Huawei attığı adımlarla merakla takip edilen bir teknoloji haline geldi. Bir süre önce akıllı telefonlar için işletim sistemi geliştirdiklerini açıklayan ve bu işletim sistemi için ArkOS adını almak üzere ticari başvuruda bulunan Huawei, şimdi de yeni bir patent için başvuruda bulundu. Çok değil üç gün önce Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’ne yapılan marka başvuruda Harmony isminin olduğu görülüyor.

 

Yeni başvurunun ardından Huawei Harmony ismini nerede kullanacağı merak konusu oldu. Peki Huawei yeni işletim sistemi nerelerde kullanılacak? Huawei Harmony hakkında ilk detaylar ortaya çıkmaya da başladı. Firmanın Android lisansı iptal edilince öne çıkmaya başlayan sürüm, şimdiye kadar global olarak Ark OS adıyla çıkacağı düşünülüyordu. Ancak şimdi karşımızda Harmony OS bulunuyor.

 

Resmi olarak kayıt altına alınan ismin,  HongMeng OS’un global adı olabilir deniyor. Kayıtlarda “mobil ve bilgisayar için işletim sistemi” olarak geçen Harmony OS, marka için önemli bir yere koyulacak gibi duruyor. Zira isim akılda akılıcı ve söylemesi de kolay.

 

HUAWEİ HARMONY BİLGİSAYARLAR İÇİN GELİYOR

 

Marka başvurusu bulunan Harmony’in mobil cihazlar ve bilgisayarlar için kullanılması beklentiler arasında yer alıyor. Huawei 2015 yılından beri kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Harmony işletim sistemi ile beraber de anlaşılan Huawei, yalnızca akıllı telefonlarında değil bilgisayarların da kendi işletim sistemini kullanacak.

 

HongMeng OS yüklü 1 milyondan fazla test cihazı ile geliştirme çalışmaları yapan şirket, önemli adımlara hazırlanıyor. Yazılım tarafında Amerika’dan uzaklaşması gerektiğine inanan Huawei, bu bağımsızlığı yakın zamanda elde etmek için çok çalışıyor.

 

ArkOS’un Android‘in en büyük rakiplerinden biri olması planlanıyor. Fakat Harmony yüklü bilgisayarların ya da mobil cihazların tüketiciye ne zaman sunulabileceği hakkında hiçbir detay henüz bulunmuyor. Önümüzdeki günlerde daha fazla bilginin ortaya çıkmasını ümit ediyoruz.  Ancak ortaya çıkan bilgiler ile birlikte Huawei’in kendi ekosistemini kurmaya çalıştığını aktarabiliriz. Bu da Huawei cihazlar arasındaki senkronize ve diğer unsurların kolaylıkla gerçekleştirilebileceğini belirtiyor. Kısa vadede olmasa da uzun vadede Huawei kendi ekosistemini yaratabilir.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum