Apple kullanıcıların heyecanla beklediği mobil cihazlar için geliştirdiği iOS sürümünün 2020 yılı sürümü olan iOS 14 'ü tanıttı.

Kullanıcıların beklediği birçok özellik en sonunda iOS 14 ile geliyor ve tabiri caizse artık kusursuz bir hal alıyor.

Yeni sürümde özellikle Apple'ın sesli hizmeti Siri'de büyük yenilikler bizleri bekliyor.

Kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardan olan iOS 14'ün hangi cihazlarda çalışacağı sorusu da cevap bulmuş oldu.

iOS 14 iPhone 6S ve sonrasında tanıtılan tüm iPhone modellerinde çalışabilecek.

İşte iOS 14 ve Özellikleri

Uygulama Kütüphanesi

Karmaşık ekran düzenleri ve sayıca çok uygulamayı uygulama kütüphanesi ile artık kolaylık kategorilendirip ayırabileceksiniz, üstelik iOS 14 sayesinde bu işlemleri otomatik olan cihazınız sizin yerinize yapabilecek.

Resim İçinde Resim

Android cihazlarda uzun zamandır var olan ve videoların küçük bir pencerede ön tarafta oynatılıp arka planda başka işlemler yapılmasını sağlayan resim içinde resim özelliği nihayet iOS 14'e geliyor.

Widgets

Bu özellik de Android cihazlarda çok uzun süredir var olmasına rağmen iOS 14 ile Apple kullanıcılarına sunulacak olan, hava durumu, adım sayar ve daha bir çok hizmetin istenilen boyut ve şekilde ekrana yerleştirilmesini sağlıyor.

Siri

Sesli asistan Siri iOs 14 ile birlikte yenilenen tasarım ve herhangi bir uygulamada açılırken ekranın tamamını kaplamak yerine aşağıda küçük bir bar şeklinde yer alacak. Bu özellik de kullanıcı deneyimi yükselten özelliklerden biri.

Mesajlar

Mesjlardaki en büyük yenilikler ise memoji özelliklerinin eklenmesi ve yanıtlar özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sayede grup sohbetlerinde çok büyük kolaylıklar elde edebileceksiniz.

Haritalar

Haritalar da yenilenen tasarımı ve büyük şirketlerden gelen güncelleme destekleriyle hayatınızı kolaylaştıracakken, yine Android cihazlarda uzun zamandır var olan bisiklet yolları özelliği ile de bisiklet süren kullanıcılara başka büyük bir kolaylık sunmaktadır. Başlangıçta ABD'nin bazı şehirlerinde olan bu özellik zaman içinde tüm dünyaya sunulacak.

Çeviri

Google çeviri'ye en büyük ve ciddi rakip nihayet Apple Translate ile kullanıcılara sunuluyor ve bu özelliğin en büyük avantajlarından biri Google çeviride olduğu gibi tamamen çevrimdışı çalışıyor olması.

CarPlay

Araba sürerken telefon kullanmanın çok zor ve tehlikeli bir işlem olduğunu hepimiz biliyoruz. Apple CarPlay özelliğiyle birçok özelliğe kolayca erişebileceksiniz. CarPlay özelliğinin en heyecan verici kısmı ise şimdilik sadece bazı BMW 5 serisi araçlarda desteklenecek olan dijital anahtar özelliği olacak.

Dijital anahtar ile arabanızın anahtarına ihtiyaç duymaksızın kapıları açma, kilitleme ve arabayı çalıştırma özelliklerine kavuşabileceksiniz.

iOS 14 Destekleyen Chazlar Listesi

 • iPhone SE (2020)
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8 / iPhone 8 Plus
 • iPhone 7 / iPhone 7 Plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPhone 6s / iPhone 6s Plus

iOS 14 Çıkış Tarihi

iOS 14 gerekli testlerden geçtikten sonra Eylül ayında kullanıcılara sunulacak. Beta sürümü için Apple Geliştirici Programı'na kayıtlı kullanıcılar ise daha erken alabilecek. 

Yeni sürümler kararlı olmayacağı için batarya ömründe kısalmalar ve performansta düşüşler yapaşabilirsiniz. En iyi deneyimi yaşamak adına iOS 14 tanıtıldıktan 1 ay sonra indirmenizi öneriyoruz.

iOS 14 cihazınızın hafızasında ekstra yer kaplayacaktır, bu yüzden cihazınızın depolama alanının yeterli olduğundan emin olmalısınız. Eğer yeterli depolama alanınız yoksa CepteTamir'de orijinal parçalarla 2 yıl garantili olarak iPhone hafıza yükseltme işlemi yapabilirsiniz.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum