Akıllı telefonlarda ekran videosu alma özelliği birçok kişi için artık ihtiyaç haline geldi. Bu işlem, indirilemeyen içerikleri telefonuna kaydetmek isteyenler ya da oyun oynarken adrenalin dolu anları kayıt almak isteyenler için şüphesiz ki vazgeçilmez bir özellik. Peki telefonda ekran kaydı nasıl yapılır? Bu işlem Android ve iOS tabanlı yani iPhone’larda farklı şekillerde gerçekleştirilebiliyor. Gelin isterseniz şimdi bunu nasıl yapılabileceğimizi inceleyelim.

 

HARİCİ UYGULAMA İLE EKRAN KAYDI ALMA

 

Ekran kaydı alma kimi cihazlarda telefona yüklü yerleşik araçlar ile gerçekleştirilebilirken kimi cihazlarda da harici yani indirilen uygulama ile yapılabiliyor. 

 

 

Eğer cihazınızda yerleşik olarak ekran kaydı yoksa Google Play’den ya da App Store’dan uygulama indirmeniz gerekmekte.

 

 

Peki bu uygulamalar hangileri? Sizin için birkaç popüler uygulamayı ve ekran kaydının nasıl alınabileceğini bu yazımızda derledik…

 

ANDROID EKRAN VİDEOSU ÇEKEN UYGULAMALAR

 

Google Play üzerinden indireceğiniz uygulamalar ile kolayca ekran kaydı alabilirsiniz. Bunun için Android cihazlarda tercih edilen popüler uygulamalar ise şöyle:


•    ScreenCam Screen Recorder
•    Mobizen Ekran Kaydedici
•    Screen Recorder - No Ads
•    Az Screen Recorder
•    MNML Screen Recorder
•    Google Play Oyunlar

 

ScreenCam Screen Recorder

 

 

ScreenCam Screen Recorder uygulaması düşük boyutlu ve telefonu kasmayan bir uygulama olarak öne çıkıyor. Her ne kadar az seçenek sunsa da stabil çalışma özelliği ve sade arayüzü ile kolayca ekran kaydı almaya olanak sağlıyor.

 

Mobizen Ekran Kaydedici

 

Bu uygulama Editörlerin Seçtikleri uygulamalar arasında yer alıyor. Ayrıca Google Play Store üzerinde en çok indirilen ekran kaydedici uygulamalardan da birisi. Uygulama selfie kamerası ile kendinizi çekerek ekran kaydına dahil etmenize imkan veriyor. Ayrıca arka plana müzik atabilme özelliği de kullanıcıları cezbediyor.

 

Screen Recorder - No Ads

 

Uygulama, isminden de anlaşılacağı gibi kullanıcılara asla reklam izlettirmeyeceğini vadediyor. Bu özelliği ile bir diğer bir seçenek olarak akıllı telefon kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

 

AZ Screen Recorder

 

AZ Secreen Recorder, ücretli sürümü ile listede yer alan diğer uygulamalardan ayrı bir kategoride yer alıyor. Ancak akıllı telefon kullanıcıları uygulamayı ücretsiz olarak da kullanabilme şansına sahip.

 

Ücretli sürümde yer alan en önemli fark selfie kamesı için ekran kaydı üzerinde bir çerçeve oluşturması. Bu durum oyun oynarken kayıt alan ve kendisini çekmek isteyen kullanıcılar için önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

 

MNML Screen Recorder

 

 

MNML Screen Recorder ise listemizdeki bir diğer popüler. Açık kaynak kodu bu uygulama arayüzündeki minimallik ile dikkat çekiyor. 

 

Google Play Oyunlar

 

 

Listemizin son sırasında bulunan Google Play oyunlar ile üçüncü parti bir uygulamaya gerek kalmadan ekran kaydı alabilirsiniz. Buradaki en önemli dezavantaj uygulamayı sadece oyun oynarken aktif edebilmeniz. 

 

 

Google Play Oyunlar İle Ekran Kaydı Alma

 

Google Play Oyunlar ile ekran videosu çekmek oldukça kolay. Uygulamanın en avantajı bölümü ise diğer ücretli uygulamalarda olan selfie kamerasını ekran kaydına ekleme özelliğinin ücretsiz olması. Peki Google Play Oyunlar ile nasıl ekran kaydı alınır?

 

1. Adım: Uygulamayı açın
2. Adım: Ekran kaydı alınmak istenen oyunu seçin
3. Adım: Sağ üstte yer alan kamera simgesine dokunun
4. Adım: Kaydın hangi kalitede olacağını seçin
5. Adım: Ekran kaydını başlatmak için kırmızı butona dokunun.

 

ANDROID İLE EKRAN KAYDI ALMA NASIL YAPILIR?

 

Android 10 güncellemesine sahip cihazlarda yerleşik ekran videosu çekme aracı ile harici bir uygulama olmadan bu işlemi gerçekleştirebileceğinizi unutmayın. Peki Android cihazlarda ekran videosu nasıl çekilir?

 

 

Telefonunuzun Hızlı Ayarlar panelini ekranın üstünden aşağı doğru kaydırarak açın. Daha sonra sola kaydırın ve ekran kaydedici öğesine dokunun. Bu işlem ile birlikte ekran videosu alma başlayacaktır. Durdurmak için ise ekranın köşesinde bulunan dur simgesine tıklamak yeterli. Bu işlemin ardından video otomatik olarak galeriye kaydedilecektir.

 

 

iPhone EKRAN KAYDI ALAN UYGULAMALAR

 

Apple, ürünlerinde yerleşik ekran kaydı alma aracı sunduğu için kullanıcılar harici yani indirilebilir uygulama kullanmayı tercih etmiyor. Ancak bu özellik iOS 11’den önceki sürümlerde yer almadığı için bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcılar App Store üzerinden uygulama indirebiliyor. Popüler uygulamalar şöyle:

 

Record it! Screen Recorder

 

 

Record it! Adlı uygulama iPhone’un yerleşik ekran kaydı alma aracı ile birlikte çalışıyor. Bu uygulamanın farkı tıpkı diğerlerinde olduğu gibi ön kamerayı kullanabilme ve canlı yayın yapabilme özelliği. Fakat bir dezavatajı var o da 480p üzeri kayıt almak isteyenler için ücret istemesi.

 

DU Recorder: Ekran Kaydedicisi

 

 

iOS’larda kullanılabilecek bir diğer ekran kayıt uygulaması ise DU Recorder. Uygulama, kişiselleştirilmiş canlı yayınlardan, ön kamera ile entegre olan ekran kaydına kadar bir çok Premium özellik sunuyor. Ancak tüm bunlar ücretli.

 

iPhone EKRAN VİDEOSU ÇEKME NASIL YAPILIR?

 

Uygulama kurmadan Apple ürünlerde ekran kaydı almak mümkün. Peki iOS’larda nasıl ekran kaydı alınır?

 

 

1. Adım: Ayarlar’a gidin
2. Adım: Denetim Merkezi’ni seçin
3. Adım: Denetimleri Özelleştir’e dokunun
4. Adım: Ekran Kaydı’nın yanındaki artıya dokunarak özelliği Denetim Merkezi’ne ekleyin. Daha sonra ekran kaydı simgesi denetim merkezinde yer alacak.
5. Adım: Denetim Merkezi’nden ekran kaydı simgesine tıkladığınızda 3 saniye içinde kayıt işlemi başlayacaktır.
6. Adım: Kaydı durdurmak için tekrar Denetim Merkezi’ni açıp ekran kaydı simgesine dokunmanız gerekiyor.
 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum