere ve genel olarak oynanışına hakim.

 

Geliştiricisi:Tencent Games

Çıkış tarihi: 19 Mart 2018

Fiyat: Ücretsiz

Android indirmek için tıklayın

iOS indirmek için tıklayın
 

 

Cyber Hunter

Bu listede yer alan son Battle Royale oyunu söz veriyorum. Cyber Hunter farklı ve renkli havasıyla diğer Battle Royale oyunlardan sıkılmışlara güzel bir alternatif oluyor. 

 

Yeni sayılabilecek olan Cyber Hunter, PUBG ve Fortnite gibi oyunlardan ayrılıyor. Zira oyunun birkaç ayırıcı özelliği bulunuyor. İlk etapta kadın ya da erkek olarak seçtiğiniz karakterinizi Sims’teki gibi istediğiniz şekilde detaylandırabiliyorsunuz. 

 

Saç rengi ve yüz hatlarını istediğiniz gibi ayarladığınız karakterinizi düzenledikten sonra direkt oyuna başlayabiliyorsunuz. Bir jet benzeri uçaktan harita üzerindeki adalara atlıyorsunuz. Oyunun en ilginç yanı havada paraşüt ile düşmüyor olmanız. Bu oyunda farklı olarak minik bir uçan kaykay ile ineceğiniz alana düşüyorsunuz. 

 

Topladığınız oyun içi puan ile motosiklet veya otomobil satın alabiliyorsunuz. Bu ise diğer mobil oyunlardan ayrılmasını sağlıyor. Keyifle oynayacağınızı düşünüyoruz.

 

Geliştiricisi: NetEase Games

Çıkış tarihi: 22 Nisan 2019

Fiyat: Ücretsiz

Android indirmek için tıklayın

iOS indirmek için tıklayın

 

Limbo

 

Çok yeni bir oyun olmasa da bu listeye eklemek istedim çünkü, bu yıl içinde bilgisayar için olan versiyonu indirime girerek fazla kişiye ulaşmayı başardı. Hem iOS hem de Android işletim sisteminde bulunan oyunun birbirinden farklı deneyim sunduğunu söyleyelim. 

 

Zira iOS tarafında zengin hikayesiyle ve farklı grafikleriyle ilgi çeken oyunun, ücretli olarak sunuluyor olmasına rağmen App Store'daki kullanıcılar tarafından beş yıldızı almış. Android tarafta ise henüz demo olarak sunulan oyundan kısaca bahsedelim. 

 

Oyunun ana temasına bakıldığında ise değişen mekanlarla beraber Limbo isimli bir çocuğu yönetiyoruz. Limbo’nun yol boyunca karşısına çıkan tehlikelerden kurturmanız gerekiyor. Bu tehlikelerden kaçarken de aynı zamanda size sunulan hedeflere de ulaşmanız gerekiyor.

 

Oyunun içinde tehlikeli olarak nitelendirilecek olan şeylerden kaçarken herhangi birisine değerseniz oyun sona eriyor ve en son kaldığınız kısımdan başlıyorsunuz. Grafikleri oldukça basit olsa da yarattığı hava ile oyunseverlerden tam puan almayı başaran Limbo, bazı noktalarda ilerlemek için bazı bulmacaları da çözmenizi de gerektiriyor diyebilirim.

 

Geliştiricisi: Playdead

Çıkış tarihi: 25 Şubat 2015

Fiyat: iOS tarafında 26,99 TL, Android tarafta ise 14,42 TL'ye oynanıyor.

Android indirmek için tıklayın

iOS indirmek için tıklayın

 

Word of Wonders: Harf Bulmaca

Kelime bulma oyunu olan Word of Wonders, farklı havasıyla benzer kelime bulma oyunlarından ayrılıyor. Farklı temalarda sunulan kelime bulma ekranı, basit birleştirmeler ile kelimeleri tamamlanızı sağlıyor. 

 

Oyuniçi bazı başarımlar da sunan oyunun bu kadar sevilmesi ve popüler olmasının ardından benzer bulmaca oyunları da uygulama mağazalarında yerini almaya başladı bile. Bu oyunla beraber başka bir detay da sizlerle paylaşalım. 

 

Mobil oyun oynama deneyimleri sürekli araştırılıyor. Kimler hangi bölgede hangi oyunları oynuyor gibi detayları araştıran şirketler, kadınların erkeklere oranla daha fazla mobil oyun oynadığını ortaya koyuyor. 

 

Bu kapsamda kadınların hangi oyunları daha çok sevdiğine bakacak olursak, ilk sırada şeker eşleştirme oyunu olarak ortaya çıkan Candy Crush Saga yer alıyor, onu sırasıyla Tetris ve basit bulmaca oyunları yer alıyor. Bu da listemizde neden bir bulmaca oyununa yer verdiğimizi de açıklıyor aslında. 

 

Geliştiricisi: Naya Games

Çıkış tarihi: 2018

Fiyat: Ücretsiz

Android indirmek için tıklayın

iOS indirmek için tıklayın

 

Kişisel mobil oyun listesi: 2019 yılının en iyi 5 mobil oyunu

 

 

Bu ikinci listeye göre, yukarıda yer almayan ama gerçekten güzel alternatif sunan oyunları listeleyeceğim. Öncelikle bu listede kesinlikle kişisel görüşler ve deneyimler yer alıyor olacak. Yeni bir bulmaca deneyimi sunan CodyCross: Çapraz Bulmaca'dan tutun da, bir kıyamet günü oyunu olan Last Day on Earth'e ve oradan da yeni oyun platformuyla adından söz ettiren Apple Arcade ile tecrübelerimi aktaracağım. 

 

Bulmaca oyunlarını seviyorsanız, CodyCross: Çapraz Bulmaca'yı sizler için önerebilirim. Birçok farklı kelime ile karşılaşma ihtimalinizin olduğu oyunun renkli havası sizi içine kısa sürede çekecek. 

 

Last Day on Earth ise Fallout Shelter benzeri oyunları seviyorsanız onun daha aksiyonlu ve biraz daha grafiklerinin geliştirilmiş hali diyebilirim. Kıyamet günü oyunlarını seviyorsanız, basit oynanışı ve kolay hakimiyet alanınından dolayı keyifle oynacaksınız.

 

Apple Arcade oyunlarından, Assemble, Hot Lava ve Sayonara oyunları ilgimi çektiği için öncelikle onları deneyimleyebildim. Öncelikle Apple Arcade platformundan bahsedeyim sizlere. 

 

Arcade, Apple'ın yeni geliştirdiği bir oyun platformu. Yalnızca iPhone'lardan değil, konsol ve Macbook gibi cihazlardan da bu oyunları kaldığınız yerden oynayabiliyorsunuz. Google Stadia için hem rakip olan hem de alternatif sunan Apple, 2020 yılının oyun sektörünün çetin geçeceğini kanıtlıyor. Bu ise oyunseverlerin iştahını kabartıyor. 

 

Bu kapsamda ilk ay ücretsiz sunulan platform sonrasında 34,99 TL oluyor. Birçok oyun olmasına rağmen hikaye özelliği ile ön plana çıkan Assemble, ve aksiyon kategorisinde konumlandırılan Hot Lava ve Sayonara oyunlarını oynamayı tercih ettim. Vurmalı kırmalı, silahlı oyunlardan sıkılanlar için derin hikayesi olan bu oyunlar güzel alternatif sunuyor. 

 

 

Assemble'dan başlayalım. Assemble detaylı hikayesi ve soft renkleriyle dikkat çekiyor. Oyunun Türkçe dil desteğinin bulunması ise ayrıca artı bir özellik. İlk başladığınızda kahramanımızın hayat hikayesi karşınıza geliyor. Dünyadaki her bozuk antika cihazı tamir etmeyi kendisine hedef belirleyen antika tamircisi Maria'nın tatlı hikayesini anlatıyor. 

 

Oyunda bulunan 12 objenin her birinde size farklı bir hikaye sunuluyor ve bu hikayelerin sürükleyiciliiği içinde oyuna bağlanıyorsunuz. Oyunun içinde bulunan objeleri önce verilen komutlara göre süküyorsunuz ve arızayı bulup düzeltiyorsunuz. Sonrasında tekrar birleştiriyor ve bir sonraki hikayeye gidiyorsunuz. Oyunda bulanan tatlı müzikler ise oyun deneyimini artırıyor. Bunun yanında oynadığım bu oyunda en hareketli ve farklı şeyler sunan oyun kesinlikle Hot Lava oldu. Hot Lava'da ise tamamen farklı bir dünyaya ışınlanıyoruz. Burada ilk etapta, bir kahraman ekibinin hikayesine denk geliyoruz. Bu akışta Hot Lava olarak adlandırılan kahramanın hikayesi anlatılıyor. Çocukluğa geri döndüren oyunun grafikleri oynadığım diğer Apple Arcade oyunlarında kıyasla daha özensiz diyebilirim. Ancak yine de ilginç bir lav deneyimi sunuyor size oyun. 

 

Lav deneyimi derken ise kast ettiğim şey şu: Karakterinizle lav kaplı mekanlarda objelerin üstenden bir diğer objeye atladığınız ve eriyen objelerden kaçtığınız, Subway Surfers benzeri bir oyun diyebiliriz. Subway Surfers benzeri oyunları seviyorsanız bu oyun ilginizi çekecektir. 

Geldik benim bu listenin en sevdiğim oyununa: Sayonara.  Sunduğu mistik dünyanın yanında(Apple Arcade oyunlarının neredeyse tamamı hikaye bazlı) hikayesiyle sizi kendine bağlıyor. Sayonara iyi grafikleriyle sizi büyülerken, tasarım diliyle de içine çekiyor. Elbette bu genel bir yorum. Benim en sevdiğim Arcade oyunu(denediklerim arasında) kesinlikle: Sayonara oldu. Mor renklerinin ağırlıklı olduğu oyun kart oyunuyla(hikayesinin olayı bu) aksiyonu birleştiriyor.

 

Geçtiğiniz her bölüm için bir kart açılıyor ve ilerleyen bölümler de zorlaşmaya başlıyor. Bir anda değişen kamera açıları yarış sırasında sizi zorlayabilir ancak, kolay oynanan bir yapıya sahip olduğu için hiç zorlanacağınızı düşünmüyorum. Bunun yanında karakterimiz bir kadın ve söz konusu hikaye milyonlarca ışık yılı önceydi diye başlıyor. 

 

Hangi bölüm hatırlamıyorum ancak, bir bölümde geyiği kovalıyorsunuz. Altınızda bir motor bulunuyor ve geyiği yakalamaya yaklaştığınız anda geyiğe biniyor ve onu kontrol etmeye başlıyorsunuz. Bu ise gerçekten mükemmel bir deneyim sunuyor. 

 

Oyun hakkında konuşulacak çok şey bulunuyor ancak, hem oyunun tadını kaçırmak istemiyorum hem de benim de oynamadığım kısımlar olduğu için ilerleyen bölümler için heyecanlanıyorum. İlerleyen günlerde birçok Arcade oyununu deneyimlemeyi planlıyorum. Sizin önerdiğiniz bir Apple Arcade oyunu varsa oynayıp yorumlarımı sizlere aktarabilirim. 

 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum