3D Touch, İphone telefonların ana ekranında yer alan uygulamaları, uygulamaya girmeden kullanmayı sağlar. Ana ekranda bulunan uygulamaya parmağınızı birkaç saniye basılı tuttuğunuz zaman, uygulama ile yapabileceğiniz seçenekler küçük bir pencerede ekrana gelir. Bu seçenekler sayesinde, seçilen uygulamayı kişiselleştirmek, paylaşmak, düzenlemek ve silmek son derece kolaydır.

Uygulamaya girmeden çeşitli işlemleri yapma imkanı sunan 3D Touch, kolay etkileşim imkanı sağladığı için İphone kullanıcıları tarafından çok sevilir. Uygulamaya parmağın basılı tutulmasıyla ekrana gelen seçenekler arasında “Uygulamayı Sil” seçeneği de bulunur. Bu seçenek ile kolayca istemediğiniz uygulamaları hem ana ekrandan hem de telefonun hafızasından silebilirsiniz.

Fakat bazı kullanıcılar 3D Touch özelliği ile uygulamayı sadece ana ekrandan silip, hafızadan silemediklerinden şikâyetçidir. Seçenekler arasındaki “Uygulamayı Sil” ile istenmeyen uygulamayı telefonun hafızasından da silebilmek için cihazın ayarlarının kontrol edilmesinin yanı sıra verilen izinlerin de düzenlenmesi gerekir.

Ayarlardan İzinleri Güncelleme

İphone telefonlarda bulunan 3D Touch özelliği sayesinde uygulamaları kullanmak son derece kolaydır. Her uygulamaya özel sunulan seçenekler sayesinde, uygulamaya girmeye gerek kalmadan birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sunulan seçeneklerin yetersiz veya işlevsiz olması, genellikle cihaz ile ilgili sorun olduğunu düşündürür. Oysaki bu sorun sadece uygulamalara verilen izinler ile ilgilidir. Bu nedenle düzeltilmesi oldukça kolaydır.

Ana ekranınızda yer alan herhangi bir uygulamayı 3D Touch ile yeteri kadar verimli şekilde kullanamıyorsanız, cihazınızın ayarlar bölümünden vermiş olduğunuz izinleri gözden geçirmeniz faydalı olur. İzinlerin değiştirilip güncellenmesinden sonra ana ekranda bulunan uygulamaları 3D Touch ile daha işlevsel kullanabilirsiniz.

3D Touch ile Uygulama Silme Ayarları Nasıl Değiştirilir?

İphone ana ekranında yer alan herhangi bir uygulamayı, uygulamaya girmeden cihazın hafızasından silebilmek için izinlerin güncellenmesi gerekir. İzinleri güncelleyerek, 3D Touch ile gelen seçenekleri daha işlevsel bir şekilde kullanmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Cihazınızın “Ayarlar” bölümünü açın,
  • Ayarlar bölümündeki “Ekran Süresi” seçeneğine tıklayın,
  • Ekran süresi seçeneğiyle açılan bölümün aşağı kısmındaki “İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları” seçeneğini tıklayın,
  • Açılan yeni sayfanın en üst kısmında, içerik ve gizlilik sınırlamaları menüsünü açık ve kapalı konumda kullanmayı sağlayan bir buton bulunur. Bu butonun açık konumda olması gerekir.
  • İçerik ve gizlilik sınırlamaları menüsünde bulunan “iTunes ve App Store Satın Alımları” seçeneğine tıklayarak uygulama izinleri bölümüne gelin.
  • Bu bölümde uygulama yükleme, uygulama silme ve uygulama içi satın alma seçenekleri bulunur. Bu seçeneklerin karşısında ise “İzin Ver” seçeneği de bulunur. “Uygulama Silme” karşısında yer alan “İzin Ver” seçeneğine tıklayın.
  • Yeni sayfada “İzin Ver” ve “İzin Verme” seçenekleri bulunur. Önceki ayarlarınız izin verme seçeneğinde kaldıysa uygulamaları 3D Touch özelliği ile cihazın hafızasından silmeniz mümkün değildir. Buradaki seçeneklerden “İzin Ver” kısmına tıklayarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz.

“Uygulama Silme” seçeneği “İzin Ver” olarak güncelledikten sonra ise İphone cihazınızın ana ekranından istediğiniz her uygulamayı 3D Touch özelliğini kullanarak kolayca silebilirsiniz.

 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum