Cep telefonuna format nasıl atılır anlamadan önce, akıllı telefonunuzun format işlemi nedeniyle garanti kapsamı dışında kalmayacağını belirtmekte yarar var. Format atacağınız cep telefonunuz, fabrika ayarlarına döner ve içerisindeki tüm veriler silinir. Bu nedenle format işleminden önce cihazınızdaki verileri yedeklemeyi unutmayın.

 

Cep Telefonu Yedekleme

 

Cep telefonunuza format atmadan önce yedekleme işlemi gerçekleştirmelisiniz. Aksi durumda cihazınızdaki tüm verileri kaybedebilirsiniz. Cep telefonu yedekleme işlemi nasıl gerçekleştirilir? Kısaca anlatalım.

 

Android işletim sistemine sahip telefonlarda standart yedekleme seçeneği mevcuttur ve cihazdaki kısa mesajları, rehberdeki kişileri, fotoğraf, video, müzik arşivini, notları ve belgeleri otomatik olarak yedekler.

 

Cep telefonunuzu yedeklemeye rehberden başlamanız tavsiye edilir. Bunun için Google hesabına ihtiyacınız var. Rehberinize kaydedeceğiniz kişileri otomatik olarak Google kişilere ekleme komutu verdiğinizde, kişi verileri bu hesaba kaydedilecektir.

 

Cep telefonunuzdan rehber uygulamasını seçin ve ayarlar bölümüne girin. Buradan sırasıyla kişileri düzenle ve kişileri kopyala seçeneklerini tercih edin. Kişileri kopyala seçeneğini tercih ettiğinizde rehberinizdeki kişileri nereye kopyalamak istediğiniz sorulacak. Google uzantılı e-mail hesabınızı seçerek, rehberinizi buraya kopyalayabilirsiniz.

 

Akıllı telefonunuza format atman önce fotoğraf, video ve ses dosyaları gibi verilerinizin kaybolmaması için galeri bölümünü de yedeklemeyi de unutmayın. Android telefonlarda galeriyi yedeklemek için önce ayarlar bölümüne girin. Ayarlar bölümünde yedekle ve sıfırla seçeneğini tercih edin ve Google hesabıyla yedekle talimatı verin. Bu talimatı verdikten sonra galerinizi yedeklemek istediğiniz Google hesabı sorulacaktır. Galeriniz, tercih ettiğiniz e-posta adresine yedeklenene kadar işlemi iptal etmeyin. Kişisel verilerinizi yedekledikten sonra cep telefonunuza format atma işlemine başlayabilirsiniz.

 

Cep Telefonuna Format Nasıl Atılır?

 

format nasıl atılır

Format atma işlemine cep telefonunuzu kapatarak başlayın ve cihazınızın içindeki SIM kart ve hafıza kartı (varsa) çıkarın. Format komutu cihazdan cihaza farklılık gösterebilir fakat android cihazlarda genel olarak ses açma tuşu ve güç tuşuna aynı anda basıldığında verilir. Cihazınızda orta tuş varsa, orta tuşa da basılı tutmanız gerekir.

 

Format komutunun aktif olmasının ardından cep telefonunuzun arayüzü açılacaktır. Bu ekranda dokunmatik işlem yapılamadığı için komutlarınızı ses tuşlarıyla vereceksiniz. Arayüz ekranında vipe data/factory reset seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuna basarak onaylayın. Bu komutun ardından açılacak pencereden detele all users data üzerine gelerek tekrar güç tuşuna basın.

 

Cep telefonunuz bu komutun ardından formatlanarak, fabrika ayarlarına dönecektir. Kısa bir süre bekledikten sonra açılan pencere üzerinden robot system now komutunu verin ve telefonunuz açılana kadar bekleyin. Telefonunuz format atıldıktan sonra ilk kez açıldığı için açılma süresi normal süreden daha uzun sürecektir. Cihazınız açıldıktan sonra standart kurulum talimatlarını takip ederek cihazınızın kurulumunu gerçekleştirin.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum