CepteTamir
IMG-BLOG
28 11 / 2018
Yazar Hasan Aras | 28.11.2018 | Apple | 0 Yorum

En Çok Arızalanan iPhone Modelleri

En çok arızalanan iPhone modelleri araştırmamızda tahmin edeceğiniz üzere sadece Apple iPhone cihazlarıyla ilgili bir araştırma olacak.

Amacımız Kesinlikle iPhone cihazlarının çok veya az arızalandığını söylemek değil, iPhone modelleri arasında istatistiksel olarak hangisinin en çok arızalandığını bulmaktır.

Bildiğiniz üzere Apple iOS gibi tutarlı bir işletim sistemi ve ürünlerde kullandığı sağlam malzeme ile rakiplerine üstünlük sağlamaya çalışıyor.

Sağlam malzeme ve stabil işletim sistemi ile sorunların çıkmayacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuzdur.

Tamamen kullanıcı hatalarından kaynaklı arızalarda ortaya çıkan sorunlar genelde ekran kırılması, sıvı teması veya darbeye bağlı sorunlar olarak karşımıza çıkıyor.

Cihazın üretim kaynaklı hataları arasında ise ölü piksel, soluk ekran ve hemen biten batarya sorunları çıkıyor.

Ancak aynı firma tarafından üretilmiş olsa dahi bazı modeller diğer modellere göre daha uzun ömürlü oluyor.

İstatistiklere göre modeller yenilendikçe ortaya çıkan sorunlar azalıyormuş bu durumda da bir başka bilinçli eskitme yöntemi uygulanıp uygulanmadığı akıllara geliyor.

Bildiğiniz üzere bilinçli eskitme firmaların satış devamlılığını sağlamak adına daha uzun ömürlü olabilecek ürünleri bazı müdahaleler ile belirli bir süre içinde kullanılamaz hale getirme durumudur.

Bilinçli eskitmenin en ünlü örneği geçen yıllardan hatırlayacağımız Apple’ın performans düşürme hamlesiydi.

Her ne kadar Apple bunun batarya optimizasyonu için yapıldığını iddia etse de kullanıcılar bu durumdan hiç hoşnut kalmadı.

Kullanıcılardan tepkiler üzerine Apple önceleri ücretsiz daha sonra indirimli batarya değişim kampanyası gerçekleştirse de  indirimlerin ardından inanılmaz fiyatlarla karşımıza çıktı.

Ancak CepteTamir’de uygun fiyatlara orijinal bataryalarla değişim hizmetimiz devam ediyor.

Yapılan bir araştırma ile iPhone 6’dan itibaren arızalanmaların ya çok daha azaldığını ya da rapor edilmediğini gözler önüne seriyor.

EN ÇOK ARIZALANAN İPHONE MODELLERİ

en çok sorun çıkaran iPhone modelleri

Tablodan da anlaşılacağı üzere genel olarak cihazlar yenilendikçe arızalanmaların azaldığını görüyoruz ve yalnız iPhone 5s modelinin bu kuralı bozup iPhone 7 Plus modelinin daha az arızalanma oranıyla geride bıraktığı anlaşılıyor.

Bu tablonun Apple Store kaydı yapılmış arızalı cihazlar ve sorunların çoğunlukla Wi-Fi, kulaklık ve mobil veri ile ilgili olduğu belirtiliyor.

Benzer bir tabloda Samsung cihazların arızalanma oranının %27.5 olduğu ve daha çok arızalanma yaşadığı ayrıca bu arızaların sebebinin kamera, batarya ve mikrofon ile ilgili olduğu da belirtildi.

CepteTamir gibi özel girişimlerde yapılan tamir işlemlerinin bu tablolara yansıtılmadığını bu yüzden bu tablolara bakılarak çapraz bir kıyas yapılmasının doğru olmadığını belirtmemiz gerekiyor.


Yorum Yap
uaf3X
Güvenlik Kodu*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi
Yorumlar