Huawei Ark OS

Huawei Ark OS İşletim sisteminden ilk görüntüler geldi

Huawei’nin işletim sistemi Ark OS ile ilgili bazı görüntüler ortaya çıktı. Huawei Central tarafından paylaşılan görüntülerde Ark OS’un ayarlar menüsünün nasıl olacağı anlaşılabiliyor.

Huawei’nin Android lisansının iptal edilmesiyle birlikte Huawei resti çekmiş ve şirket, B planlarının hazır olduğunu duyurmuşlardı. Google ile yaşanan sorunların ardından gündeme gelen işletim sistemi, en son ‘ARK OS‘ olarak adlandırılmıştı. Huawei Ark OS görüntüleri geçtiğimiz günlerde ise sızdırılarak ortaya çıktı. Ortaya çıkan ilk iddialar ve patentlerin ardından işletim sisteminin ‘Hongmeng OS‘ olarak adlandırılabileceğini ortaya çıkmıştı. Çin için ideal bir isimlendirme olsa da, global kullanım için uygun görülmediği düşünülmüş olsa gerek ki ‘ARK OS’ isminin de patenti alındı.

Geliştirilen yeni işletim sistemi merak konusu olurken geçen günlerde ilk görüntüler de ortay çıktığı görüldü. Huawei Central tarafından yayınlanan görüntüler, yeni işletim sisteminin ayarlar menüsü ile ilgili arayüzü bizlere sunuyor. İşletim sisteminin şu an geliştirme aşamasında olduğunu biliyoruz ancak tasarım açısından daha fazla geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Zira paylaşılan bu görsellerdeki haliyle kalırsa Android kullanmayı seven kişiler bu telefonu tercih etmek istemeyecektir. Çünkü çok eski bir arayüze sahip görünüyor.

Uygulama mağazası tarafında da bazı görüntüler bulunuyor. İşletim sistemi yaşanan olayların ardından biraz aceleye gelmiş olsa da, arayüz açısından daha iyi bir görüntü sunması beklenebilirdi. Kısa bir süre sonra bu B planının aslında Huawei’nin kendi işletim sistemi olduğu ortaya çıkmış, şirketin bundan sonra üreteceği akıllı telefonların da bu işletim sistemini kullanacağı belirtilmişti. Hemen ardından işletim sisteminin ismini birkaç gün boyunca konuşmuştuk ancak şirketin aldığı tescil belgesi ile bu işletim sisteminin adının ‘Ark OS’ olacağı kesinleşmişti. Şirket, kendi işletim sistemleri ile ilgili çalışmalarını hız kesmeden sürdürürken Ark OS ile ilgili bazı ekran görüntüleri ortaya çıktı.

Huawei Ark OS pek gelişmiş durmuyor

Huawei Central tarafından paylaşılan görüntülerde Ark OS’un ayarlar menüsünün nasıl olacağı görülebiliyor. İşte Huawei’nin işletim sistemi Ark OS’tan ilk görüntüler;

Huawei Ark OS

 

 

Trump’ın yapmış olduğu açıklamaların hemen ardından Google’ın Huawei’ye uyguladığı lisans iptali yaptırımı Huawei’yi kendi işletim sistemleri konusunda mecbur bırakmış gibi görünse de aslında durum böyle değil. Huawei’nin bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı ilk kez 2012 yılında yerel medya kaynakları tarafından bildirilmişti. Şirket, o dönemlerde sadece acil durumlar için hazırladığı bu işletim sistemini, kullanıcıların normal koşullarda kullanmayacaklarını belirtmişti. Huawei’nin bu öngörüsü bir şekilde şirketi haklı çıkarmış oldu ve şirketin elinde artık elle tutulur bir işletim sistemi var.

Şu an için Ark OS ile ilgili bilgiler sınırlı. Hatta elimizde bu görüntülerden başka net bir şey yok diyebiliriz. Şirketin Ark OS’u ne zaman kullanıcıların hizmetine sunacağı ve halihazırda Huawei sahiplerinin Android’e devam mı edeceği yoksa onlarında mı Ark OS’a geçeceği bilinmiyor. Gözler Huawei’den gelecek olan yeni açıklamalarda. Ancak ilk etap için söyleyebiliriz ki bu Huawei kullanıcılarını pek sevindirecek gibi durmuyor.

Değerlendir

Görüş ve Sorularınızı Yorum Olarak Paylaşabilirsiniz

  Takip et  
Bildir
1
Merhabalar CepteTamir'e hoş geldiniz, nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by
Devamını oku:
Touch ID sorunu
iPhone Touch ID Sorunu ve Çözümü

iPhone Touch ID Sorunu, hayatımıza iPhone 5S modeli ile girdi. Telefonun kilit ekranını daha kolay açmak için kullanıma sunulan bu...

Kapat