Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük dertlerinden olan Android güncellemesi sorununu inceleyeceğiz.

 

Dikkat ettiyseniz iPhone 6S yakın zamanda iOS'un en son sürümüne güncellenirken bir çok Android sistemle akıllı telefon üreticisi kullanıcılarını yarı yolda bırakıyor.

 

 

Çoğu marka amiral gemisi diye nitelendirilen cihazlarını bile güncellemelerden ya yoksun bırakıyor ya da çok geç güncelleyip kullanıcıların hevesini kursaklarında bırakıyorlar.

 

Örnek vermek gerekirse Samsung'un amiral gemilerinden Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy Note 7 (Fun Edition) gibi telefonlar bırakın Android 10'u Android 9 güncellemesini dahi almamıştır.

 

 

Aynı durum maalesef diğer çoğu Android üreticide bulunuypr özellikle ülkemizde inanılmaz yüksek bir kullanıcı sayısına sahip olan Huawei Mate  Lite Android 9 güncellemesini alamıyor ve bu durum çoğu kullanıcının moralini bozmaktadır.

 

Xiaomi'de durumlar biraz daha iyi olsa da genel anlamda yine büyük bir güncelleme başarısızlığı görmekteyiz. Amiral gemilerini daha hızlı bir şekilde güncelleyen Xiaomi güncellemeleri mümkün olduğunca tüm cihazlara yaymaya çalışıyor.

 

Android sistemli akıllı telefon üreticilerinde durumlar bu kadar kötüyken piyasa yeni girmiş diyebileceğimiz bazı markalar ise gönülleri fethediyor. Bu markalardan ilki tabi ki efsaneler efsanesi Nokia'dır.

 

Nokia piyasaya geç girişi nedeniyle kullanıcıları cezbetmek için tüm akıllı telefonlarını cihazın işlem ve ram miktarı yettiği sürece güncelleyeceği sözünü vererek güncelleme konusunda tahta oturmayı başarıyor, sanıyoruz ki bu tahtı bırakmaya da pek niyetli değil.

 

Nokia yaklaşık 70 Dolar gibi bir fiyat etiketine sahip olan Nokia 2 modelini dahi Android 9'a güncelleyerek bir kez daha kullanıcı dostu olmanın inanılmaz gururunu yaşadı.

 

 

Gönülleri fetheden diğer bir marka ise One Plus, One Plus 5 modeli yaklaşık oalrak 3 yıl önce duyuruldu ancak yapılan açıklamalara göre bu model ve sonrası Android 10 güncellemesini alacak. Bu sayede OnePlus kullanıcıları yeni telefon almaya gerek kalmadan en yeni teknolojileri kullanabilcek.

 

Markalar Neden Android Güncellemesi Yayınlamıyor?

 

Dikkat ettiyseniz cihazlarına güncelleme gönderen markaları sıralarsak Nokia, OnePlus ve Apple tarafında iPhone cihazları görüyoruz. Bu 3 markanın da ortak özelliği ise model sayısının çok az olması.

 

iPhone cihazlarının tamamına bakarsak Huawei ve Samsung'un bir yılda ürettiği model sayısından  daha az modele sahip olduğunu görürüz, aynı şekilde Nokia ve OnePlus için de aynı durum geçerlidir. Hal böyle olunca az modele sahip olan markalar tüm modellerini güncelleyebiliyorken yüzlerce modele sahip markalar için bu iş imkansıza yakın bir hal alıyor.

 

Bir diğer sebep ise güncellemelerin telefonların kapasitelerine göre ayarlanması gerektiğidir örneğin iPHone 6S 2 GB ram'e sahipken iPhone 11 Pro Max 4 GB ram'e sahip bir cihaz oalrak karşımıza çıkıyor haliyle Apple iOS 13 güncellemesini oluştururken karşısında uğraşması gereken Ram skalası çok dar iken Samsung ve Huawei gibi devlerde ise 1 GB'tan başlayarak 12 GB'a kadar seçenekler görüyoruz.

 

Ram skalasının geniş olması yayınlanacak olan güncellemenin hangi cihazı baz alarak yapılacağı sorununu ortaya çıkarıyor eğer en yüksek Ram miktarına sahip cihaz baz alınrsa giriş ve orta seviye cihazlar güncelleme ile ilgili sorunlar yaşayacakken daha düşük miktarlı ram için güncelleme oluşturmaksa cihazın bazı özelliklerden feragat etmesi anlamına geliyor ki bu da üst düzey cihaz kullananları bir hayli mutsuz edecek bir hamle olur.

 

Son bir diğer sebep ise markaların para kazanma istekleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Apple kullanıcıları için üyelik sistemleri onlarca uygulama hazırlayacak çok büyük bir gelir kaynağı oluşturmuş durumda öte yandan Android tabanlı cihazlar ise Google servisleri ile tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

 

Markaların ayakta kalması adına para kazanmaları gerektiği gerçeğini inkar etmiyor olsak da muhtemelen piyasada bulunan Android cihazların çoğu Android 10 güncellemesi alabilecek kadar güçlüyken tamamen markaların para kazanma derdi yüzünden güncelleme alamıyor.

 

Android güncelleme sorunu ile ilgili yazımızda görüşlerimizi belirttik siz de soru ve yorumlarınızla bize destek olursanız seviniriz.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum