Android telefonlarda güvenlik güncellemeleri karşılaştırıldı ve Google'dan sonra güvenlik güncellemelerini en hızlı yayınlayan şirket Samsung oldu. Kullanıcılar genellikle sürüm yükseltmelerini takip ederek merak etseler de güvenlik güncellemelerinin önemi de oldukça büyüktür. Teknoloji devi telefon şirketleri her ne kadar 2 büyük sürüm güncellemesi yayınlasa da her şirketin güvenlik güncellemeleri cihazlara göre değişmektedir. Android işletim sistemi kullanan Google'ın Pixel telefonları güvenlik güncelleme listesinde en üstte yer alıyor. Güvenliğe önem veren kullanıcılar için merak uyandıran listeye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Güvenlik güncellemesi listesinde her ne kadar eleştiri alsa da Samsung ikinci sırada yer alıyor. Hatta Samsung'un birden fazla modeli yine listenin üst sıralarında yer alıyor.

Aylık Güvenlik Güncellemelerine Göre Puanlamalar

Google'ın ürettiği Pixel 4,5 ve 4a modelleri Android'in yayınladığı tüm güvenlik güncellemelerini düzenli olarak yaptığı için listenin ilk sırasında yer alıyor.

İkinci sırada yer alan marka teknoloji devi Samsung. Geçtiğimiz yıl kullanıcılara sunulan iki amiral gemisi hiçbir güvenlik güncellemesini kaçırmadıkları için ikinci ve üçüncü sırada yer alıyorlar. Bu cihazlar ise Galaxy S20 ve Galaxy Note20. Ayrıca listede bulunan bir diğer Samsung orta segment cihaz da oldukça şaşırtıcı. Galaxy S20 FE diğer iki cihaz gibi hiçbir güvenlik güncellemesini kaçırmamış durumda. Zirvede bulunan diğer cihazlar gibi 10.0 puan alıyor.

Samsung'dan sonra Sony ve LG geliyor. Sony en güncel amiral gemisi cihazı Xperia 1 II, 7.5 puan alırken LG Velvet 5G de aynı puanla listede yer alıyor.

Listede şaşırtan bir diğer marka ise OnePlus oluyor. One Plus'ın 8T ve 7 Pro modelleri sadece 4.5 puan alarak güvenlik güncellemeleri konusunda sınıfta kalıyor.

İlk sıralarda yer alan Samsun akıllı telefonları güvenlik güncellemelerini çıkar çıkmaz yayınlarken OnePlus ve Asus gibi markaların cihazlarında 45 günlük bir bekleme süresi gerçekleşebiliyor.