İnterneti sadece zaman geçirmek için kullandığımız gibi, bilgi edinmek veya eğlenmek için de kullanıyoruz. Cep telefonlarımız veya bilgisayarlarımız üzerinden bağlandığımız internet ortamında günde binlerce görüntü, video veya yazı görmekteyiz. Bu içeriklerin bazılarını hoşumuza gittiği için, bazılarını da sonra işimize yarayacağını düşündüğümüz için kaydetmek isteriz.

 

İnternette beğendiğimiz yazı, görüntü ve video gibi içerikleri bilgisayarımıza veya cep telefonumuza kaydetmek için ekran görüntüsü alma işlemine ihtiyaç duyuyoruz. Ekran görüntüsü alma işlemini cep telefonlarında ve bilgisayarlarda gerçekleştirmek mümkün. Bu yazımızda ekran görüntüsü nasıl alınır sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

 

Cep Telefonlarında Ekran Görüntüsü Alma

Cep telefonuyla ekran görüntüsü almak için izlemeniz gereken bazı adımlar vardır. Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle artık internet kullanıcılarının büyük bölümü, akıllı cep telefonları üzerinden internete erişim sağlıyor. Bunun en büyük nedeni cep telefonlarının internete erişimi sağlamasının yanında internette izlediğimiz görüntü, video ve yazı içeriklerini de indirebilmesidir.

 

Cep telefonunuzla internette gezinirken veya WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarında sohbet ederken o an ekranınızda bulunan görüntüyü kaydetme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ekran görüntüsü alma işlemi sadece internette dikkatinizi çeken bir görüntünün, videonun veya yazının kaydedilmesi işlemi değildir. Aynı zamanda cep telefonu ekranınızda o an görüntülenen görüntüyü de kaydetme işlemidir

 

Cep telefonu ekran görüntüsü alma Android cihazlarda ve Apple cihazlarda farklı şekillerde gerçekleşmektedir.

 

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü Alma

 

android ss alma

 

Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarında ekran görüntüsü almak için ekran görüntüsü alma programlarından yararlanabilirsiniz.
Eğer ekran görüntüsü almak istediğiniz sadece bir görsel veya yazı içeriği ise kapatma tuşu ile ses kısma tuşuna aynı anda basın. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde ekran görüntüsünün fotoğrafını çekmiş olacaksınız.

 

Andorid cihazınızda izlediğiniz bir videonun ekran görüntüsünü almak istiyorsanız. Bunun için ekran görüntüsü alma programlarından yararlanabilirsiniz. Google Play Store’a girin ve “screen recorder” yazın. Çıkacak ekranda cep telefonları için ekran kaydetme uygulamalarını göreceksiniz. Buradan tercih edeceğiniz uygulamayı cihazınıza indirin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta uygulamayı başlattıktan hemen sonra ekran görüntüsünü kaydetmek istediğiniz videoyu başlatmanız olmalıdır.

 

Çünkü ekran görüntüsü alma uygulaması aktif edildiği andan itibaren cep telefonunuzun ön ekranında ne varsa onu kaydedecektir.
Sırasıyla önce ekran görüntüsü alma uygulamasını açın, ardından vakit kaybetmeden kaydedeceğiniz videoyu açın. Kaydetme işlemi bittikten sonra uygulamayı durdurun.

 

Apple Cihazlarda Ekran Görüntüsü Alma

 

iphone ekran görüntüsü alma

 

Apple cihazlarda ekran görüntüsü alma işlemi, Android cihazlara göre daha farklı şekilde gerçekleşir. Eğer cihazınızın ana ekranının fotoğrafını çekmek istiyorsanız bunun için ortadaki ana tuşa ve yandaki kapatma tuşuna aynı anda basılı tutmanız ekran görüntüsü almanız için yeterlidir.

 

Apple cihazınızın ekranında izlediğiniz bir videonun da görüntüsünü almak isteyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için Apple cihazınızda hazır bulunan bir özelliği kullanabilirsiniz.”Now” özelliğini aktif ederek, izlediğiniz bir videonun ekran görüntüsünü telefonunuza kolayca kaydedebilir, ardından istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

 

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Eğer Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız, ekran görüntüsü almak için klavyenizdeki Print Screen tuşuna basmanız yeterlidir. Bu tuşa bastığınızda bilgisayar ekranınızda o an ne varsa o görüntü kayıt edilmek üzere hafıza alınır. Ardından başlat menüsüne giderek paint uygulamasını açın ve “ctrl+v” tuşuna basın. Bu sayede daha önce hafızaya aldığınız ekran görüntüsü paint uygulama ekranında belirecektir.

 

Ekran görüntüsünü paint’e yapıştırdınız. Sıra geldi ekran görüntüsü nasıl kaydedilir sorusunu yanıtlamaya. Bunun yolu çok kolay. Paint ekranında sırasıyla önce Dosya’yı tıklayın ardından Farklı Kaydet seçeneğini tercih edin ve istediğiniz yere kaydedin.
 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum