CepteTamir
Huawei Şarj Çok Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?
03 12 / 2019
Yazar Nilay Kamu | 03.12.2019 | Huawei | 0 Yorum

Huawei Şarj Çok Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

Akıllı telefonlar ile artık her işimizi hallediyoruz. Her işimizi gördüğümüz bu cihazların batarya ömrü de bir süre sonra azalıyor.

 

Batarya ömrünün azalması, şarjın çabuk bitmesi ve türlü türlü sorunlar. Öncelikle Huawei cihazlarda yaşanan kronik batarya sorunlarından bahsedeceğiz, sonrasındaysa Android cihazlarda daha uzun batarya ömrünün nasıl sağlanacağını sizler için anlatacağız. 

 

Huawei Şarj Çok Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

 

Huawei cihazlar Türkiye'nin, Avrupa'nın ve Asya'nın en sevilen cihazları arasında hep ilk üç sırada yer alıyor. Bunun nedenleri arasında Huawei'nin iyi kamera performansıyla beraber izlediği fiyat politakası gösterilebilir. 

 

Özellikle önemli bir ivme yakalayan Huawei P30 serisi, içinde bulunduğumuz yılın en sevilen cihazları arasında yer alıyor. Ancak her şeye rağmen kronik bazı sorunlar da Huawei cihazlarda görülebiliyor. 

 

Batarya ömrünün zaman içinde kısalması, şarjın hızla tükenmesi, kim bunlarla karşılaşmak ister ki? Ancak bu sorunlar ile karşılaşmak maalesef ki kaçınılmaz. Gerek güncellemelerle bilinçli eskitme yapılması, gerekse telefonların teknolojisinin eskimesiyle ya da kullanıma göre akıllı telefonların ömrü değişebiliyor. 

 

Batarya ise kullanıma bağlı olarak ömrü uzayabilen bir donanım ürünü denebilir. Öncelikle bataryanızla ilgili sorununuzun ne olduğunu bulmanız gerekiyor. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Huawei kullanıcılarının batarya ilgili yaşadıkları en büyük sorunlar, bataryanın çabuk tükenmesi ve aşırı ısınması.

 

Peki bu sorunları nasıl çözebiliriz?

 

Telefonunuzun batarya ömrünü uzatmak için birkaç taktik bunuluyor. Bunların başında ayarlarınızı yeniden yapılandırmanız geliyor. Örneğin konum bilgisinin her uygulama için açık olması, internete bağlı olduğunuz her an konum bilgisinin çekilmesi anlamına geliyor. 

 

Bu ise fazladan bataryanızdan yiyor demek. Bunun önüne geçmek için konum bilgisinin kullanılmasını istemediğiniz uygulamalarda konum servislerini kapatabilirsiniz. Akıllı telefonununuzu şarja takmadan daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, güç tüketen uygulamaları yani performans isteyen uygulamaları daha az kullanabilirsiniz. 

 

Söz konusu durum, oyunları daha düşük modlarda oynamak, arkada açık olan uygulamaları sürekli olarak kapatmak ve uzun zamandır girmediğiniz uygulamaları kaldırmak da şarj sürenizi uzatıyor diyebiliriz.  Birçok kişinin dikkate almadığı ama önemli detaylar arasında yer alan telefonunuzu belirli aralıklarla kapatmak, atlanmaması gereken bir adım. 

 

Çünkü çok yoğun olduğumuz bir günün ardından dinlenmemiz veya uyumamamız gerekiyor bu durum ile benzer şekilde telefonların da arada kapatılmaya ve dinlenmeye ihtiyacı var. Telefonunuzu düzenli olarak kapatmak, arkada çalışan ve sizin farkında olmadığınız birçok uygulamanın da kapanmasını sağlar. 

 

Hafızanızı çok doldurmak, uygulamalarda fazla zaman geçirmek de batarya ömrünüzden götürüyor. Bu nedenle en azından sistem atıkları için ayrılmış boş hafıza alınına ihtiyaç var. Hem bağımlılıkları azaltmak hem de telefonunuzu daha uzun süre kullanmak için, sosyal medya uygulamalarını daha az kullanmaya özen gösterin. 

 

Instagram uygulamanın içinde ne kadar zaman geçirdiğinizi size grafik ve geçirilen saat şeklinde sunuyor ve dizginleri elinize almanız için uğraşıyor diyebiliriz. Ancak bunların yanında bir de telefonunuzun ısınma sorunu olabilir. 

 

 

Telefonunuzun arkası mı ısınıyor?

 

Isınma sorununun neyden kaynaklandığını bulmak, aslında sorunun batarya kaynaklı mı yoksa başka bir sorundan kaynaklı mı onu tanımlamayı da kolaylaştırıyor. Eğer telefonunuzun arkası ısınıyorsa sorun pil kaynaklı diyebiliriz.

 

Bu noktada ise ya telefonunuzun bataryasını değiştirmeniz gerekiyor ya da telefonunuzu. CepteTamir'de batarya değişimleri kısa sürede yapılıyor ve sorunsuz müşteriye teslim ediliyor. 

 

Telefonunuzun alt kısmı mı ısınıyor? 

 

Eğer telefonunuzun alt kısmı ısınıyorsa sorunun şarj kablosuyla alakalı olması muhtemeldir. Bu nedenle orijinal şarj kablosu kullanmanız bu sorunu yaşamanızı engelleyecektir diyebiliriz. 

 

Telefonunuzun üst kısmı mı ısınıyor?

 

Huawei telefonunuzun üst kısmı ısınıyorsa, bunun bir batarya sorunu olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak yine de çok ısınıyorsa, bu cildinize zarar verebilir. Bazı sistemsel arızaların da oluşmasına neden olabilir.

 

Bu nedenle eğer telefonunuz garanti kapsamındaysa yetkili servisi ziyaret etmenizde fayda var diyebiliriz. Eğer garanti kapsamı geçmişse CepteTamir'de arıza tespiti yapabiliriz. 

 


Sıkça Sorulan SorularBatarya değişim işlemleri 30 dk da yapılabilmektedir.


Evet bataryalarımız orijinaldir. Orijinal olmayan bataryalar uzun vadede cihazınız için bir çok risk barındırmaktadır. Patlama, ani kapanmalar, aşırı ısınma vb.


Evet İstanbul'un her yerinde (iPhone) batarya değişimlerinizi aynı gün içinde yanınıza gelerek yapabilmekteyiz.


Evet fatura kesiyoruz. Sadece batarya değişimi için değil bütün servis işlemleri için fatura kesiyoruz.


Eğer bir iPhone kulanıcısıysanız pil sağlığı kısmında zaten batarya değişim uyarısını görebilirsiniz diğer telefonlar içinse eğer gün içinde iki kez şarj etmek zorunda kalıyorsanız ve telefonunuzda sık sık donmalar olmaya başladıysa artık bataryanızı değiştirmenin vakti gelmiş demektir.


Batarya değişim fiyatlarımıza KDV dahildir.


Hafta içi 09:00-18:00 Hafta sonu Cumartesi 10:00-17:00 arası çalışıyor servisimiz.


Telefonunuzun şarjı tam bitmeden şarj etmeyin. Yan sanayi şarj cihazı kesinlikle kullanmayın. Telefonunuzu sürekli taşınabilir şarj cihazına takılı olarak kullanmayın. Uzun süre şarj da bekletmeyin.Yorum Yap
Fj8Yl
Güvenlik Kodu*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.ANLADIM