watchOS 7 ile birlikte Apple Watch kendine özel yeni bir işletim sistemine kavuşuyor. Yayınlanacak bu yeni sürüm ile birlikte Apple Watch kullanıcıları, akıllı saatlerinin arayüzünde daha çok kişiselleştirme seçeneklerine sahip olacak. Bunun yanı sıra genişletilmiş harita kullanımı, daha çok fonksiyona sahip bir Siri, yeni sağlık takibi özellikleri ve sağlık hatırlatmalarına kavuşacak. Gelin tüm bu yeniliklere birlikte göz atalım…

ARAYÜZ TASARLAMA, PAYLAŞMA

Yeni sürümün yayınlanmasının ardından Apple Watch kullanıcıları artık saatlerinde kendi arayüzlerini tasarlayabilecek. Hatta bu tasarlanan arayüzleri arkadaşlarıyla paylaşabilecek. Öte yandan kullanıcılari, internette başkaları tarafından yapılan arayüzleri kendi saatlerine de entegre edebilecek.

GENİŞLETİLMİŞ HARİTA KULLANIMI

Harita uygulamaları watchOS 7 ile birlikte daha geniş kapsamlı hale geliyor. Yeni sürümde, Apple Watch kullanıcıları daha geniş kapsamlı yol tariflerine ulaşabilecek ve kullanıma açık bisiklet yollarını görüntüleyebilecek. Bisiklet kullananları sevindirecek bir diğer özellik ise çok yokuş veya merdiven bulunan yollar rahatlıkla görüntülenebilecek. Eğer yürünmesi ya da merdiven çıkılması gerekirse Harita, kullanıcıya bildirim gönderecek. Böylece Apple Watch kullanıcıları dik yokuşlar içermeyen, varış noktasına en hızlı ulaştıran ya da en dolambaçsız yoldan götüren rotayı seçebilme imkanına sahip olacak.

YENİLENEN SİRİ

Siri artık daha detaylı komutlarla internette sesli arama yapabilecek. Ayrıca Siri sayesinde sesli olarak mesaj yazılabilecek. 

EL YIKAMA HATIRLATICISI

Apple, pandemi süreci ile birlikte sağlık uygulamalarında da değişikliğe gitti. Yeni güncelleme ile birlikte Apple Watch'lar, kullanıcının el yıkadığını algılayıp en az 20 saniye boyunca bu işlemin devam etmesi gerektiğini hatırlatacak. Bu işlem cihazda yer alan hareket sensörleri, mikrofon ve aygıt üzerindeki yapay öğrenme teknolojilerinden yararlanarak gerçekleştirilecek.

Bunun yanı sıra iPhone’daki Sağlık uygulaması el yıkamanın önemine dair bilgiler de sunacak ve el yıkama sıklığını ve süresini kullanıcıya gösterecek. Bu alışkanlıkları öğrenen uygulama kullanıcıya belirli aralıklarla ellerini yıkaması gerektiğini hatırlatacak.

ANTRENMAN TÜRLERİ VE FİTNESS UYGULAMASI

Apple Watch’ta yer alan antrenman uygulamaları şüphesiz ki en popüler uygulamalarından biri. Yeni sürüm ile birlikte bu uygulamaya güçlü kalp atış hızı ve özel olarak geliştirilmiş hareket algoritmalarıyla desteklenen dört heyecan verici yeni egzersiz türü ekleniyor. (Core Training, Dans, Functional Strength Training ve Soğuma.) 

Kullanıcılar yeni özellik sayesinde kalp atışlarını ve antrenman yoğunluklarını ölçebilecek. Ayrıca dans eden veya spor yapan kullanıcıların ölçtüğü değerlerine göre yaktıkları kalori miktarlarını hesaplayacak. 

UYKU TAKİBİ

watchOS 7'yle birlikte akıllı saat kullanıcıları artık uyku takibi de yapabilecek. Ayrıca uyku rutinleri ve uyku hedefleri oluşturabilecek. Uyku moduna geçildiğinde ise Apple Watch ekranı otomatik olarak kapalı olacak ve ses çıkarmayacak.

Öte yandan saat yapılan hareketleri de algılayıp uyku kalitesi takibi yapabilecek. Kullanıcının ne zaman uykuda olduğu ve her gece ne kadar uyuduğu da bu şekilde grafikle gösterilecek. Bu sayede sabah uyandığınızda gece uykunuzun nasıl geçtiğini görebilme imkanına sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra haftalık uyku trendlerini gösteren bir grafik de sunulacak.

İŞİTME

Noise uygulaması, watchOS 7 ile birlikte işitme sağlığını destekleyecek özelliğe kavuşuyor. Böylece Apple Watch üzerinden kulaklıkla dinlenen şeylerin ses seviyesi görülebilecek. Bu seviyeler, uzun vadede işitme duyusunu etkileyebilecek yüksekliğe ulaştığında ise bildirim gönderilecek. Öte yandan kullanıcılar her hafta için yüksek desibel seviyelerine ne kadar süre boyunca maruz kaldıklarını da iPhone’daki Sağlık uygulamasından da görebilecek.

GİZLİLİK

Şüphesiz ki gizlilik Apple’ın temel değerlerinden biri. Bu kadar verinin ne olacağı merak edilirken Apple bununla ilgili de açıklama yaptı. Söz konusu sağlık verileri aygıt üzerinde veya iCloud eşzamanlama ile iCloud’da şifrelenecek ve bu veriler her zaman kullanıcının kontrolü altında kalacak. Yani sizden başkası bu verilere erişme imkanına sahip olamayacak.

 

WatchOS 7 ALACAK APPLE WATCH MODELLERİ

Tüm bu özelliklerin ardından watchOS 7 işletim sistemi hangi modellerin alacağı merak konusu oldu. Apple Watch Series 3 ve daha üst model akıllı saatler watchOS 7 işletim sistemi desteği alacak. Öte yandan yeni watchOS 7 özelliklerinin tamamının tüm Apple Watch modellerinde kullanılamayacağını da hatırlatmakta yarar var. Detayların önümüzdeki haftalarda daha da netleşmesi bekleniyor. İşletim sisteminin kararlı sürümü ise her yıl olduğu gibi Eylül ayında kullanıcılar ile buluşacak.
 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum