Huawei P20, özelliklerine göre P20 Pro’dan bir basamak daha altta yer alıyor.P20’nin, bir üst modeli P20 Pro’dan ayrılan en belirgin özelliği arka yüzeyinde 2 kameraya sahip olması. Huawei P20 Pro’nun arka yüzeyinde 3 kamera yer alırken; P20’nin arka yüzeyinde 2 kamera yer alıyor.

Huawei firması 2018 yılında piyasaya sürdüğü P20 modeliyle kullanıcılarının tasarım, teknik ve kamera özellikleri açısından beklentilerini çoğunlukla tatmin etmeyi başardı. Bu yazımızda Huawei P20’nin incelemesini gerçekleştirerek, kamera ve işletim sistemi özelliklerinin ne olduğuna daha yakından bakacağız.

Huawei P20 Tasarım Özellikleri

P20’nin ön yüzeyi, tıpkı P20 Lite ve P30 Pro gibi çentikli şekilde tasarlandı. Oldukça küçük dizayn edilen çentik alanıyla kullanıcılarına ön yüzeyde geniş bir ekran sunuyor.

Cihazın parmak izi okuyucusu ile alt kısmında bulunuyor.

Huawei P20’nin ekranı ise 7,7 mm kalınlığında ve 165 gr ağırlığında. 5,8 inç büyüklüğündeki ekrana arka tarafı cam ve yan tarafı metal kaplama eşlik ediyor. P20’nin bu özellikleriyle sadece 165 gram ağırlığa sahip olarak üretilmesi hayli başarılı bir iş.

Cihazın arka yüzeyindeki çift kameranın çıkıntılı olması ise dikkat çekiyor. Telefonu masaya ya da düz bir zemine bıraktığınızda kameranın çizilmesine neden olabilir.

Huawei P20’nin oval köşelere sahip olması telefonun daha rahat kavranabilir olmasını sağlıyor.

Toza karşı dayanıklı olarak tasarlanan Huawei P20, ne yazık ki su geçirebilir.

P20, sıçrama ve toza karşı dayanıklı fakat su geçirebilir. Tasarım noktasında P20’nin en büyük eksiğinin suya geçirme olduğunu söyleyebiliriz.

Ön yüzeyde küçük bir yer kaplayan çentik bölümü hem 24 megapiksellik ön kameraya hem de ahizeye yer vermiş olması ciddi bir mühendislik başarısı olarak değerlendirilebilir.

5,8 inçlik ekrana sahip olmasına rağmen %80,4’lük ekran-gövde oranıyla birlikte tam ekran deneyimini yaşatıyor.

Huawei P20 Ekran Özellikleri:

P20 Pro’da Süper AMOLED ekran tercih eden Huawei, P20’e biraz maliyetten kısarak ekran panel tercihini değiştirerek LTPS IPS LCD ekran kullandı.

18.7:9 ekran oranı ve 1080*2240 ekran çözünürlüğüyle P20 ekranı bir üst modeli kadar renk donanımı sunmasa da gayet tatmin edici.

Ayrıca Huawei P20 ekranını yüksek güneş ışığında bile net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Huawei P20 Teknik Özellikleri

Huawei P20’de işlemci olarak Mete 10 Pro ile karşımıza çıkan Kirin 970 işlemcisini görüyoruz. Kirin 970 işlemcisi yapay zeka destekli ilk mobil işlemci olma özelliğiyle ön plana çıkıyor.

8 çekirdeği ve Mali G72 MP12 grafik özellikleriyle oyun performansı açısından da başarılı bir işlemci.

Kirin 970 işlemcisi, aynı zamanda güç yönetimi ve pil ömrü açısından da gayet başarılı.

Huawei P20, 4 GB Ram kapasitesi ve 128 GB hafızaya sahip. Huawei firması bir üst model olan P20 Pro’da ise 6 GB Ram kullanılmıştı. Aradaki bu farkı fiyat noktasında da görmek mümkün.

Huawei P20 Kamera Özellikleri

Huawei P20 kamera özellikleri açısından bir üst modeli P20 Pro’nun gerisine kalsa da yapay zeka desteği sayesinde oldukça başarılı bir kamera performansı sunuyor.

Arka yüzeyde, RGB yani renkli fotoğraf çekebilen kamera 12 MP çözünürlüğe sahipken, siyah beyaz fotoğraf çekebilen ikinci kamera ise 20 MP çözünürlüğe sahip.

Bu noktada Huawei P20’nin Mate 10 Pro’yu anımsattığı söylenebilir.

P20’nin yazılımındaki yapay zeka desteği kamera özelliklerinde de geçerli. Yani çektiğiniz fotoğraflar ne olduğunu önceden tanımlayabilen bir yapıya sahip.

P20’de, aynı şekilde P20 Pro’da olduğu gibi 24 MP’lik ön kamera bulunuyor. F 2,0 diyaframa ve 26 mm’lik görüş açısına sahip. Geniş açılı bir ön kamera olduğunu söyleyebiliriz özellikle grup özçekimlerinde performansını gösteriyor.

Huawei P20 Batarya Özellikleri

Huawei P20, şirketin geliştirmiş olduğu süper şarj özelliğine sahip. 3400 mAh bataryayla telefonu hem hızlı şekilde şarj edebiliyorsunuz hem de uzun ömürlü.

P20 ile P20 Pro’nun teknik kapasitelerini karşılaştırdığımızda, arka kamera çözünürlük seviyesi, ram ve pil ömrü bakımından farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum