30 Kasım ve  6 Aralık tarihinde gerçekleşen gelişmeleri sizlere ulaştırdığımız bu derlemede, bu haftanın en çok konuşulan teknolojik gelişmelerine değiniyor olacağız. 


Öncelikle hafta Black Friday hakkında yayınlanan veriler ile başladı diyebiliriz. Bildiğiniz gibi birkaç haftadır markalar cuma indirimleriyle kullanıcıları indirimli alışveriş ile buluşturdu. 

 

Bu gelişmeyle başlayan hafta yılın en iyi uygulamalarının açıklanması ile devam etti. Akıllı telefonlara dair çıkan yeni gelişmeler ile birlikte, Qualcomm’un yeni işlemcileri Snapdragon 865 ve Snapdragon 765 tanıtıldı. 

 

Ford aldığı yeni karar ile şaşırtırken, Instagram’da titreşim döneminin başlayacağını öğrendik. Çin yüz tarama teknolojisinde aldığı yeni kararlar ile tartışma yaratmaya devam ediyor. 

 

Dilerseniz haberlerimize geçelim.

 

1) Black Friday, Muhteşem Cuma’nın verileri açıklandı

 

BKM Express, Efsane Cuma ya da Muhteşem Cuma olarak adlandırılan indirim günü olan 29 Kasım’da kullanıcıların ne kadar harcama yaptığını açıkladı. Bu kapsamda yayınlanan veriler ile geçen yıla oranla bir rekor kırıldı diyebiliriz. 

Yayınlanan verileri göre, 4.7 milyar TL’lik kart ile  harcama gerçekleştirildi. Detaylı inceleme için yayınlanan infografiği haberin altına iliştiriyoruz. 

 

 

2) Çin yeni yüz tarama kararıyla tartışma yaratıyor

 

Bildiğiniz gibi Çin hem teknoloji hem de bilim alanında önemli adımlar atıyor. Bu kapsamda geliştirdiği yüz tanıma sistemleri de bir hayli eleştiri yaratıyor. Ülkede artık sözleşmeli olarak yeni bir akıllı telefon ya da hat alan herkes, yüz tarama teknolojiyle kayıt olacak.

 

Kimlik kartının yanında istenecek bu yüz tarama kararı, dolandırıcılıklara karşı önlem almak amacıyla yapılıyor. Ancak bu karar sonrası vatandaşlardan ‘’mahremiyet’’ ihlali sesleri yükseliyor. 

 

3) 2019 yılının enleri belirlendi bu kapsamda en iyi App Store uygulamaları, Google Play uygulamaları ve en çok kullanılan tarayıcıları açıklandı

 

En çok indirilen Apple Uygulamaları

 

-FaceApp

-Trendyol 

-Instagram

-Tik Tok 

-.WhatsApp 

-YouTube 

-.Netflix 

-Letgo 

-Google Haritalar

-Spotify

 

En iyi Google Play uygulamaları

 

Yılın en iyi uygulaması: Video Editor – Glitch Video Effects(kullanıcılar) ve Google Play seçtiği- Ablo

 

Yılın en iyi mobil oyunu: Call of Duty: Mobile

 

Bu yılın en çok kullanılan tarayıcıları

 

Türkiye’de olduğu gibi dünyada da zirvenin sahibi Google Chrome oldu. Diğer tarayıcılar arasında yüzde 67 gibi bir kullanımla büyük çoğunluğun en çok tercih ettiği tarayıcı oldu. Onu yüzde 13’lük bir oranla Microsoft’un tarayıcısı Edge takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 8’lik oranla Mozilla Firefox yer alıyor. 

 

4) Qualcomm Snapdragon 865 ve Snapdragon 765 tanıtıldı

 

2020 yılında birçok akıllı telefonun 5G destekli olarak çıkacak olması daha güçlü işlemcilere ihtiyaçlarının olacağı anlamına geliyor. Bu nedenle geliştirilen Snapdragon 865 ve 765 bu cihazlar için tanıtıldı.

 

 

5) Google kurucuları görev bayraklarını devrediyor

 

Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, çatı şirket Alphabet hakkında verdikleri kararla gündemimize girmiş bulunuyorlar. 20 yıl önce kurulan şirket, birçok şirketi de içinde barındırıyor olsa da kurucular, yönetimi Sundar Pichai’ye devrettiler. 

 

 

6) Instagram titreşimli bir döneme giriyor

 

En sevilen sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram, yeni bir döneme giriyor olabilir. Bu kapsamda bir beğeni aldığınızda ya da yorum geldiğinde artık bildirimler titreşim olarak geliyor olacak. 

 

 

7) Gelecek yılın akıllı telefonları 5G’li olacak! Xiaomi, Mi 10’un işlemcisini açıklayarak seneye 10 adet 5G özellikli akıllı telefon ile tanıtacağını duyurdu

 

Qualcomm etkinliğinde detayları çıkan Xiaomi Mi 10’un işlemcisinin Snapdragon 865 olacağı söylenirken, 2020 yılında da 10 farklı modelde 5G teknolojisinin olacağı müjdelendi. 

 

 

8) Ford atık kahve çekirdeklerinden otomobil parçası üretecek

 

Otomobil parçalarının bir kısmını McDonalds’ın atık kahve çekirdeklerini kullanarak üreteceğini açıklayan Ford, bu adımını hem geri dönüşüme katkı sağlamak için hem de otomobillerin daha hafif olmasını sağlamak için attığının altını çiziyor. 

 

9) iPhone 11 Pro hoş olmayan bir iddia ile gündemde yer alıyor

 

2019 yılının en çok konuşulan akıllı telefonları arasında yer alan iPhone 11, tatsız bir iddia ile gündemde. Bu kapsamda ailenin Pro modelinde karşılaşılan soruna göre, kapatılmasına rağmen konum bilgilerini kullanmayı sürdürüyor. Soruna dair herhangi bir açıklama yapmayan Apple, ilerleyen günlerde yayınlayacağı bir güncelleme ile bu sorunu çözebilir. 

 

 

10) Redmi Note 8 başarılı bir çıkış yakaladı

 

Xiaomi'nin alt markası olarak karşımıza çıkan Redmi, Note 8 serisi önemli satış rakamlarına ulaştığını açıkladı. Note 8 ve Note 8 Pro’nun 10 milyon kullanıcıya ulaştı. İlerleyen zamanlarda bu rakamların daha da artacağı düşünülüyor. 

 

Bu haftaki teknoloji turunun sonuna geldik, haftanın teknoloji gündemi bu şekildeydi bir sonraki teknoloji gündeminde görüşmek üzere, hoşçakalın.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum