CepteTamir
Türkiye'nin 2020 Yılında Akıllı Telefonlara Harcadığı Bütçe
05 01 / 2021
Yazar Cepte Tamir | 05.01.2021 | Akıllı Telefonlar | 0 Yorum

Türkiye'nin 2020 Yılında Akıllı Telefonlara Harcadığı Bütçe

MOBİSAD'ın verilerine göre 2020'de 10 milyon 500 bin akıllı telefon satıldı. Kayıt dışı telefonları da eklerse bu sayı 12 milyon oluyor!

 

Akıllı telefonlar hiç şüphesiz hayatımızın merkezinde yer alıyor ve hem günlük işler hem de profesyonel hayat için kilit rol üstleniyor.

 

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği'nin 2020 verilerine göre ülkemizde kayıt dışı telefonları da sayarsak 12 milyon civarında akıllı telefonun satıldığı görülmektedir.

 

Bu sayının önceki yıl 10 milyon 600 bin ciarında olduğu ve bu yıl 1 milyon 400 bin adetlik artışla 12 milyonu bulduğu ifade edildi.

 

SAtılan akıllı telefonların sayısının artmasının yanında birim bazda satılan cihazların ortalama fiyatının 1000 TL civarında bir artış gösterdiği  de belirtildi. Yani hem daha fazla cihaz satılmış hem de bu cihazlar daha yüksek meblağlara alıcı bulmuştur.

 

2020 yılında birim akıllı telefona verilen ortalama paranın 3600 TL olduğu da açıklanan veriler arasında. Bu veriler ışığında ülkemizde 2020 yılında sadece akıllı telefon sektörü 43 milyar TL'yi aşan bir bütçeden bahsetmekteyiz.

 

Önceki yıllarda birim telefon başına ödenen paranın 2400 civarında olduğu ve hem gelişen yeni teknolojilerin pahalılığından hem de kur ve vergi farkında dolayı bu artışın meydana geldiği belirtildi.

 

Kayıt dışı telefonların ise her geçen yıl daha fazla rağbet gördüğü ve bu durumun önüne geçilmezse ileride çok büyük sorunlarla karşılaşacağımız da açıklanan verilerin yorumları arasında yer aldı.

 

İlk çıktığı dönemlerde 4-5 inç arasında seyreden akıllı telefon ekran büyüklüğü ise 2020'de 6,5-7 dolaylarında seyretmiştir. Kullanıcıların özellikle de gelişen teknoloji ile birlikte telefonun boyutunun büyümesine gerek kalmadan daha büyük ekranlı telefon tercihleri bu durumu doğurmuştur. Ancak unutulmamalıdır ki çok ince çerçeveli telefonların eski kalın çerçeveli telefonlara göre en büyük dezavantajı herhangi bir düşüşte ciddi ekran ve kasa kırıklarıdır. Üstelik AMOLED ve OLED ekranların kullanıldığı orta-üst düzey telefonların ekranlarının kullanılan Gorilla Glass camlara rağmen eskiye nazaran çok daha kolay kırıldığı da biliniyor. Ayrıca kırılan OLED ve AMOLED ekranların tamir fiyatının da eski tip LCD ekranlara göre çok daha yüksektir.

 

2021 yılı için de daha yüksek ve benzer bir büyüme trendiyle akıllı telefon satışının artması bekleniyor çünkü özellikle pandeminin başlamasıyla birlikte yılın ilk yarısında akıllı telefon satışlarında ciddi düşüşler meydana gelirken hayatın normalleşmesi ve insanların pandemiye alışmasıyla birlikte bu pazarın tekrar canlanacağı satışların artacağı tahmin edliyor.

 

Kullanıcıların belirli bir kısmı ise akıllı telefonlarını eskisi bozulduğu için değiştirme eğiliminde oluyor. Bu kullanıcıların ekran kırıkları, batarya performans yetersizlikleri vb. durumlarla yeni bir akıllı telefon alıp eskisini evde bir dolaba koyduğu veya ikinci el piyasasında sattığı biliniyor.

 

CepteTamir sadece bozulduğu veya kırıldığı için akıllı telefonlarınızdan vazgeçmemeniz için Türkiye'nin en hızlı ve en kaliteli akıllı telefon tamir servisi olarak tüm cihazlarınızı 2 yıla kadar garanti ile tamir ederek sizlere teslim ediyor. Kırık veya performans düşüklüğü yaşayan ya da bataryası bozuk akıllı telefonlarınız için hemen bizimle iletişime geçin veya tamir formunu doldurun hemen sizi arayalım.Yorum Yap
3OhQG
Güvenlik Kodu*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.ANLADIM