Batarya ömrünün azalması, şarjın çabuk bitmesi ve türlü türlü sorunlar. Öncelikle Huawei cihazlarda yaşanan kronik batarya sorunlarından bahsedeceğiz, sonrasındaysa Android cihazlarda daha uzun batarya ömrünün nasıl sağlanacağını sizler için anlatacağız. 

 

Huawei Şarj Çok Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

 

Huawei cihazlar Türkiye'nin, Avrupa'nın ve Asya'nın en sevilen cihazları arasında hep ilk üç sırada yer alıyor. Bunun nedenleri arasında Huawei'nin iyi kamera performansıyla beraber izlediği fiyat politakası gösterilebilir. 

 

Özellikle önemli bir ivme yakalayan Huawei P30 serisi, içinde bulunduğumuz yılın en sevilen cihazları arasında yer alıyor. Ancak her şeye rağmen kronik bazı sorunlar da Huawei cihazlarda görülebiliyor. 

 

Batarya ömrünün zaman içinde kısalması, şarjın hızla tükenmesi, kim bunlarla karşılaşmak ister ki? Ancak bu sorunlar ile karşılaşmak maalesef ki kaçınılmaz. Gerek güncellemelerle bilinçli eskitme yapılması, gerekse telefonların teknolojisinin eskimesiyle ya da kullanıma göre akıllı telefonların ömrü değişebiliyor. 

 

Batarya ise kullanıma bağlı olarak ömrü uzayabilen bir donanım ürünü denebilir. Öncelikle bataryanızla ilgili sorununuzun ne olduğunu bulmanız gerekiyor. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Huawei kullanıcılarının batarya ilgili yaşadıkları en büyük sorunlar, bataryanın çabuk tükenmesi ve aşırı ısınması.

 

Peki bu sorunları nasıl çözebiliriz?

 

Telefonunuzun batarya ömrünü uzatmak için birkaç taktik bunuluyor. Bunların başında ayarlarınızı yeniden yapılandırmanız geliyor. Örneğin konum bilgisinin her uygulama için açık olması, internete bağlı olduğunuz her an konum bilgisinin çekilmesi anlamına geliyor. 

 

Bu ise fazladan bataryanızdan yiyor demek. Bunun önüne geçmek için konum bilgisinin kullanılmasını istemediğiniz uygulamalarda konum servislerini kapatabilirsiniz. Akıllı telefonununuzu şarja takmadan daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, güç tüketen uygulamaları yani performans isteyen uygulamaları daha az kullanabilirsiniz. 

 

Söz konusu durum, oyunları daha düşük modlarda oynamak, arkada açık olan uygulamaları sürekli olarak kapatmak ve uzun zamandır girmediğiniz uygulamaları kaldırmak da şarj sürenizi uzatıyor diyebiliriz.  Birçok kişinin dikkate almadığı ama önemli detaylar arasında yer alan telefonunuzu belirli aralıklarla kapatmak, atlanmaması gereken bir adım. 

 

Çünkü çok yoğun olduğumuz bir günün ardından dinlenmemiz veya uyumamamız gerekiyor bu durum ile benzer şekilde telefonların da arada kapatılmaya ve dinlenmeye ihtiyacı var. Telefonunuzu düzenli olarak kapatmak, arkada çalışan ve sizin farkında olmadığınız birçok uygulamanın da kapanmasını sağlar. 

 

Hafızanızı çok doldurmak, uygulamalarda fazla zaman geçirmek de batarya ömrünüzden götürüyor. Bu nedenle en azından sistem atıkları için ayrılmış boş hafıza alınına ihtiyaç var. Hem bağımlılıkları azaltmak hem de telefonunuzu daha uzun süre kullanmak için, sosyal medya uygulamalarını daha az kullanmaya özen gösterin. 

 

Instagram uygulamanın içinde ne kadar zaman geçirdiğinizi size grafik ve geçirilen saat şeklinde sunuyor ve dizginleri elinize almanız için uğraşıyor diyebiliriz. Ancak bunların yanında bir de telefonunuzun ısınma sorunu olabilir. 

 

 

Telefonunuzun arkası mı ısınıyor?

 

Isınma sorununun neyden kaynaklandığını bulmak, aslında sorunun batarya kaynaklı mı yoksa başka bir sorundan kaynaklı mı onu tanımlamayı da kolaylaştırıyor. Eğer telefonunuzun arkası ısınıyorsa sorun pil kaynaklı diyebiliriz.

 

Bu noktada ise ya telefonunuzun bataryasını değiştirmeniz gerekiyor ya da telefonunuzu. CepteTamir'de batarya değişimleri kısa sürede yapılıyor ve sorunsuz müşteriye teslim ediliyor. 

 

Telefonunuzun alt kısmı mı ısınıyor? 

 

Eğer telefonunuzun alt kısmı ısınıyorsa sorunun şarj kablosuyla alakalı olması muhtemeldir. Bu nedenle orijinal şarj kablosu kullanmanız bu sorunu yaşamanızı engelleyecektir diyebiliriz. 

 

Telefonunuzun üst kısmı mı ısınıyor?

 

Huawei telefonunuzun üst kısmı ısınıyorsa, bunun bir batarya sorunu olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak yine de çok ısınıyorsa, bu cildinize zarar verebilir. Bazı sistemsel arızaların da oluşmasına neden olabilir.

 

Bu nedenle eğer telefonunuz garanti kapsamındaysa yetkili servisi ziyaret etmenizde fayda var diyebiliriz. Eğer garanti kapsamı geçmişse CepteTamir'de arıza tespiti yapabiliriz. 

 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum