Samsung ile Apple yıllardan beri birbirlerine dişli rakip olmuşlar ve hep kıyaslanmışlardır. Genelde iPhone’nin hep bir adım önde olduğunu hatırlıyorsunuzdur. Tabi, bunu özellikle bu sene çıkacak amiral gemi modelleri ile tekrar tartışma durumuna gelebiliriz. Bunu da kısa zamanda göreceğiz.

Samsung’un çok fazla model çıkardığını ve çok iyi satışlar yaptığını biliyoruz. Ancak Samsung, piyasa değeri olarak sürekli iPhone’nin arkasında kalmıştır. Bunun en yüksek nedeninin Apple’nin marka satması olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Apple’nın maliyeti ile sattığı fiyat arasında resmen bir uçurum var. Samsung’da ise böyle bir uçurum söz konusu değil. Tabi, burada işin içine işletim sistemleri de giriyor.

Tek faktörün bu olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Samsung, Apple’a oranla %50 daha fazla telefon satıyor. Fakat Samsung’un sattığı telefonların her birinin fiyatı iPhone’lardan düşük. Samsung, her ekonomiye hitap edebilmek için türlü türlü telefon üretirken, Apple’nin en ucuz telefonun bile piyasaya giriş fiyatının 1500 TL olduğunu görebiliriz. Bu da iki şirketin ortalama telefon fiyatları arasında büyük bir uçurum yaratıyor. Samsung’un 2017’nin ikinci çeyreğinde açıklanan verilerine baktığımızda ortalama telefon fiyatının 235 dolar olduğunu görüyoruz. Apple tarafına baktığımızda ise ortalama fiyatın 695 dolar olduğunu görüyoruz. Bu da Samsung’un Apple’i geçmesi için Apple’dan yaklaşık 3 kat daha fazla satış yapması gerektiğini ortaya çıkarıyor.

Buradan da anlayacağımız üzere Apple’nin sıkı takipçileri her yeni iPhone telefonunu aldıkları için Apple, dünyada marka olarak bir numara haline geldi. Samsung Galaxy S8 piyasaları sallasa bile Samsung’un J veya A serisi gibi telefonları fiyat performansa yönelik olduğu için daha çok satılıyor. Apple’nin satış politikasını bir cümlede özetlemek gerekirse: “Az ama öz satmak”.

2017 Eylül’de satışa çıkması beklenen iPhone 8’in en pahalı telefon unvanını alması bekleniyor. Samsung Galaxy S8‘in 4500 TL’ye çıkardığı fiyatı iPhone 8‘in 6500 TL’ye kadar çıkarması bekleniyor. Böyle bir durumda artık telefonlar, araba fiyatlarını da geçmiş oluyor.

CepteTamir olarak çok yakında sıfır telefonları satın alırken alabileceğiniz bir koruma paketi satış sitemizi devreye alacağız. Bu ve benzeri yeniliklerden haberdar olmak isterseniz lütfen mail üyelik formumuzu doldurun. Buradan