Hatırlayacağınız üzere NewYork’daki Apple müzesi kapanmıştı. Burada sergilenen tüm cihazları açık arttırmada sayın alan MacPaw birbirinden nadide parçaları satın alarak Kiev’de sergileyecek. Özellikle orta yaş ver üzeri turistleri, aynın zamanda öğrencileri çekme amacıyla açılan bu müze ile turizm gelirlerinin de artacağı düşüncesinde. Apple gibi değerli bir markanın ürünlerini bir müzede sergileme fikri oldukça mantıklı görünse de NewYork’taki müzenin kapandığını da hatırlamakta fayda var.

MacPaw ismi ile açılacak olan müzenin CEO’su Olexandr Kosovan, NewYork’taki müzenin ürünleri parça parça satmayı düşündüğünü ancak kendilerinin tamamını satın aldıklarını söyledi. Bu parçalar, New York’taki Tekserve donanım müzesinin kapanması üzerine satılan ürünlerdi. Koleksiyon ile Apple tarihine uzun bir yolculuk yapmak mümkün.

MacPaw müzesinde “Woz” baskısı, orijinal Mac, Apple III,  ilk çıkan taşınabilir cihazlar gibi birçok ürün bulunuyor. Steve Jobs’un Apple’dan kovulduktan sonra geliştirdiği NeXT küpünü de bu müzede bulabilirsiniz. Bazı teknoloji firmalarının(Apple, IBM, Microsoft) müze olacak yaşa geldiğini görmek bile, yılların ne kadar çabuk geçtiğini görmemiz için yeterli. MacPaw’ı ortaya çıkartan kişiler, daha önce Setapp, Hider 2, CleanMyMac 3 ve Duplicate file Manager Gemini 2 gibi uygulamalarla tanınıyorlardı.

Sizleri Apple müzesinin tanıtım videosu ile birkaç fotoğraf ile baş başa bırakalım.

TWİTTER PAYLAŞ

LİNKEDİN PAYLAŞ