Teknoloji devi Apple'ın, iPhone 13 serisiyle ilgili işlemci üretimi çalışmaları ve teknik özellik iyileştirmeleri her yeni gün hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız yazımızda 2021 yılının en sevilen akıllı telefonu iPhone 12 Pro Max seçilmişti. Marka 2021 yılında yeni akıllı telefonlarını çıkartacağından dolayı kullanıcılar yeni iPhone serisini heyecanla beklemekteler. Yeni seriye güç verecek işlemcilere dair de yeni bilgiler edindik. Yazımızın devamında iPhone'un yeni serisine ve ona güç verecek işlemciye dair edindiğimiz tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

iPhone 13 serisi A15 Yonga Setinden Güç Alıyor !

Ortaya çıkan duyumlara göre TSMC adlı yarı iletken üreticisi Mayıs ayında Apple A15 yonga seti için çalışmalara koyulacak. Üretim tamamlandıktan sonra ise bu işlemciler iPhone 13’lerle birlikte kullanıcı karşısına çıkacak. Apple’ın A15 yongası raporlara göre 5nm teknolojiyi kullanarak üretilmeye devam edilecek. Ayrıca bir önceki nesil A14 işlemcilerle arasında çok fark olmayacak. Bunun yanı sıra TSMC işlem teknolojisini iyileştireceği için güç tüketimi ve ısı konusunda geliştirmeler mutlaka yapılacaktır. Amerikalı teknoloji devi Apple, kendi geliştirdiği 5G ağ bandını iPhone 13 serisi modellerinde kullanamayacak. Duyumlara göre şirket bu bandı yalnızca iPhone 15 serisiyle birlikte kullanıcı karşısına çıkartacak. Bu nedenle bu seneki iPhone’lar Qualcomm tarafından sağlanan bantlar ile beraber gelecek.

Apple’dan LTPO Ekran Sürprizi

iPhone 13 serisinin ekranında büyük bir olasılıkla bir takım değişikliklere gidilecek. Çentik tam olarak ortadan kalkmasa bile bazı ufak dokunuşlar olabilir. Tasarım olarak iPhone'lara artı puan kazandıracak olan bu özellik dışında seride başka yenilikler de olacak. Cihazın kullanacağı ekran paneli de ileri seviye bir deneyimi kullanıcılara sunacak. Apple’ın yeni telefonları bu yıl OnePus 9 Pro ile birlikte gelen LTPO ekranı destekleyecek. Bahsedilen LTPO ekran; 1 ile 120Hz arasında uyarlanabilir yenileme hızını desteklemekte. Bu sayede yeni nesil iPhone’ların güç tüketimi önemli ölçüde azalacak.


iPhone serisine dair edindiğimiz tüm bilgileri yakın zamanda siz değerli okurlarımızla paylaşıyor olacağız. CepteTamir Blog'dan her yeni gün mobil sektörüyle ilgili güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tamire Başla