Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro, Almanya Munih'te yapılan etkinlik ile tanıtıldı. Mate 30 ve Mate 30 Pro'nun özelliklerinin yanı sıra Google ile arasında yaşanan sorunlara nasıl çözüm bulacağı da merak edilen konular arasında. Huawei'nin Google ile arası P30 serisinin tanıtımı yapıldıktan sonra kızışan ticari savaşlar sonucunda açılmıştı. Google yaşadığı sorundan dolayı biraz pişmanlık duyup ABD'nin ambargo kararını geri çekmek istediği ise gündeme gelen konular arasındadır. Ambargo kararını geri çekmeyen Google, Mate 30 serisi cihazlarda resmi Google Servisleri'nin kullanılmayacağını söyledi.

 

Huawei ise 2017 yılından itibaren geliştirdiği HarmonyOS'yi 9 Ağustos'taki resmi geliştiriciler konferansından tanıttı. HarmonyOS aslında bir telefonu çalıştıran yazılım dışında ekosistem olarak karşımıza çıktı. 

 

Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro'da Google Servisleri Yok!

 

Huawei, lansmanda Google ve Android kelimlerini 2 saat 15 dakika boyunca kullanmadı. Mate 30 ve Mate 30 Pro modelleri Android 10.0 yüklü olarak gelecekler fakar içerisinde Google uygulaması olmayacak. Huawei, lansmanın en sonunda AppGallery isimli uygulama mağazasını da tanıttı.

 

 

AppGallery ekosisteminde şu an için 45 bin uygulama ve 1 milyonu aşan uygulama geliştirici var. Huawei ekosisteminin geliştirilmesi için de 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını da duyurdu.

 

Google uygulamaları Huawei'nin merkezi Çin'de uzun yıllardır yasak. Mate 30 serisinin Android'e sahip çıkmasına rağmen, Çin'de satılan Android cihazlar gibi tün dünyada satışa sunulacak. Huawei kullanıcıları AppGallery'de bulunan uygulamalardan ihtiyacını karşılayacaklar. İstedikleri zaman Google uygulamalarını yükleyecekleri konusu da söyleniyor ama net olarak yüklenecek denilmemektedir. 

 

Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro tasarımında 3 önemli detay göze çarpıyor.

 

 • Dairesel arka kamera modülü
 • Şelale ekran 
 • Daha küçük çentik ve daha ince çerçevler

 

 

 • Dairesel arka kamera modülü; 

 

Yeni nesil amiral gemileri, özellikle arka kamera ile dikkatleri üzerinde çekmektedir. Sadece fotoğraf ve video kalitesi ile değil dış tasarımı ile de dikkat çekecek. Mate 30 ve Mate 30 Pro modelinde yer alan dairesel kamera modülünün içerisinde lensler ve sensörler bulunuyor. iPhone 11 modelinde sol üst kısımda bulunan kamera modülünü kıyasla Mate 30 ve Mate 30 Pro'da tam ortada yer alan dairesel modül daha simetrik duruyor. Simetri takıntısı olan iPhone kullanıcıları Mate 30 ve Mate 30 Pro'ya kaçması muhtemel. 

 

 

 • Şelale ekran

 

Mate 30 ailesinin diğer dikkat çeken özelliği şelale ekran tasarımı. Uzun yıllardır Samsung'un amiral gemilerinde bulunan 'Edge'  kıvrımlı ekranlarından daha da kıvrımlı bir şekilde tasarlanmıştır. Samsung'un kıvrımlı telefonlarda karşılaşılan en büyük sroun yanlışlıkla dokunmalardır. Bu sorunları duyan Samsung ekranlarda bulunan kıvrımları azalttı. Huawei ise tam tersini yaparak şelale ekran ile Mate 30 serisini çıkardı. OLED ekran panellerinin de kıvrılabilir olmasından yararlanan Çin'li şirket, dikey kenarlarda da kullanılabilen bir ekran sunuyor. Fakat Huawei, yanlışlıkla yapılan dokunmaların engellenebileceğini de söylemiştir. Mate 30 Pro'nun kenarları 88 derecelik kıvrıma sahiptir.

 

 • Daha küçük çentik ve daha ince çerçevler

 

Bunun dışında daha küçük çentik alanı ve dar çerçevelerle karşımıza çıkmıştır. 

 

Şelale ekran sağlam mı? 

 

Kenarlarında bile ekran olan bir telefonun sağlamlığı da düşündürüyor. Ekranı sağa sola çarptığınız zaman kıvrımlara gelen darbeler bir servete bedel olabilir. Ama LG Display tarafından üretilen şelale ekran, diğer ekranlara nazaran darbelere karşı daha az dayanıklı görünüyorlar.

 

Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro Ekranı

 

Huawei Mate 30 Ekran

 

Huawei Mate 30'un ekranı 6.62 inç ekran boyutu ve kıvrımsız bir ekran ile karşımıza çıkıyor. Bir önceki model olan Mate 20 modeline göre daha ince çerçevelere sahiptir. Ekran da bir tane çentik bulunmaktadır. Bu çentiğin içerisinde ise iki adet ön kamera bulunuyor. 

 

2340 x 1080 piksel ekran çözünürlüğüne sahip olması insan gözü için oldukça yeterli bir netlik sunmaktadır. Mate 30 ekranının çözünürlüğü yapabileceğiniz her şey için yeterli düzeydedir. 

 

Huawei Mate 30 Pro 

 

Huawei Mate 30 Pro 6.53 inç ekran boyutu ve şelale ekranı ile 90 Hz yenileme hızına sahiptir. Bu da en hızlı sonucu veren, akıcı görseller sunan ekran anlamına geliyor. 

 

1440 x 3120 piksel ekran çözünürlüğe sahip olması yine de tüm beklentilerinizi karşılayacak düzeydedir. 

 

Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro Batarya 

 

Huaewi Mate 30

 

Mate 30, 4.200 mAh batarya kapasitesine sahiiptir. Bu batarya 1 günü atlatabilecek güce sahiptir. Mate 20 serisi ile bir standart haline gelen şarj paylaşım özelliği Mate 30'da da bulunmaktadır. Mate 30'u ya da başka Huawei donanımlarını şarj edebilirsiniz.

 

Kutu içerisinden 40 watt gücünde bir adaptör çıkmaktadır. Bu adaptör 30 dakika içerisinde %100 sarj etme garantisi veriyor. Ek olarak kablosuz şarj gücü ise 27 wattdır. 

 

Huawei Mate 30 Pro 

 

Mate 30 Pro 4.500 mAh batarya kapasitesine sahiptir. 

 

Kutu içerisinden 40 watt  gücünde bir SuperCharge adaptör çıkmaktadır.Ek olarak kablosuz şarj gücü ise 27 wattdır. Telefonun şarj girişi de sektörel standartlara uygun olarak USB Type-C olarak belirlenmiştir. 

 

Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro Ne Kadar Güvenli?

 

Huawei Mate 30 

 

Mate 30, ekrana gömülü parmak izi sensörüne sahiptir. Çıkış zamanı ekrana gömülü parmak izi sensörlerinini sorunlu olduğu bir döneme denk gelmiştir. Sensör parmak izini optik bir şekilde algılaması için hassasiyet geliştirmeleri yapılmıştır. Ancak ne kadar etkili olacağını söylemek zor. 

 

Mate 30'da ayrıca Face ID benzeri bir yüz tanıma sistemi var. Ön tarafta çift kamera ve bir ToF sensörü bulunduğu için yüz tanıma en gelişmiş düzeyde olan telefonu diyebiliriz Mate 30 için.

 

Huawei Mate 30 Pro

 

Mate 30 Pro modelinde de ekrana gömülü parmak izi okuyucu bulunmaktadır. Fakat bir yenilik eklenmiştir. Parmak izi sensörü ekran altındayken optik tarama yapıyor. Ön kamera sensörlerinin kullanılduğı alan, cihazı uzaktan belli hareketler ile kontrol etmeyi sağlıyor ve aynı sensörler konumunuzu algılayarak cihazı oynatmadan ekranı döndürmenizi sağlıyor.

 

Face ID benzeri bir yüz tanıma sistemi Mate 30 Pro modelinde de mevcuttur. 

 

Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro Ses Deneyimi 

 

Huawei Mate 30 

 

Birisi kulaklık bölümünde diğeri de altındaki ahizede bulunan çift hoparlör kurulumu vardır. Dolby Atmos desteği ile bu iki hoparlörden gelen sesler, kullanıclara sinema salonunda ki hissi yaratabiliyor. 

 

Huawei Mate 30 Pro 

 

Mate 30 Pro modelinde de yine Dolby Atmos desteği mevcuttur. 

 

Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro Kirin 990 Mobil İşlemcisi

 

 

Mate 30, Kirin 990'ın ilk kullanıldığı cihazlardır. Yapay zeka işlemcilerin geliştirdiği ve Cortex kombinasyonunun üzerinden yükü aldığı söylenmektedir. Kirin 990, 2,86 GHz'e kadar çıkan hızı ve 8 çekirdeği ile bir dizüstü bilgisayarı çalıştırabilecek düzeydedir. Oyunlar ve video deneyimlerinde yüksek çözünürlük sunan Mali-G76 MP16'ya emanet edilmektedir. 

 

5G destekli bir sürümü de bulunan Kirin 990, önümüzdeki yıl çıkacak olan Honor marka cihazlarda da kullanılacak. 

 

Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro Arka Kamera 

 

Huawei Mate 30 

 

Mate 30 modelinde 4 arka kamera var. Sensörler Sony, lensler ise Leica tarafından üretilmektedir. Farklı ışık koşullarında kalite çekimler vadediyor. 2.5 cm makro çekim özelliği ile, harici bir donanıma ihtiyaç duymadan çekim yapmak mümkündür. Odaklamayı ise lazer sensörleri ile yapıyor. 

 

Ana kamera 40 megapiksel çözünürlüğünde, f/1,6 diyafram açıklığına sahip ve optik sabitleyici özelliği bulunmaktadır. İkincil kamera ise 16 megapiksel ve sinematik geniş açı lensine sahiptir. Üçüncü sensör 8 megapiksel çözünürlüğünde ve telefoto lens ile geliyor. 

 

3x optik zoom ve 30x dijital zoom ile ultra geniş açı kamerasını da desteği ile tüm açı ve uazklıklardan yüksek ve kaliteli fotoğraflar çekmeyi vadediyor. 

 

Huawei Mate 30 Pro 

 

P30 Pro modelinde olan periskop kamera sistemi Mate 30 Pro modelinde yok. 4 adet kamera mevcuttur. Bu sensörler Sony tarafında, üzerinde yer alan lensler de Leica tarafından üretilmektedir. Merkezde yer alan sensör 40 megapiksel çözünürlüğünde, f/1.6 diyafram açıklığına ve 27 mm odak aralığına sahip. Optik göürüntü sabitleyici desteği de bulunuyor. 

 

İkincil kamera sensörü 40 megapiksel çöüzünürlüğünde simetrik geniş açı görevini üstlenmektedir. Geniş açılı fotoğraflar dışında film kalitesinde videolarda çekmektedir. 18 mm odak aralığı, 4K çözünürlüğünde ve saniyede 60 kare video kaydedebiliyor. 

 

Üçüncü sensör 80 mm odak aralığı sunan, 8 megapiksel çözünürlüğünde bir telefoto lensine sahiptir. 45x zoom destği de vardır. 

 

Dördüncü sensör ise 'time of light' sensörüdür. Işık ve bu ışıkla diğer sensörlere ver sağlamak. 

 

Huawei Mate 30 Teknik Özellikleri 

 

 • Ekran: 6,5 inç, 2340 x 1080 Full HD+ AMOLED, 396 ppi
 • İşlemci: Huawei HiSilicon Kirin 990, 7nm
 • RAM: 8 GB
 • Depolama: 128 GB, 256 GB, 512 GB
 • Arka Kamera: 40 MP, 16 MP, 8 MP, ve ToF ile flaş
 • Ön Kamera: 24 MP, ToF
 • Batarya: 4200 mAh
 • Bağlantı: Kablosuz şarj, Bluetooth 5.1, USB Type-C, 4G LTE, 5G özel sürüm, çift SIM kart, Wi-Fi 6
 • Boyutlar: 160.8 mm, 76.1 mm, 8.4 mm
 • Ağırlık: 196 Gram
 • Dayanıklılık: IP68, Corning Gorilla Glass 5
 • Güvenlik: Ekrana gömülü parmak izi sensörü, yüz tanıma, sesle kilit açma
 • Renk: Siyah, Yeşil
 • İşletim Sistemi: Android 10 ve EMUI 10.0, Google Servisleri bulunmuyor

 

Huawei Mate 30 Fiyatı 

 

Avrupa'da 8 GB RAM ve 128 GB depolamaya sahip versiyonu 799 eurodur. Bu fiyatlar ülkemize geldiği zaman verdiler eklenerek değişiklik gösterebilir.

 

Huawei Mate 30 Pro Teknik Özellikler 

 

 • Ekran: 6,53 inç 1440 x 3120 2K+ AMOLED, 512 ppi, 94,78 ekran gövde oranı, 88 derecelik eğik ekran.
 • İşlemci: Huawei HiSilicon Kirin 990, 7nm
 • RAM: 8 GB, 12 GB
 • Depolama: 128 GB, 256 GB, 512 GB
 • Arka Kamera: 40 MP ana kamera, 40 MP geniş açılı kamera, 8 MP telefoto kamera, ToF sensörü, renk sıcaklığı sensörü ve flaş.
 • Ön Kamera: 32 MP ana kamera, geniş açılı ikincil kamera ve ToF sensörü
 • Batarya: 4500 mAh
 • Bağlantı: Kablosuz şarj, Bluetooh 5.1, USB Type-C, 4G LTE, 5G özel sürüm, çift SIM kart, Wi-Fi 6
 • Boyutlar: 158,1 mm, 73,6 mm, 8,7 mm
 • Ağırlık: 198 gram
 • Dayanıklılık: IP68, Corning Gorilla Glass 5
 • Güvenlik: Ekrana gömülü parmak izi sensörü, yüz tanıma
 • Renk: Siyah, Mavi, Altın, Kırmızı
 • İşletim Sistemi: Android 10 ve EMUI 10.0, Google Servisleri bulunmuyor.

 

Huawei Mate 30 Pro Fiyatı 

 

Avrupa'da 8 GB RAM ve 256 GB depolamaya sahip versiyonu 1099 euorodur. Bu fiyatlar ülkemize geldiği zaman verdiler eklenerek değişiklik gösterebilir.

 

Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro Resmi Tanıtım Videosu

 

 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum