CepteTamir Koruma Paketinin Diğer Sigorta ve Destek Paketlerinden Farkı.

Cep telefonuna sigorta yada ek garanti paketi satın almak neden mantıklı?

Günlük hayatın vazgeçilmez öğesi haline gelen cep telefonlarının içinde bir kamera , bilgisayar, postane, televizyon, kütüphane, müzik çalar, radyo, kitap ve daha birçok özelliği barındıracak donanımda olup işletim sistemi ve yazılım harikası cihazlar haline getirilmişlerdir. Yaşamı kolaylaştıran ve keyifli hale getiren bu cihazlar hiçbir zaman ucuz olmamıştır. Her tüketicinin böyle pahalı bir cihazın bozulma, arızalanma riskine karşı önlem almak ve maddi yükünü sigorta şirketi ile paylaşmak hakkıdır. Sigorta şirketleri bu geniş vaatlerini çoğu zaman yerine getirmedikleri gibi, birçok konuda da son kullanıcıya sıkıntılar yaşattıkları ortadadır.

CepteTamir ise son kullanıcılarına hızlı ve pratik çözüm önerileri sunarak müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak istemektedir.

Satın alma noktasındaki eksik bilgilendirme;

Yeni satın alınan akıllı cep telefonunu, satın alınan noktada 80-100 tl gibi düşük ücretlerle sigortalayıp hem hırsızlıktan hem de oluşabilecek tüm hasarlardan korunabileceği inancı yaratılıyor. Oysaki 3000 liraya alınan cep telefonunu bir sertifika 100 liraya hırsızlığa karşı koruyabilir mi?

Satın alma noktasındaki satıcı gerekli bilgilendirmeyi yapamadığı gibi internet sitelerinde de anlaşılması için avukat eşliğinde okunması gereken şartnameler ile karşılaşılıyor. Yani sertifika şartları çerçevesinde; Cep telefonu nasıl çalınırsa hırsızlık olur, sıvı temasının kullanıcı hatası olması için cep telefonu mu suyun içerisine düşmüş olmalı, yoksa su mu cep telefonunun üstüne dökülmüş olmalı anlaşılması biraz zor.

CepteTamir hizmetleri hakkında ise hem web sitesinden hem de 0850 hizmet hattı numarasından detaylı bilgilendirme alınabiliyor.

Sigorta kapsamının belirsizliği;

Akıllı telefona düşük ücretler ödeyerek yaptırılan cep telefonu kasko poliçeleri, çarpma, düşme, kırılma, sıvıyla temas etme, gasp, kapkaç, hırsızlık gibi her türlü riske karşı bu cihazları sigorta güvencesi altına alıyor. Ancak cep telefonu hasar gördüğünde sözleşme maddelerinin küçük puntolarla okunmaz halde olan maddeleri ortaya çıkıyor.

Satır aralarına eklenen bazı “özel şartlar” nedeniyle çarpmayı, düşürüp, kırmayı ya da suyla teması kimin, nasıl yaptığı, gasp ve kapkaçı gerçekleştiren hırsızın ne tür yöntem uygulayarak bu hırsızlığı gerçekleştirdiği, hasar beyanında kimin bulunduğu, hatası olması, poliçenin ambalajının saklanıp, saklanmadığı gibi durumlar sorgulanıyor. Bu durumlar öne sürülerek arızaya müdahale edilmeden cep telefonu geri gönderiliyor.

CepteTamir in koruma paketinin kapsamı ve çerçevesi oldukça belirgin olup son kullanıcının çok kolay bir şekilde anlayacağı dilde hazırlanmıştır.

 Evrak yığını;

Satın alınıp sigortalanan cep telefonu, arızalandığı zaman  sigortaya gönderilmek istendiğinde toparlanılması gereken bir evrak dosyası vardır. Kullanıcı hatası kaynaklı hasarlarda  müşteri, hasarlı cihaz ile birlikte hasarlı cihazın fatura aslını, olaya ait imzalı beyanını, adres bilgilerini, kullanıcının ve fatura sahibinin kimlik fotokopisini, ekran kilit şifresini, sigorta sertifikasının ve seri numaralı ambalajının aslını sigorta şirketine  gönderecektir. Müşterinin kurumsal şirket olduğu durumlarda  ise evraklara şirketin vergi levhasından,cihazı kullanan şirket personelinin maaş bordrosuna kadar birçok evrak eklenir. Hırsızlık hasarlarında ise bir avukata ya da en azından bir mali müşavire danışmanın faydası vardır(!) Çünkü eksik evrakla asla işlem yapılmaz.

CepteTamir koruma paketinde ise sözleşmeyi web sayfası üzerinden çıkartıp tek bir belge ile tamir işlemi gerçekleştirilebilir.

Uzun bekleme süresi;

Hasarlı cep telefonu gönderildikten sonra 10 gün bilgi almak için bekleme süresi vardır. Sadece mail yoluyla alınan bu bilgi evrak eksikse “Belge eksik tamir edemeyiz” şeklinde olabilmekte. Hasar, sertifika şartlarına uygunsa sigorta şirketlerinin sonuna kadar kullandığı 20 iş günü içerisinde tamir edilebilmektedir. Eğer aylar içerisinde eksik parça temin edilebilirse…

Cep telefonundan günlerce, aylarca ayrı kalmaktan sıkılan ve sadece mail yoluyla şirkete ulaşabilen kullanıcılar öncelikle bir avukatla anlaşma yapıp tahkim komisyonuna belli bir başvuru ücretini ödeyerek şikayet başvurusu yapma hakkına sahiptir. Ancak bu komisyon 15 gün süre içerinde incelemelerde bulunmakta ve en geç 4 ay içinde neticelendirmektedir. Görüldüğü gibi şikâyet etmek telefon fatura fiyatını dahi katlayan bir durum haline geliyor.

CepteTamir  kullanıcıyı mağdur etmeyerek çok kısa sürelerde tamir işlemlerini tamamlayıp telefonu yeniden son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.

Yan sanayi yedek parça kullanımı ve ürüne zarar verme;

Cep telefonun sigortası yapan çoğu şirket orjinal parça garantisi vermemekte. Akıllı cep telefonu gibi hassas cihazların da tamiratında yan sanayi ürün kullanıldığında daha sık arızalanmasına ve tamir edilmesinin zorlaşmasına neden olmaktadır. Tamir edildikten sonra çiziklerle gönderilen ürünler kullanıcı da 2.el ürün şüphesi doğurabiliyor.

CepteTamir kurum ilkesi gereği zarar gören parça değişimlerinde sadece orjinal parça kullanmaktadır.

CepteTamir koruma paketi kullanıcılarının özel ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak farklı alternatifler sunmaktadır.Standart koruma paketi,Yerinde servis paketi ve vip destek paketi olmak üzere koruma paketi ürünlerini çeşitlendirmektedir.

Bu paketlerin içerikleri ise şöyledir;

CepteTamir Standart koruma paketi; 15 iş gününde tamir işleminin gerçekleştirilip kullanıcıya telefonunun sağlam şekilde teslim edilmesini içeriyor.

CepteTamir Yerinde Tamir Koruma Paketi; Yerinde tamir hizmeti verilen illerde bulunan kullanıcıya, belli arızalar konusunda yerinde servis hizmeti verilmesini içeriyor.

CepteTamir VİP Koruma Paketi; Belli arızalar konusunda tamir işleminin 3 iş gününde tamamlanıp kullanıcıya telefonunun sağlam bir şekilde teslim edilmesini içeriyor. 

Koruma paketlerimiz şuan ilk çıkış olarak iPhone marka ve modellerini kapsayacaktır. Koruma paketlerimiz ilk aşamada sadece e-ticaret sitemiz üzerinden satın alınabilecek fakat ileride elektronik marketlerden fiziki kart olarak ta satın alabileceksiniz.

Faturalı yeni aldığınız akıllı telefon ve tabletiniz için 48 saat içerisinde ceptetamir’in ilgili e-ticaret sitesine girerek yukarıda kapsam ve içeriklerini paylaştığımız bir paketten satın alarak koruma paketini aktif hale getirebilirsiniz. Ücretlendirme ise fatura bedelinizin %10 unu geçmeyecek şekilde olacaktır.Yerinde tamir paketi ve vip koruma paketleri ise çok küçük ek ücretlerle satın alınabilecektir.

Daha sonra Samsung,Htc,Lg,Huawei,Gm gibi ürünleri de kapsayacak şekilde koruma sağladığımız marka ve modellerin sayısını artırmayı planlıyoruz.

CepteTamir koruma paketlerinin kapsadığı arızalar ise şöyledir.

  • Telefon açılmadığında / çalışmadığında
  • Telefonun camı / ekranı kırıldığında
  • Telefon şarj olmadığında
  • Wi-Fi’a bağlanmadığında
  • Telefon suya düştüğünde / üzerine herhangi bir sıvı döküldüğünde
  • Telefonla konuşurken karşı tarafa ses gitmediğinde / karşıdan ses gelmediğinde
  • Kısa devre, voltaj dengesizliği vb. sebeplerle meydana gelen hasarlarda
  • Açma-kapama / ses / home vb. telefon düğmeleri çalışmadığında

Buradan mail grubumuza üye olarak CepteTamir in koruma paketleri çıktığında ilk siz haberdar olabilirsiniz.

CepteTamir Koruma Paketleri; CepteTamir ve Bi Sigortacı işbirliği ile ortaya çıkan bir servis koruma ürünüdür.