Birkaç yıldır da görüldüğü üzere akıllı telefon pazarında Asyalı üreticilerin ağırlığı hissediliyor. Çinli üreticiler Xiaomi, One Plus, Oppo ve her ne kadar ABD ile sorunlar yaşamış olsa da Huawei akıllı telefon pazarında önemli oyuncular haline gelmiş durumda. 

 

Avrupa pazarında bir süredir lider konumunda yer alan Samsung ise üçüncü çeyrek raporuna göre yine pazarın lideri konumunda. Samsung, geçtiğimiz çeyrekte Avrupa'da yüzde 30.4 ile en çok pazar payıyla en fazla sevkiyatı gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı çeyreğine göreyse,yüzde 26'lık bir büyüme hacmi kazanan Koreli üretici, önemli bir ivme yakalamış gibi duruyor. 

 

Samsung liderliğinin ardından ikinci sırada Huawei yer alıyor. Ürettiği yüksek performans ve uygun fiyat politikasıyla beraber Huawei tercih edilmiş gibi duruyor. Üçüncü sırada ise Apple yer alıyor. 


 

Biraz yukarıda da bahsettiğimiz gibi ABD ve Huawei arasında yaşanan krizden, Çinli üretici pek etkilenmemiş gibi duruyor. Huawei ikinci çeyrekte 8,5 milyon cihaz satmışken, üçüncü çeyrekte bu rakamları 11.6 milyona çıkararak büyük bir başarı elde etmiş gibi duruyor. 

 

Bunun yanında 5G sistemlerindeki adımlarıyla önde sayılan Huawei, 5G'ye geçildiğinde satışlarını daha da artırabilir. Zira 5G'li cihazlar bu noktada tercih sebebi olacağı için şirketin bu alandaki yatırımlarını artıacağı tahmin ediliyor. 

 

Apple tarafına gelindiğinde ise işler pek yerinde gitmiyor gibi. Avrupa pazarında üçüncü sırada olan Apple, 9.8 milyon adet satılan cihazlarıyla bu sırada yer alıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 düşüş yaşayan teknoloji devi, ilerleyen günlerde Avrupa pazarı için farklı hamleler yapacak mı göreceğiz. 

 

Çinli üreticiler Avrupa pazarı için savaşıyor

 

Xiaomi ise Avrupa'daki çıkışına devam ediyor. Diğer markalarla karşılaştırıldığında çok daha yeni olan Xiaomi pazar payını yüzde 73 arttırarak 5.5 milyon adet telefon satışı gerçekleştirdi. Çinli firmaların büyük oranlardaki büyümeleri telefon piyasasına yeni bir soluk getiriyor diyebiliriz.

 

Avrupa pazarı akıllı telefon üreticileri için kendilerini göstermeleri adına önemli bir pazar. Ancak Çinli üreticilerin bu pazar için birbiriyle mücadele ettiği ortada. Huawei'yle adeta mücadele eden Çinli üreticiler, cazip fiyat etiketleriyle ve kampanyalarla satışlarını artırmaya çalışıyor. 

 

Söz konusu üreticiler arasında ise Xiaomi yer alıyor. Avrupa pazarında agresif kararlarıyla dikkat çeken marka Avrupa'da tercihleri değiştirmiş gibi de duruyor. İlerleyen günlerde ise markaların farklı kamera ve ekran dizaynlarını göreceğiz gibi duruyor. 

 

Akıllı telefon savaşları 2020 ayağı başlasın o halde!

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum