Huawei özellikle akıllı telefon piyasasında dengeleri değiştiren ve milyonlarca kullanıcının beğenisini kazanan bir şirket, sadece akıllı telefonlar değil özellikle de 5G modemlerde dünyanın sayılı şirketlerinden biridir Huawei.

 

Bilindiği üzere dünyada 5G modem üreten 3 şirket Nokia, Ericsson ve Huawei'dir. Bu yönüyle teknolojiye yön veren bir şirket olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

 

 

İşte Huawei hakkında pek de bilinmeyen ufuk açıcı bilgiler;

 

 1. Huawei o kadar büyük bir kampüse sahipki 12 ayrı bölge üzerine kurulmuştur bu kampüs, kampüsün içinde tren vardır ve bir ucundan diğer ucuna gitmek 22 dakika süre alıyor, ne kadar büyük olduğunu hayal edebilmişsinizdir. Ayrıca bu 12 ana yerleşim yeri Avrupa şehirlerini örnek alarak tasarlanmıştır.


   
 2. Bu inanılmaz büyük kampüsün içinde bir de saray var. Evet yanlış okumadınız kampüsün içinde saray var ve şirketin araştırma birimi bu sarayın içinde yer almaktadır.


   
 3. Bilindiği üzere Huawei'in Honor marka akıllı telefonları var tasarım ve özellikler açısından cihazlar çok farklı olmadığından kullanıcılar neden 2 marka çıkarıyorsunuz sorusunu sormadan duramıyor. Bunun sebebi Huawei markalı cihazların iş hayatındaki insanları hedef kitle olarak görmesi Honor cihazların ise daha çok genç kesimi hedef olarak görmesidir. Dikkat ederseniz Honor daha canlı renkli ve geçişli tasarımlara sahipken Huawei markalı cihazlar daha ciddi bir tasarımla karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Huawei kelimesinin Avrupa ülkelerinde söylenişinin zor olması sebebiyle oluşan açığı Honor cihazların tamamladığını da görüyoruz, çünkü Honor kelimesi hemen hemen tüm dünyada kolayca telaffuz edilebilen bir kelimedir.
   
 4. Şirketin yönetimi ise daha da ilginç sıralı yönetim sistemini benimseyen Huawei'de sadece 6 ay süreliğine ana yönetici olabiliyorsunuz ve sonra sıranızı devretmeniz gerekebiliyor. Bunun sebebiyse şirketin farklı departmanlarından gelen yöneticilerin şirkete farklı uzmanlık görüşü sağlayacağıdır. Ayrıca tünel görüşü diye nitelendirilen ve bir stratejiye takılıp kalma sorununu da böylece çözmüş oluyorlar.
   
 5. Huawei'in sadece Çin'de 100 binden fazla çalışanı var, Huawei'in Çin ekonomisine katkısı o kadar büyük ki şirketin faaliyetlerini durdurması veya iflasını açıklaması Çin gibi büyük bir ülkenin gayri sarfi milli hasılasını bile büyük oranda olumsuz bir şekilde etkileyecektir.
   
 6. Yöneticilerinden bazılarının eskiden Çin ordusunda görev almış olması sebebiyle şirketin hükümetle çok iyi bağlantıları var ve bu durum günümüzde de çokça konuşulan Huawei ABD gerginliğine sebep oluyor. ABD Huawei'i Çin hükümeti adına casusluk yapmakla suçluyor. Ayrıca Huawei'in yöneticilerinden birinin ailemin Huawei cihaz kullanmasını istemiyorum tarzı bir cümlesi ise sansasyon etkisi yaratmış ve şirkete olan güvenilirlik büyük oranda düşmüştü.
   
 7. Batıya gidildikçe Huawei cihaz kullanım oranlarının azaldığını biliyor muydunuz? Çin'de %35 oranında insan Huawei kullanırken, İtalya'da %24, İspanya'da %19, Almanya ve Fransa'da %12, İsviçre ve İngiltere'de %6, Kanada'da %2 ve ABD'de ise sadece %1 oranında kullanılmaktadır.
   
 8. 5G modem üretiminde de önde gelen şirketlerden olmasına rağmen Huawei ABD dışındaki bazı ülkelerin de kara listesine girdi. Avustralya'da Huawei'in ülkelerindeki 5G çalışmalarını yasaklamış durumda.
   
 9. Hiçbir kanıt olmamasına rağmen P30 Pro'daki 50x zoom özelliğinde Ay'a zoom yapıldığında gösterilen görüntünün gerçek ay değil yapay zeka ile işlenen bir görüntü olduğu iddiaları konuşuluyor ancak dediğimiz gibi bunu kanıtlayan herhangi bir bulgu yok.
   
 10. Huawei bilindiği gibi kendi işlemcisini üreten nadir şirketlerden biridir, ayrıca Harmony OS adındaki kendi işletim sistemini de 1-2 yıl içinde hayata geçirmeyi planlıyor. 5G alanındaki güçleri sayesinde akıllı teknolojileri hayatımıza çok daha hızlı bir şekilde aktaracak olmaları heyecan vereci.
   
 11. Dünyanın önde gelen ar-ge şirketleri 30 ile 40 bin kişilik ekipler kuruyorken Huawei 80 bin kişilik ar-ge ekibiyle araştırmalarına devam ediyor.
   
 12. Huawei'in araştırmalara verdiği önemi açıklayan en güzel şey ise kendine ait üniversitesinin olması. Evet Huawei Üniversitesi var, burda okuyan öğrenciler isterlerse eğitim hayatlarının sonunda Huawei'de çalışmaya başlayabiliyor. Açıkçası bizi en çok etkileyen madde buydu çünkü dünyanın en büyük şirketlerinin üniversitesi yokken Huawei'in eğitime verdiği önem gözlerden kaçmıyor.
   
 13. Huawei 30 yıl önce 5000 Dolar değerinde bir para ile aldığı küçük bir binada çalışmalarına başlamıştır ve şu anda yıllık 100 milyar dolardan fazla değer sağlamaktadır.

Huawei ile ilgili 13 bilinmeyen paylaştık eklemek istedikleriniz varsa yorum olarak belirtebilir bilgimize hep beraber bilgi katabilirsiniz.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum