Android işletim sisteminin her yıl kendini geliştirmesiyle yeni bir Android sürümü ortaya çıkmakta ve bazı kullanışlı özellikler gözden kaçabilmektedir. Bizler de Android’in son sürümünden başlayarak gizli kalmış bu hayat kurtaran özellikleri gözden geçireceğiz.

 

Çoklu Bluetooth Bağlantı Seçeneği

 

Özellikle akıllı saat ve kablosuz kulaklıklarla eski popülaritesini geri kazanan bluetooth Android Pie ile birlikte bambaşka bir özelliğe kavuşmuş görünüyor. Aynı anda 5 farklı cihazla eşleştirebilme özelliğiyle tüm akıllı cihazlarınıza aynı anda erişmenizi sağlayan bu özellik kullanıcılar tarafından çok sevilmekte. Bu özelliğin Android Oreo’da 2 cihaz ile eşleşebilme ile sınırlı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

 

Varsayılan Ses Düzeyini Koruma

 

Android Pie ile artık bağlı olduğunuz bluetooth cihazlarının ses düzeyini tek tek koruyabilirsiniz, böylece kulaklıkla yüksek modda dinliyorken kablosuz hoparlörünüzde daha önce belirlediğiniz düzeyde dinleyebileceksiniz. Bu özellik sayesinde anlık çok yüksek gürültülerden de korunmuş olacaksınız.

 

Uygulamaya Özel Yatay Mod

 

Hemen hemen her akıllı cihazda yer alan yatay mod özelliği Android Pie ile çok daha kolay ve erişilebilir hale getirildi. Android Pie kullanıcıları bazı uygulamaları sağ altta konumlandırdığı simgeyle anlık olarak yatay ve dikey mod arasında geçiş yapma kolaylığı sağlıyor. Bu özellik bazı kullanıcılar için işlevli olsa da yapılan araştırmalara göre kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğu telefonu dikey olarak kullanıyor.

 

Akıllı Parmak Hareketleri

 

iPhone X ile iyice tanınan akıllı hareketler artık siz Andorid kullanıcılarının da hizmetinde yeni güncellemeyle birlikte parmağınızı aşağıdan yukarıya doğru sürüklediğinizde  açık olan uygulamayı kapatabilir ve ana sayfaya gelebilirsiniz ayrıca ana sayfadayken bu işlemi yaparsanız arka planda açık olan tüm uygulamalara erişirsiniz. Ekranın solundan sağına doğru parmağınızı sürüklediğinizde ise uygulama içinde önceki sayfaya gitme veya geri tuşu işlevlerini kullanabilirsiniz. Bu özellikler sayesinde sana tuşların da zaman içinde ortadan kalkması bekleniyor.

 

ANDROİD GİZLİ ÖZELLİKLER VE YAPAY ZEKA

 

Akıllı Bildirim Engelleme Aracı

 

Android Pie sisteminin kullanıcılara sunduğu ve bizim de çok beğendiğimiz özelliklerden olan akıllı bildirim engelleme aracı sayesinde hemen ilgisiz bildirimler otomatik olarak engellenecek hem de sizin görmezden geldiğiniz bildirimlerin gönderilme sıklığını veya bildirim gönderme seçeneğini otomatik olarak değiştirecek böylece akıllı telefonunuz tamamen size bir şekilde kendini geliştirmiş olacak.

 

Adaptif Batarya

 

Yapay zeka teknolojisinin belki de kısa vadede işimize en çok yarayacak özelliklerinden biri de adaptif bataryaözelliğidir. Bu yeni özellikle cihaz belirli bir öğrenme sürecinin ardından  günün geri kalanında kullanmayacağınızı bildiği uygulamaları otomatik olarak kapatarak sizlere ekstra güç sağlar.

 

Ekran Görüntüsü Düzenleyicisi

 

3. Parti bir çok uygulama ile yapabildiğimiz bu özellik artık varsayılan olarak Android Pie cihazlarda yer alıyor, ekran görüntüsü aldığınız zaman düzenlemeye gerek kalmadan görsel üzerinde değişiklikler yapıp notlar alabliyorsunuz.

 

Son Uygulamalar Ekranında Resim ve Metin Seçebilme

 

Çoğu kullanıcının aradığı özelliklerden biri de son uygulamalar sayfasının geliştirilmesiydi, bu yeni özellik sayesinde arka planda açık olan uygulamalara giriş yapmadan o ekrandaki resimleri ve metinleri seçebilecek hızlı bir şekilde pencereler arası veri akışını sağlayabileceksiniz.

 

Geçici Döndürme kilidi

 

Bu kilit genel olarak ekran döndürme işlemini aktifleştirip pasifleştiriyor gibi olsa da bazı uygulamalarda siz istemediğiniz halde yatay pozisyondayken ekran döndürülmesi yapılıyordu. Özellikle de geceleri yatarken video ve film izlemeyi seven kullanıcıların adeta bıktığı bu soruna geçici döndürme kilidiyle kalıcı bir çözüm getirilmiş.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum