Yeni mobil işletim sistemi iOS 13, iPhone ve iPad dünyası için yeni bir kamera özelliğini de getiriyor. iOS 13 pek çok yenilikle beraber tanıtıldı ve Beta 2 sürümüyle beraber günümüzde geliştirici hesaplar tarafından da kullanılabiliyor. Peki Android‘den alınan iOS 13 özellikleri hangileri?

 

ANDROİD’DEN ALINAN İOS 13 ÖZELLİKLERİ!

 

Apple’ın kullanıma sunduğu karanlık mod desteği, sistem genelinde kapsamlı bir destek sunuyor. Ancak bunun ilk adımlarını Android Pie işletim sisteminde gördüğümüzü söyleyebiliriz. Android Pie’de belirli yerlerde kullanılmaya başlanan karanlık mod, Android Q ile birlikte daha geniş kapsamlı bir kullanım alanına sahip olacak.

 

iPad’ler için özel olarak geliştirilen ‘iPadOS‘ WWDC 2019 etkinliğinde duyuruldu. Yeni güncelleme ile birlikte iPad’ler aynı ekranda çoklu görev desteğine sahip olacaklar. Bu özelliğin Android telefon ve tabletlerde hem marka hem de işletim sistemi bazlı olarak uzun süredir kullanıldığını hepimiz biliyoruz.

 

iPad’e fare desteğinin gelmesi. Uzun zamandır Android tablet, telefon ve TV modellerinde kullanılabilen fare desteği, şimdilik sadece iPad’de kullanılabiliyor. iOS 13 güncellemesi ile birlikte kullanıcılar klavye üzerinde kaydırarak yazı yazabilme imkanına sahip olacaklar. Elleriniz dolu olduğunda basit hareketlerle yazı yazabilmek oldukça ergonomik bir deneyim sunuyor. Ancak bu özelliğin de uzun süredir Google Gboard klavye üzerinde aktif olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

 

Bir miktar şaşırtıcı olsa da Apple, yeni iOS sürümüyle birlikte kullanıcılara dışarıdan veri transferi şansı yaratacak. Kullanıcılar SD kartlardan ve USB belleklerden ‘dosyalar‘ uygulamasına veri transferi yapabilecek. Bu özellik temelde Android’i seçmek için öne sürülen en önemli nedenlerden birisiydi

 

Duyurulan yeniliklerden birisi de ‘Apple ile giriş yap‘ seçeneği. Google ile kimlik doğrulama seçeneği de daha önceden bulunuyordu. Bunu işletim sisteminden bağımsız olarak değerlendirmemiz mümkün olsa da, daha önceden bulunan bir özelliğin kullanıldığı söylenebilir. Bununla birlikte şirket gizlilik anlamında özelliği bir adım ileri taşımayı başarmış gibi gözüküyor.

 

ANDROİD Mİ İOS MU?

 

Bu özelliklere ek olarak İPhone ve iPad üzerindeki güvenlik zaten çok sağlam, ancak henüz eklenmemiş bir yöntemde Apple’ın mobil cihazlarında Google hesaplarına yetkisiz erişime karşı başka bir koruma katmanı eklemek için Android telefonlar kullanılıyor.

 

Google’ın iki aşamalı doğrulama sistemi, Google ve Google Cloud hizmetlerini korumak için tasarlanmıştır. Bu, bilgisayar macOS, Windows 10 veya ChromeOS’ta erişimi sağlamak için bir Android cihaz kullanılır. Yakın zaman önce iPad ve iPhone için de artık kullanılabilir durumda.

 

Sistem, açık anahtar şifrelemesinden yararlanarak otomatik botlara, toplu kimlik avına ve hedef saldırılara karşı koruma sağlamak için FIDO güvenlik anahtarlarını kullanıyor. Bu şirketin çevrim içi hizmetlerini erişimi kısıtlamak için Google Smart Lock uygulamasının kullanılmasını gerektiriyor.

 

Bu sistem, bir Google hizmetine bağlanmak için iPad veya iPhone her kullanıldığında Android cihazının kullanılabilir olmasını gerektiriyor. Ayrıca, Android telefonlara sahip iPad sahipleri de alışılmadık bir durum değil. Samsung veya LG cep telefonları olan kişiler bile bir Apple tableti tercih edebiliyor.  Ayrıca, bu sistemin iPhone veya iPad güvenlik yöntemlerinin yerini almayacağını düşünün.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum