ABD'nin Çinli teknoloji şirketleri ile verdiği mücadelenin asıl sebebi ticari gerilimdir. Trump yönetimi, Huawei ile ilgili casusluk iddiasından dolayı teknoloji gündeminden düşmüyor. Son koyulacak engel de ise TSMC ilişkisi hedef alınacak. 

TSMC, dünyanın en büyük işlemcisi üretcilerindendir. Huawei markasına da işlemci tedarik ediyor. Ancak ABD, TSMC ve Huawei arasındaki ilişkiye göz dikmiş durumda. Trump yönetimi, TSMC'nin Huawei markasına işlemci göndermesini engellemek istiyor. Bu yüzden yeni düzenlemeler yapacak. Huawei ve Çin'e yönelik yeni kısıtlamaların yapılması üst düzey toplantılarda masaya yatırılacak. Reuters'ın kaynaklarından alınan bilgiye göre, toplantılarda görüşülmek üzere işlemci tedariği ile alakalı bir teklif hazırlanacağı söyleniyor. Başka bir kaynakta ise ABD TSMC ve Huawei arasındaki ilişkiyi kesmesinin sebebi, Huawei'nin kontrol edilebileceği hiçbir işlemci bırakmamak. 

Huawei ve TSMC ilişkisi ile ilgili alınacak her karar her iki şirkete büyük darbe vurabilir. Huawei, ABD ve Çin arasında yaşanan teknolojik savaşın merkezinde yer alıyor. İddialar Huawei tarafından hep reddedildi. ABD tarafında ise iddiaları destekleyecek bir ispat bulunamadı. Huawei'ye yapılacak olan global işlemci satışlarını hedefine alan ABD, doğrudan yabancı ürün kuralını değiştirmek istiyor.Taslak teklif kapsamında, ABD işlemci üretimini yapan şirketler Huawei'ye işlemci tedarik etmeden önce ABD'den lisans alınmasını sağlayacak. Lisans almadan işlemci teslim edilmeyecek.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum