Peki ikinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz? 

 

Garanti ve Fatura 

 

Öncelikle ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey telefonun garantisinin devam ediyor olması ve faturasının da olmasıdır. Fatura ibrazı olmadan tamir veya değişim işlemi yapan firmalar olsa da yapmasyan firmalarda vardır. Faturanın gerekliliğinin önemi telefonun alım tarihinin belli olmasıdır. Garanti süresinin devam ediyor olması sizin için avantaj. İleride yaşanabilecek aksaklıklar için cihazın garantili olmasına dikkat etmelisiniz. 

 

IMEI 

 

IMEI kontrolünün yapılması da oldukça önemlidir. Arama menüsüne *#06# yazarak telefonun IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. IMEI numarası bazı cihazların arka kapak kısmında da yazmaktadır. Telefon kutusunun üzerinde yazan IMEI numarası ile telefonun kapak kısmında yazan IMEI numarasının aynı olması gerekmektedir. IMEI numarasından telefonun yurtiçi,yurtdışı,çalıntı olup olmadığını veya kayıt durumunu BTK'nın web sitesinden sorgulayabilirsiniz. 

 

Fiziksel Kontrol 

 

Almak istediğiniz cihazın fiziksel olarak tüm kontrollerini yapmalısınız. Cihazın darbe almamış olması gerekmektedir. Darbe almış olması cihazın ilerde arıza çıkarması muhtemel olabilir. Bataryası çıkan cihaz alıyorsanız batarya yuvalarına dikkat etmelisiniz. Bataryayı çıkartıp alt kısmında bulıunan logonun sökülmemiş olmasına dikkat edilmelidir.  Şarj soketinin olduğu yerin temiz olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. 

 

Cihazı Çalıştırın 

 

Samsung telefonlarda *#06*# kodu ile test menüsünü açın. Bu menüden kamera, ölü piksel testi, LED veya titreşim gibi birçok testi yapabilirsiniz. Android cihazlarda kontrol etmeniz gereken en önemli konulardan biride rootlu olup olmadığı. Cihazlara eğer root işlemi yapılmış ise birçok üretici tarafından garanti dışı bırakılıyor. Ekranın üzerinde çizik olmamasına dikkat etmelisiniz. Cihazın kamerasını açıp odaklama yapıp yapmadığını kontrol etmelisiniz. Odaklama yapmayan telefonların kameralarında sorun olabilir. Flaş kullanarak cihazı test edin. Bataryası çıkmayan telefon alacaksanız batarya ömrünün de kontrol edilmesi gerekmektedir. 

 

iPhone model bir cihaz alacaksanız iPhone'mu Bul özelliğinin kapalı olması gerekmektedir. Eğer bu özellik açık ise telefon sıfırlama işlemi yapılmamaktadır. 

 

İkinci el cihaz alımı yaparak alacağınız cihazın yeni güncellemeleri de alıp almayacağıdır. Alacağınız cihaz güncellemeleri yüklemez ise sıkıntı yaşayabilirsiniz. 

 

Bağlantı Kontrolleri 

 

Bulunduğunuz yerde Wi-Fi var ise cihazınızı bağlayı 5-10 dakika bağlı şekilde bırakıp internette gezinti yapmalısınız. Wi-Fi'yi kapatıp mobil veri ile de internette gezinti yapıp mobil veri bağlantısını da kontrol etmelisiniz. Daha sonra da cihazı şarja takıp şarj durumunu gözlemleyin. Cihaza SIM kart takıp kısa bir görüşme gerçekleştirin. Konuşma esnasında cihazda cızırtı olup olmamasına dikkat etmelisiniz. 

 

Neden CepteTamir'den İkinci El Telefon Almalısınız? 

 

CepteTamir diğer ikinci el satış yapan firmalardan farklı olarak bir teknik servis firmasıdır. Bundan dolayı cihazları satışa çıkarmadan önce uzman teknisyenler tarafından tüm kontrolleri yapılarak son kullanıcıya ulaşmasını sağlıyoruz. 

 

2 Yıl Garanti 

 

Türkiye'de ilk kez yenilenmiş ve ikinci el telefonlara 2 yıl garantiyi CepteTamir vermektedir. 

 

Sitemizden alacağınız bütün telefonlar 2 Yıl CepteTamir garantisi altıntadır. Gönül rahatlığı ile CepteTamir'den telefon alabilirsiniz. Telefonu aldığınız günden itibaren karşılaşacağınız tüm problemlerde İstanbul içerisinde ücretsiz kurye hizmetimiz, İstanbul dışından ise ücretsiz kargo hizmetimiz ile tarafımıza gönderim sağlayabilirsiniz. 

 

Silinmiş Veriler 

 

Cep telefonlarımızı kullanırken cihazımızda fotoğraflarımız, kimlik bilgilerimiz, kart bilgilerimiz ve daha çok özel bilgilerimizi kaydediyoruz. CepteTamir'den alacağınız veya satacağınız tüm cihazlarda veriler kalıcı olarak silinmektedir. Veriler hiç bir şekilde geri getirilemez. 

 

Test Edilmiş Cihazlar 

 

Satışa sunacağımız cihazlar uzman teknisyenler tarafından kontrol edilmektedir. Bütün telefonların ekspertiz raporuna göre değişmesi gereken tüm parçalar orijinal parçalar ile değiştirilir. Yeniden testleri yapılarak kutulanup son kullanıcıya gönderimi sağlanır. 

 

Fiyat Garantisi 

 

Sitemizde yer alan tüm telefonlar uzman teknisyenler tarafından kontrol edilip,piyasa koşulları dikkate alınarak fiyatlar belirlenmektedir. 

 

Ücretsiz Kargo

 

İstanbul içerisinde ücretsiz kurye hizmetimiz, İstanbul dışından ise ücretsiz kargo hizmetimiz ile tarafımıza gönderim sağlayabilirsiniz. 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum