Nova 6 ve Nova 6 5G modellerinin teknik detaylarına bir bakalım. Öncelikle Huawei ABD ile yaşadığı sorunu avantaja çevirerek marka değerini artırıyor. Yeni çıkarttığı her akıllı telefon bir şekilde gündem konusu oluyor. 

 

Yalnızca akıllı telefon değil elbette, Huawei artık attığı her adımla gündeme geliyor. Daha yeni tanıtılan Nova 6'nın, Nova 6 5G'nin ve Nova 6 SE'nin ise bir süredir tanıtılması bekleniyordu. Yenilikçi bir tasarıma sahip olmasa da teknik özellikleriye dikkatleri üzerine çeken bu üçlü, güçlü işlemci ve kamera detaylarıyla dikkat çekiyor. 

 

Kirin 990 işlemcisinden güç alan Nova 6'nın,  ön tarafta çift ekran deliğine sahip olduğunu görüyoruz. Şık bir tasarımla bizleri karşılayan bu telefonların parmak izi okuyucusu yan taraflarda konumlandırılmış durumda olması biraz şaşırtıcı.  Bu cihazlar, 6.57 inç büyüklüğünde 2400 x 1080 piksel çözünürlük sunan AMOLED ekran ile birlikte geliyor.

 

 

Nova 6 ve Nova 6 5G özellikler

 

Tahmin edebileceğiniz gibi bu iki cihaz arasındaki en temel fark 5G desteğinin olması. Bunun dışında benzer özellikler taşıyan bu iki modelde de iki ekran değiliği bulunuyor. Bunlar 32 MP'lik bir ön kameraya sahip diyebiliriz.

 

Bu detayın yanında bir de 8 MP ultra geniş açılı kameraya ev sahipliği yapıyor, bu sayede çekeceğiniz selfieler daha geniş açılı olabiliyor. Ana kameralara bakıldığında 40 MP olduğunu görüyoruz bunu 8 MP'lik bir ultra geniş açılı kamera takip ediyor. 

 

İki farklı depolama seçeneği sunulan cihazların 128 GB ve 256 GB gibi bir alana sahip olduğunu belirtelim. Başta belirttiğimiz gibi Nova 6'nın 5G özellikli olan modelinde Kirin 990'na ek olarak Balong 5000 modemine yer veriliyor. Güçlü bataryaya sahip 5G destekli modelin 4200 mAh’lık bir bataryası bulunuyor. 

 

 

Nova 6 SE özellikler

 

6.40 inçlik bir ekran ile karşılaştığımız Nova 6 SE, alışık olduğumuz ''SE'' isimlendirmesiyle geliyor. Apple ile başlayan ve Xiaomi ile devam eden SE isimlendirmesinin son durağı Huawei oluyor. Bu modelin işlemcisi ise HiSilicon Kirin 810 olduğu görülüyor. 

 

Kamera performanasında diğir Nova 6 modellerinin altında kalan Nova 6 SE, arka kamera diziliminde, iPhone 11 Pro benzeri bir dizilime kavuşuyor. Bu yıl sıkça göreceğimiz üçlü ve dörtlü kamera dizilimini kullanan Huawei'nin kamelarına bir göz atalım.

 

Ön kameranın 16 MP olduğu görülüyorken, arka kamerada 48 MP + 8 MP + 2 MP ve 2 MP dört farklı özellikte kamera bulunuyor. 8 GB'lık RAM'a sahip olan telefon, 128 GB depolama alanı sunuyor. Pil kapasitesi ise diğer modeller ile benzer, 4200 mAh. İşletim sistemi ise  Android 10 ve ekranın çözünürlüğü 1080x2310 piksel olduğu görülüyor. 

 

 

Nova 6 Serisinin Fiyatı Ne olacak ve Türkiye'de satılacak mı?

 

Her iki cihazda da 40W hızlı şarj desteğine sahip olduğu biliniyorken, cihazların fiyatları da uygun olduğu görülüyor. Huawei Nova 6 fiyatı 454 dolar olarak konumlandırılırken, 5G desteğine sahip olan modelin fiyat etiketi 540 dolar olarak yayınlandı. SE modeli ise 315 dolar civarlarında olacak. 

 

5G desteğinin Türkiye'de henüz sunulmuyor olması hem de ABD ile yaşanan kriz sonrası Huawei'nin Google servislerinden men edilmesi, ülkemizde bu cihazın olmayacağı anlamına geliyor ancak zaman ne gösterir henüz belli değil. 


 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum