Hayalet ekran sorunu ekran ışığının çok uzun süre yüksek parlaklıkta açık olması sebebiyle ekranda kalıcı izlerin ortaya çıkmasıdır.

 

Genel olarak bu sorun LG G4 telefonları ile gündeme gelse de Samsung Galaxy Note 8 ve iPhone X'te de hayalet ekran sorunu ile karşılaşan kullanıcılar olmuştur.

 

 

Özellikle Note 8 cihazında hayalet ekran sorununun neden ortaya çıktığı çok net bir şekilde anlaşılmıştır zira sanal home tuşunun sürekli açık olmasından dolayı o bölgede tuşu simgeleyen piksellerin ölmesiyle kullanıcılar bu sorunla karşılaştı.

 

Samsung bu soruna çare olarak home butonunun kullanıcının fark etmeyeceği şekilde hareket ederek adeta piksellerin dinlenmesini sağlamaya çalışmış ve başarılı olmuştur.

 

Hayalet ekran sorunu kesin bir şekilde ekranın sürekli açık ve aynı görselde kalmasından dolayı ortaya çıkar bu yüzden bu sorunu yaşayan kullanıcılar genelde telefonun üst kısmında bulunan simgelerin hayalet ekran olarak karşılarına çıktığını belirtmektedir.

 

Hayalat ekran sorunu ile karşılaşmak istemiyorsanız ekran parlaklığınızı en üst seviyeye değil de bir miktar daha aşağısına getirmelisiniz, ayrıca ekranın sürekli olarak açık kalmamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Hayalet ekran sorunu genellikle LCD ekranlarda karşılaşan bir durumdur son zamanlarda AMOLED, OLED ve POLED ekranların yaygınlaşmasıyla bu sorun daha nadir meydana gelse de LCD ekrana sahip milyonlarca akıllı telefon var hala.

 

 

Bu sorunun kullanıcı kaynaklı olmamasına rağmen maalesef garanti kapsamında tamir edilemiyor ve yazılımsal bir çözümü de mevcut değildir.

 

Hayalet ekran sorunu ekran değişimi yapılarak kurtulabileceğiniz bir sorundur.

 

Hayalet ekran kullanıma engel olmayan ve cihaza zarar vermeyen ancak kozmetik olarak rahatsızlık yaratan bir sorundur haliyle ne zaman isterseniz o zaman tamir ettirebilirsiniz.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum