Akıllı telefonlardan farklı tasarımlı araçlara oradan da sanal gerçeklik gözlüğü takan ineklere kadar bu hafta içinde yaşanan önemli teknolojik gelişmeleri sizler için toparladık ve listeledik. İşte 22 Kasım ve 29 Kasım aralığındaki teknoloji gündemi ve satır araları…

 

Öncelikle bu hafta teknolojik gelişmeler açısından oldukça yoğun geçti desek yanlış olmaz. Akıllı telefonlardan, araçlara, teknolojinin birçok alanından konu gündeme girmeyi başardı. Biz de bu gündemin içinden özenle bazı başlıkları seçerek sizler için kısa bir haber turu hazırladık. 

 

 

1) CyberTruck tanıtıldı

 

Elon Musk, CyberTruck adlı pick-up tarzı kamyoneti tanıttı. Özel zırh kaplama olarak tasarlanan bu aracın materyali ise yine Musk’ın sahip olduğu SpaceX’in roketlerde kullandığı materyal. Yani her bileşenin Ultra-Sert 30X Soğuk Haddelenmiş paslanmaz çelik yapıdan oluştuğunu belirtirsek, aracın dış iskeletinin ne kadar güçlü olduğunu da göstermiş oluruz.

 

Musk, söz konusu iskeletin aşılmaz alaşımlardan oluştuğunu aktarıyor. Ancak iddia edildiği gibi kırılmaz cam özelliğinin geliştirilmesi gerekiyor. Çünkü kırılmaz olarak sunulan aracın camı  etkinlikte yapılan test sırasında çatladı ve beklenmedik şekilde, gündeme girmeyi başardı. Hatta bu hamlenin ardından, Musk ön siparişlerin 200 bine ulaştığını aktardı. 

 

 

2) Huawei EMUI 10 kullanıcı sayısının 1 milyonu aştığını duyurdu

 

Akıllı telefon pazarını domine edecek duruma gelen Çinli geliştirici Huawei, kendi arayüzünü geliştirmeye devam ediyor. Yazılım geliştiricisinin yaptığı bu açıklamaya göre, ilerleyen aylarda ise bu sayının katlanarak artacağı düşünülüyor.

 

3) Steam’de sonbahar rüzgarları esiyor

 

Bildiğiniz gibi her yıl aynı dönemlerde oyunlarda önemli indirimler yaşanıyor. Bu yılın son aylarına denk gelen indirimler oyunseverleri oldukça heyecanlandırıyor.

 

Oyuncular belki de aylardır beklediği oyunun indirime girdiğini görüyor, hatta favori oyununun ücretsiz olduğuna bile denk gelebiliyor. Bu indirim zamanları o yüzden oldukça önemli. 26 Kasım’da başlayan indirimler 3 Aralık tarihine kadar devam ediyor olacak.

 

4) Migros’un sattığı iPhone 11’ler gündem oldu

 

A101, Bim ve Migros gibi birçok market zinciri zaman zaman sattığı teknolojik ürünlerle gündem oluyor. Bazıları sattığı uygun fiyatlı ürünlerle, bazılarıysa kampanya kapsamında getirdiği farklı ürünlerle adından söz ettiriyor. Ancak Migros’un ‘’Black Friday’’ kapsamında stoklarla sınırlandırdığı iPhone 11 satışları adeta bir kaosa dönüştü.

 

Uygun fiyattan satışa sunulan iPhone 11’lerin sınırlı sayıda olması, kampanya günü müşterilerin markete akın etmesine neden oldu. Stok sayısının büyük şehirlerde bile market başına 2-4 arasında değiştiğini söyleyen müşteriler mağdur olduklarını ve Migros’un kampanya yapmak adına insanları kandırdığını söylüyor.

 

Yani anlayacağınız işler biraz karıştı. İnternette paylaşılan videolar yaşananları da gözler önüne serdi.

 

5) Huawei kendi tarayıcısı üzerinde çalışıyor

 

ABD ve Huawei arasında yaşanan gerilimin ardından, Huawei kendi adına geliştirdiği tarayıcısıyla gündeme geldi. Şu an için oldukça ilkel olan tarayıcı, ilerleyen günlerde gerçek görünümüne kavuşacak gibi duruyor.

 

Bildiğiniz gibi yaşanan gelişmelerin ardındın Huawei kendi işletim sistemini sunmuştu. Bunun ardından hamlelerini artıran Çinli teknoloji devi, bu hamlesinin ardından kabuğuna biraz daha çekiliyor desek yanlış olmaz.

 

Geliştirdiği tarayıcısı ile ABD şirketlerinin teknoloji üzerindeki bağımlılığını kesmeyi hedefliyor gibi görünüyor. 

 

 

6) Avrupa akıllı telefon pazarının lideri Apple değil, Samsung oldu

 

Zannedildiğinin aksine Apple, dünyanın her yerinde popüler cihazları üretmiyor. ABD dışındaki bölgelerde ağırlığını koruyamayan Apple yayınlanan rapora göre, Samsung ve Huawei karşısında, üçüncü sırada yer alıyor.

 

 

7) iPhone 11’in heyecanı geçmemişken, iPhone 12 konseptleri ortaya çıkıyor

 

2020 yılının iPhone konseptleri arasında yıllardır konuşulan çentiksiz ekrana sahip bir iPhone bulunuyor. Bununla birlikte, eski amiral gemisi ve en beğenilen iPhone’lar arasında yer alan 5S tasarımına bağlı kalınacağı söyleniyor. Ya da bekleniyor diyebiliriz.

 

Bunun yanında birçok tasarım bulunuyor olsa da yalnızca ekran detaylarıyla değil, kamera ve tasarım değişikliği de bekleniyor. Bu beklentiler Apple tarafında ne kadar karşılık bulacak hiç bilinmiyor ancak, analistler 2020 iPhone'larında farklı bir şeyler bekliyor. 

 

 

7) Ruslar ineklere sanal gerçeklik gözlüğü taktı

 

Ruslar farklı teknikleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Bu noktada karşımıza çıkan gelişmeye göre, ruslar ineklerin duygusal durumlarını değiştirmek ve inekleri daha verimli hale getirmek için sanal gerçeklik gözlüğü kullandı.

 

Rusya Federasyonu Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan resmi açıklamada, başkent Moskova yakınlarındaki bir çiftlikte, süt kalitesini ve miktarını artırmak için ineklere sanal gerçeklik gözlükleri takıldı.

 

Bu hamlenin ardından söz konusu uygulamayla ineklerdeki duygu değişikliğinin verimliliği etkilediği ortaya çıktı. Sanal gerçeklik gözlüğü takan ineklerin hem sütlerinde hem de bu sütlerin kalitesinde  bir artış yaşandığı iddia ediliyor. 

 

 

8) Apple açığını bulan Türk gençleri

 

Geçen haftalarda Apple açıklarını bulan Türk gençleri haberlerini okuduk. Birçok kez. Ancak şaşırtıcı şekilde 100 TL ve 200 TL aralığında verilen ödül rakamları şaşırtıyordu. En son açık bulan gençlere 100 bin dolar teklif edildi. Ancak gençler bu rakamı reddetti. Buldukları açığın daha değerli olduğunu söyleyen gençlerin bir sonraki adımını hep beraber bekliyoruz.

 

 

9) 5G teknolojileriyle ilgili gelişmeler heyecanlandırmaya başladı

 

Bildiğiniz gibi gelecek yılların önemli teknolojileri arasında gösterilen 5G, uyumlu üretilen cihazların fiyatları ve özellikleri merak konusu. Yakın zaman önce bilgiler paylaşılan, Oppo Reno 3 de en ince ekranlı 5G teknolojisini kullanacak en ince ekranlı telefon olarak kendisini konumlandırıyor. İlerleyen günlerde bu maratonun kazananını göreceğiz.

 

Bu haftaki teknoloji turunun sonuna geldik, bu haftaki teknoloji gündemi bu şekildeydi bir sonraki teknoloji gündeminde görüşmek üzere, hoşçakalın.

 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum