Cep telefonları artık sadece iletişim aracı olmaktan çıkarak başta eğlence olmak üzere diğer ihtiyaçlarımıza da yanıt veren teknolojik araçlar haline geldi. Cep telefonu üreticileri, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak her yıl ürettikleri cihazları daha mükemmel hale getirse de, cep telefonlarının ısınma sorunu hala çözüm bekliyor.

 

Günde binlerce işlem gerçekleştiren cep telefonlarımız, çeşitli sebeplerle ısınabilir. Cep telefonu ısınma sorunu normal olmamakla birlikte, bir noktadan sonra cihazının kendi kendine kapanmasına ve hatta bozulmasına neden olabilir. Peki cep telefonu neden ısınır? Bu yazımızda cep telefonlarının neden ısındığına ve çözüm önerilerimize yakından bakacağız.

 

 

Cep Telefonunun Isınmasının Sebepleri

 

Cep telefonunuzun aşırı ısınması kullandığınız yedek parçadan veya doğrudan kullanıcı hatasıyla ilgili olabilir. Özellikle Android cihaz kullanıcıları, donma ve kasma gibi sorunlarla sıklıkla karşılaşmaktadır.

 

Yoğun Kamera Kullanımı

 

Cep telefonu ısınmasının nedenleri arasında yoğun olarak kamera kullanımı gelmektedir. Video ve fotoğraf çekmesini çok seven biriyseniz, cihazınızın kamera özelliğini normalden fazla kullanacaksınız demektir. Bu da cep telefonunuzun ısınmasına neden olacaktır. Isınma sorunu aslında telefonunuzun kamerasıyla ilgili olmayıp, yüksek çözünürlükte çekim yapmanızla ilgilidir. Cep telefonunuzun aşırı kamera kullanımı nedeniyle ısınmasını engellemek için gerekli olmadığı durumlarda kameranın çözünürlük ayarlarını düşürmekte fayda vardır.

 

Aşırı Kalın Telefon Kılıfları

 

Cep telefonu satın alırken kılıfını da özenle seçmenizde fayda var. Aşırı kalın cep telefonu kılıfları cihazların hava almasına engel olarak ısınmasına sebep olmaktadır. Çözüm olarak cihazınız için ince bir kılıf tercih edilmeli.

 

Orijinal Batarya ve Şarj Aleti Kullanımı

 

Cep telefonunuzda orijinal batarya ve şarj aleti kullanımı her anlamda cihazınızın ömrünü uzatmaktadır. Bununla birlikte satın aldığınız orijinal olmayan şarj aleti ve bataryalar cihazınızın ısınmasına hatta patlamasına neden olabilir. Cihazınızın kutusundan çıkan şarj aletini kullanabildiğiniz kadar kullanın ve bozulduğunda yine orijinal şarj aleti tercih edin.

 

Telefonunuzu Şarj İşlemi Bitene Kadar Kullanmayın

 

Şarj işlemi sırasında telefonunu kullanmaya devam etmeniz, cihazınızın aşırı yüklenmesine ve buna bağlı olarak ısınmasına neden olacaktır. Cep telefonunuzun şarj olması da bir işlemdir ve şarj sırasında oyun veya uygulama açtığınızda cihazınıza yeni komutlar vermiş olursunuz. Bu da cep telefonunuzun ısınmasına neden olur. Cep telefonunuzun ısınmasına engellemek için şarj sırasında işlemin tamamen bitmesini bekleyin ve başka bir işlem yapmayın.

 

Cihazınızı Güç Tasarrufu Modundayken Zorlamayın

 

Akıllı telefonunu güç tasarrufu moduna aldığınızda cihazınız işlemcisini daha yavaş çalıştıracaktır. Bu durumdayken oyun veya bunun gibi ağır uygulamalar açıldığında cihazınızın işlemci frekansı zorlanır ve telefonunuz ısınmaya başlar. Cihazınızı zorlayacak işlemlere geçmeden önce telefonunuzu güç koruma modundan çıkın.

 

Aşırı Mobil Veri Kullanımı

 

Mobil veri üzerinden internete bağlanmak cep telefonları için en ağır işlemlerdendir. Mobil veri kullanımı sırasında hem internet paketiniz hem de bataryanız yoğun şekilde kullanıldığı için cihazınızı çok fazla yormayın. Çözüm ise çok basit. Cihazınızı mümkün olduğu kadar kablosuz internet (Wi-Fi) bağlantısı kullanın. Bunun dışında konum ve navigasyon uygulamaları da cep telefonlarının bataryasını yoğun şekilde tüketir. Eğer sürekli navigasyon uygulaması kullanıyorsanız, cihazınızın ısınması normal sayılabilir çünkü aynı anda hem navigasyon hem mobil veri hemde GPS aktif olacaktır.

Cep Telefonunun Isınmasındaki Diğer Etkenler

 

Geceden Sabaha Kadar Şarj Etmek

 

Cep telefonunuzun sürekli açık kalması da ısınmasına neden olabilir. Bunun için cihazınızı bir süre kapalı tutarak dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Birçok kullanıcı cep telefonunu geceden sabaha kadar şarjda tutar. Bu durum da bataryanın ömrünün kısalmasına ve hatta bozulmasına neden olmaktadır. Bozuk batarya, cep telefonu ısınmasının bir diğer nedenidir.

 

Gereksiz Uygulamalar

 

Cep telefonlarımızın aynı anda binlerce işlemi gerçekleştirdiğinde bahsetmiştir. Uygulama dükkanlarında cep telefonlarıyla ilgili yüzlerce apk görebilirsiniz. Peki bu uygulamaların hangisi ne kadar işimize yarıyor? Cep telefonunuza yüklediğiniz gereksiz uygulamalar işlemcinin daha fazla çalışmasına neden olacağı için cihazınızın da aşırı ısınmasına yol açar. Bunun için gereksiz uygulamalarla birlikte animasyonlu duvar kağıtları da telefonunuzun ısınmasına sebep olur.

 

Güncel Olmayan Yazılımlar

 

Cep telefonunuzun yazılımının güncel olup olmadığını sık sık kontrol edin. Güncel olmayan yazılımlar cihazınızın ısınmasına neden olmaz fakat, güncel yazılımlar cihazınızın ortalama sıcaklığını düşürecek özelliklere sahiptir. H-3: Yazılım Sorunu Isınmaya Neden Olabilir Yazılım, donanımla ve indirdiğiniz bir uygulamayla ilgili sorunlar da cep telefonunuzun ısınmasına neden olabilir. Bunun için ısınmaya neden olan uygulamayı belirleyerek silebilirsiniz. Sorun yaratan uygulamayı kaldırdıktan sonra ısınma probleminin devam edip etmediğini kontrol edin.

 

Cep Telefonu Isınma Sorununa Karşı CepteTamir Yanınızda

 

Bu yazımızda cep telefonu neden ısınır sorunuyla ilgili farklı açılardan geniş ve detaylı yanıtlar vermeye çalıştık. Fakat telefonunuzun ısınma sorunu yukarıda anlattığımız sorunlardan bağımsız şekilde de gerçekleşebilir. Bunun için ceptetamir’in uzman ekibinden yardım alabilirsiniz. Batarya sorunu yaşıyorsanız batarya fiyatları sayfamızdan kullandığınız cep telefonunun markasına göre seçeceğiniz orijinal bataryaların fiyatlarına gözatabilirsiniz.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum