Peki DXOMARK testi nedir ve neyi puanlıyor? Öncelikle bir akıllı telefon alırken birçok özelliği dikkate alıyoruz. Bu dikkate aldığmız özellikler arasında ise kamera kalitesi birçok kişi için en önemli kriterler arasınde yer alıyor. İşte bu noktada 2008 yılından beri hizmet veren DXOMARK, binlerce testten geçirilen telefon kameralarını puanlıyor ve kullanıcıların bilgilenmesini sağlıyor. 

 

DXOMARK ise kendisini akıllı telefonların lenslerini değerlendiren ve belirli kriterlere göre puanlayan  bağımsız bir oluşum olarak konumlandırıyor. Yani siz bir telefon alacaksınız ve kamera özelliği sizin için çok önemli. DXOMARK'ın internet sitesine girdiğinizde hangi markaların hangi modellerinin kaç puan aldığını, puan tablosunda görebiliyorsunuz. 

 

Yine bu ilk 10'da bulunmayan bir akıllı telefon arıyorsanız yukarıda arama yaparak istediğiniz modelin puanına erişebiliyorsunuz. Sitenin arayüzünde gezinmek oldukça kolay ve aynı zamanda kamera ve lens performansını merak ettiğiniz başka cihazlar varsa da kolaylıkla arama yaparak ulaşabiliyorsunuz.

Bağımsız oluşum şu anda lenslerin ve kameraların görüntü kalitesini ve akıllı telefonların ses kalitesini test ediyor. Her cihaz ve özellik için yüzlerce bireysel test uygulayan mühendisler, oluşturulan testlerin sonucunu, DXOMARK puanı olarak adlandırılan bir puan halinde birleştiriyor.

 

Kendi internet sitesinde de yazan detaylara göre, DXOMARK endüstri sınıfı laboratuvar araçlarını kullanan titiz bir bilimsel test protokolünün sonucu olarak bu puanları veriyor. DXOMARK puanı, bir cihazın görüntüsü veya ses kalitesi hakkındaki değerlendirmelerini özetliyor adeta. Puan ne kadar yüksek olursa ürün o kadar iyi olur diyebiliriz. Ancak bazı markalar ve modeller beklenen sonuçları vermiyor. 

 

Örnek verecek olursak yakın zaman önce açıklanan iPhone 11 Pro Max, DXOMARK puanı beklentilerin altında kalarak üçüncü sırada yer aldı. Bu ise kamera performansı ile göz dolduran iPhone 11 Pro Max için üzücü bir sonuç. Zira bu model ile çekilen müzik klipleri ve kısa filmler yer alıyor. Yine de 117 puan ile Samsung Galaxy Note 10 Plus 5G ve Samsung Galaxy Note 10 Plus ile üçüncülüğü paylaştığını söylemeden geçmeyelim. 

 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum