Huawei Ark OS

Huawei kendi işletim sistemiyle ilgili detaylar kesinleşiyor!

Huawei’in Amerikan şirketlerinin yaptırım kararlarına karşı B planını devreye sokup kendi geliştirdiği işletim sistemi için çalışmalara hız verdiğini biliyoruz.

Çin devi Huawei’nin kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı zaten biliniyordu. Şimdi ise global resmi adı ortaya çıktı. Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’ne yapılan başvuruya göre yapılan incelemede yeni işletim sisteminin adı Huawei ARK OS olarak duyurulmuş oldu.

Çok yakın bir zamanda ortaya çıkacak olan bu işletim sistemiyle ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Huawei işletim sisteminin ismini bir kez daha onaylatırken, bu sürecin gerisinde bazı ekran görüntüleri kaldı. Böylece ARK OS’un nasıl görüneceği konusunda biraz olsun fikir edinmiş oluyoruz.

Huawei ARK OS

İlk gelen görüntüler ARK OS’un EMUI arayüzü ile büyük oranda benzediğini gösteriyor. Ancak ufak dokunuşlar da yok değil. Fark ettiyseniz arayüz öğelerinin şekillerinde bazı küçük değişiklikler göze çarpmakta. Art arda gelen tescil süreçlerinin sonrasında ise önümüzdeki günlerde arayüze ait daha fazla görüntünün hatta ilk ön inceleme videolarının geleceğini düşünüyoruz.

işletim sisteminin adı ARK OS

Huawei’nin bu hamlesi ise zaten yıllardır bekleniyordu. Huawei, Amerika ambargosu altında Android lisansını kaybetti. Bu durum mevcut cihazları etkilemiyor ancak gelecek cihazlar için büyük bir sorun oluşturuyor. Bu hamleye karşı kendi hamlesini geliştiren şirket,  Hongmeng OS adıyla geçen, pazara ise “Huawei Ark OS, “Ark” ya da “Ark OS” isimleriyle giriş yapacağı düşünülüyor.

Ne zaman çıkacağı bilinmeyen bu işletim sisteminin söylentilere göre, Haziran ayında çıkması bekleniyor. Ancak bazı kaynaklara göre bu pek gerçekçi bir senaryo olarak görülmüyor. Zira daha geliştirimesi gereken bir sistem. Çünkü karşımıza önemli sorunlar çıkıyor. Bu işletim sistemi, Android kadar iyi olacak mı, uygulamalar konusu ne olacak gibi sorunlar aslında işletim sistemi sunulana kadar insanların kafasında bir soru işareti olarak kalacak gibi duruyor.

Yine söylentilerden bilindiği kadarıyla, işletim sistemi AppGallery üzerinden tüm Android uygulamaları resmi olarak kullanılabilecek gibi gözüküyor. Bu hamle oldukça önemli çünkü işletim sistemleri uygulamalar ile desteklenmediklerinde bir önemleri de kalmıyor ne yazık ki. Huawei eğer bu krizi çözerse, ABD ve Amerikan şirketleri karşısında zaferini ilan etmiş olacak.

Söz konusu işletim sistemi geçen yılın Ocak ayından beri hazır gibi duruyor. Ancak kullanıma sunulmuyor. Firma işletim sisteminin telefon yanında bilgisayar, tablet, televizyon, otomobil ve giyilebilir ürünler için de kullanılabilir olması için çalıştığı belirtiliyor.

Konuya dair bir videoda bırakıyoruz, iyi seyirler…

Değerlendir

Görüş ve Sorularınızı Yorum Olarak Paylaşabilirsiniz

  Takip et  
Bildir
1
Merhabalar CepteTamir'e hoş geldiniz, nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by
Devamını oku:
Huawei
Huawei akıllı telefonlar için yeni güncelleme geliyor: EMUI 9

Bildiğiniz üzere Huawei oldukça zor günlerden geçiyor. Geçen günlerde Huawei'nin akıllı telefonlarının sevkiyatında 40 ve 60 milyon arasında düşeceği tahmin...

Kapat