Çin'de yaşanan coronavirüs vakası şimdiye kadar 563 ölüm ile sonuçlandı. Çin hem sektör olarak hem de üretime merkezi olarak önemli bir pazar ve kesintinin önemli olacağı ile ilgili endişeler var. Çin'de birçok şirket çalışanlarını evden çalıştırıyor ve seyahat etmemeleri konusunda ise uyarılar yaptı. Ancak teknoloji sektörü pek çok kısıtlamadan muaf olarak 'kritik' endüstri olarak görülmektedir. Huawei ve Samsung şirketleri üretim tesislerini işletmeye devam ettiriyorlar fakar Apple Çin'de bulunan mağazasını coronavirüs nedeni ile kapattı. 

 

Qualcomm'u Coronavirüs Etkiledi Mi? 

 

Coronavirüs ticari operasyonları da etkiledi. Apple, Çin'de bulunan mağazasını geçici olarak kapatırken LG, Barselona'da Mobil Dünya Kongresi'nden çekildi. 

 

Qualcomm, virüs salgınının bir sonucu olarak önemli belirsizlik beklediğini belirtti. Herhangi bir potansiyel kesintiyi azalatabileceklerini ve yatırımcıların endişelerini hafifletmek için harekete geçtiklerini açıkladı. 

 

Qualcomm'un CEO'su Steve Mollenkopf "Çin'de tedarik zinciri sorunumuz veya talep sorunumuz varsa onu destekleyecek başka bölgelere sahip olma eğilimimiz var. Bu yüzden işe planlamalarımız açısından bakma eğilimindeyiz. Bu gücü farklı pazarlarda sürdürdüğümüzden emin olmak istiyoruz" dedi.  

 

Mollenkopf, 5G bileşenlerine yönelik talebin yükselişe geçmesinde önemli bir katkı sağlıyor. İlk çeyrekte şirketin sonuçları bekleneneden daha iyi olduğunu açıkladı. Gelirler %5 artarak 5.05 milyar dolara yükseldi. İkinci çeyrek rakamlarının da 4.9 milyar dolar ile 5.7 milyar arasında olması beklenmektedir. 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum