Dünyanın en çok satılan telefonları listesi açıklandı.

Dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden Strategy Analytics 2017 yılının ilk çeyreğinde (Ocak, Şubat, Mart) küresel pazardaki akıllı telefon satışlarını yayınladı.
Strategy Analytics’in direktörü Neil Nawson’ın yaptığı açıklamaya göre 2017 yılının ilk çeyreğinde toplam 353,3 milyon adet telefon satıldı. En çok satılan ilk 5 telefon bu çeyrekte dünya çağında satılan akıllı telefonların altıda birini oluşturdu. Strategy Analytics’in Kıdemli Analisti Juha Winter, “Apple iPhone 7‘nin 21.5 milyon adet sattığını ve 2017 yılının ilk çeyreğinde dünya çapında% 6 pazar paylaştığını tahmin ediyoruz dedi. Böylece iPhone 7 dünyanın en çok satan akıllı telefon modeli oldu. Apple iPhone 7 Plus, daha geniş ekranı ve yüksek fiyatlandırması ile birinci çeyrek 2017’de dünya çapında ikinci ve yüzde 5 pazar paylaşımı için 17.4 milyon adet sattı. Böylece Apple bugün dünyanın en iyi beş akıllı telefon modelinden ikisini de karşılıyor.

15 gün pil süresi olan Oukitel K10000 Pro duyuruldu.
Strategy Analytics in İcra Direktörü Neil Mawston’ın yaptığı açıklamaya göre listede sürpriz bir model var. Bu marka Oppo. Oppo R9s 2017 ilk çeyreğinde en çok satılan üçüncü akıllı telefon modeli oldu. 8,9 milyon adet satılan Oppo R9s bu satışların büyük çoğunluğu Çin pazarında gerçekleşmiş. Avrupa ve Amerika satışları ise düşük ve pek çok kimse tarafından bilinmiyor. Oppo R9s modelinde çift Simkart ve parmak izi okuyucusu da bulunmakta ve Oppo’nun amiral gemisi konumunda.

Samsung 2017 ilk çeyreğinde çok satılan akıllı telefonlar listesinde ilk 5’e 2 model ile girmeyi başardı. Bu iki model arasında Galaxy S8 yok. Çünkü Galaxy S8 ve Galaxy S8+ Nisan ayında piyasaya sürülmüştü. Bu iki modelden biri Galaxy J3. Galaxy J3 %1,7’lik bir pazar payı yakalayarak listede 4. Sırada yer aldı. Bir diğer çok satılan modeli ise Galaxy J5. Bu model de %1,4 pazar payına ulaştı ve listede 5. Sırada yer aldı. Samsung’un Galaxy J3 ve Galaxy J5 modelleri geçen yıl yaşadığı Galaxy Note 7 fiyaskosunu bir nebze unutturmuş görünüyor. Fakat her iki modelin de orta düzey modeller olduğunu da hemen belirtelim. İkinci çeyrekte ise Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8+’ın nasıl bir performans göstereceği merak konusu.

Hangisini Satın Alırdınız ?