Türkiye’de yeni bir akıllı telefon almak için çok yüksek rakamlar ödemek gerekiyor. Bu kapsamda, birçok kişi yakın zamana kadar telefon alacağı zaman yurt dışından getirtmeyi tercih ediyordu. Ancak bu yol da yakın zaman önce kapatıldı ve söz konusu yasalar ile kısıtlandı. 

 

Değişiklikler kapsamında birçok kişi artık 2.el telefon almayı tercih ediyor. Bu noktada ise gündeme tekrar gelen konuyu CepteTamir yerinde tamir hizmeti olarak değerlendiriyoruz ve kullanıcılar olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyoruz.  

 

Öncelikle genel olarak 2.el telefon alırken, basit yöntemlere başvurarak bir telefonun iyi durumda olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bahsettiğimiz 2.el telefon iPhone ise icloud kilidinin olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü böyle bir kilit varsa bu telefonun çalıntı ya da yasa dışı yollarla sizin elinize ulaştığı anlamına geliyor olabilir. 

 

Alacağınız telefonun IMEI numarasını kontrol etmek ise başvurmanız gereken ilk yol. E-devlet üzerinden bu numarayı kontrol edebildiğiniz gibi, aynı zamanda arama ekranından ( *#06#) kodlarını tuşlayarak öğrenebilirsiniz. Elbette fatura ve garanti belgesinin olması da bakılması gereken başka bir detay. 

 

Almak istediğiniz telefon  ister Android işletim sistemine sahip olsun ister iOS işletim sistemine sahip olsun  en kolay performans testleri şüphesiz, AnTuTu ve GeekBench olarak tanımlanıyor. Bu testler alacağınız 2.el telefonun pil durumunu, kamera performansını ya da oyun oynarken donma yapıp yapmayacağını kolay bir şekilde size gösterebilir. 

 

Bu testlerin dışında elbette kolay bir şekilde kontrol edilecek yerler fiziksel detaylar. Kıyısında köşesinde bir çizik bulunuyor mu? Ekranda çatlaklar var mı ya da kırıklar söz konusu mu? Bu soruların cevabı ise oldukça önemli. Örneğin, 2.el Samsung Galaxy Note 10 Plus alacaksınız. Sıfır fiyatları değişmek ile birlikte 10 bin bandında seyrettiğini görüyoruz. 2. el fiyatlara gelindiğinde ise az hasarlı, kamera performansı düşmemiş fazla darbe almamış ya da içi açılmamış bir Note 10 Plus size çok da fiyat farkıyla gelmemesi gerekiyor. 

 

Yüksek oranlarda olan fiyat farkı akıllara olumsuz şeyler getirmeli. Bununla birlikte darbe almış ve çizikleri olan bir telefona elinizin gitmemesi gerekiyor. Zira ilk etapta sorun teşkil etmeyen bu detaylar ilerleyen günlerde eğer garanti kapsamında değilse telefonunuz sorunlar yaşamanıza hatta uyguna gelmesi için aldığınız 2. el telefonun size daha pahalıya mal olmasına neden olabilir. 

 

Peki telefonlarda nelere dikkat edilmeli, işlem görüp görmediği nasıl anlaşılır? Öncelikle telefonunun ekranı ve kasasının birleştiği yerlerde herhangi bir iz bulunuyor mu bunu kontrol edin, eğer cihaz darbe görmüş ya da işlem geçirmişse, telefonda bu işlemlerin izleri belli olacak. Telefonda eğer alyan veya vida gibi detaylar varsa da işlem görüp görmediği bunların durumundan ortaya çıkabilir. 

 

Telefonun çalışır olduğunu anlamak için SIM kartımızı almayı düşündüğümüz telefona takabilirsiniz. Bu telefondan yapılacak aramalar ile de hem telefonun çalıştığını görmüş olursunuz hem de hoparlör gibi detayların da çalışır olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu noktada hoparlörde bir cızırtı ya da ses kaybı varsa da muhtemelen bu testler sırasında ortaya çıkacak. 

 

Ekran önemli. Bu nedenle ekranda dikkat edilmesi gereken ama kulak arkası edilen bir detay olarak ölü piksel kontrolü bulunuyor. Bu ekran testini ise test uygulamaları sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ön ve arka kameraları kontrol etmek ise atlamamanız gerekenler arasında yer alıyor. Bir telefonun iyi kullanıp kullanılmadığının en iyi anlaşılacağı şeyler arasında yer alan ekran ve kamera performansı 2. el telefonlarda gerçekten önemli. 

 

Parçaları değişmiş telefonları tercih etmemeye özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü kısa vadeli olarak sorun çıkarmayacağını düşünseniz de ilerleyen yıllar içinde büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Alacağınız telefonun sıfır fiyatları ile 2.el fiyatlarını kıyasladığınızda arasında çok büyük farklar bulunuyorsa, maalesef orada bir sorun var demektir. Ya çok hasarlı bir telefondur ya da IMEI numarası yoktur ya da çalıntı olma ihtimali söz konusudur. 

 

Bunlar satın alma ile ilgili detaylar. Aslında 2. el telefon satın alma ve satma süreçleri birbiriyle benziyor. Ancak telefon satarken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar da bulunuyor. Satacağınız telefondaki bilgilerinizin kalmaması gerekiyor.Bunun için öncelikle hesaplarınızdan çıkış yapmanız gerekiyor ve bu uygulamalarda kayıtlı fotoğrafları manuel silmek gerekiyor. Her ihtimale karşı atılan bu adım ile beraber telefonunuzu sıfırladıktan sonra bir kontrol daha yaparak telefondaki her şeyin silindiğinden emin olabilirsiniz. 

 

Satın alırken dikkat edilen IMEI numarası, satarken de önemli hale geliyor. Zira satılmak istenilen telefona ait garanti belgesi ve IMEI numarası gibi detaylar telefonun hem değerini artırıyor hem de güvenirliği artırıyor. Bu nedenle gerekli belgelere IMEI numarasının da eklenmesi gerçekten önemli. 

 

Bu detaylara hakim olduktan sonra iyi hizmet sunacak ve güvenilir bir servisi kullanmanız gerekiyor. Bu noktada ise CepteTamir sunduğu hizmetler ile kullanıcıların en çok kullandığı tamir hizmeti olarak yolunuzun düşmesi gereken bir oluşumda kendini konumlandırıyor. Normalde CepteTamir ve CepteKoruma hizmetleriyle tanınıyor olsa da yakın zaman içinde 2.el telefon alım satım işlemlerinde de adını duyurmayı planlıyor.

Yeni hizmetler ile ilgili CepteTamir'i takipte kalın! 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum