Bu olayı iPhone pil performansından kısmamak için ek bir SD kart bölmesi eklemediğini söylüyor. Ancak yüksek depolama alanına sahip iPhone’ların fiyatları da oldukça yüksek. Hal böyle olunca, düşük depolama alanı ile alınan akıllı telefonlar zamanla “yetersiz bellek” sorununa neden oluyor.

 

Elbette 512GB hafızaya sahip bir iPhone’unuz varsa hafıza ile ilgili bir sorun yaşamazsınız. Ancak 16GB, 32GB ve 64GB hafızalara sahip kişiler genellikle yetersiz hafıza sorununu yaşıyor ve ne yapacağını bilemiyor. Genellikle fotoğrafları başka bir depolama alınana aktarıp telefondan siliyorlar, ya da telefonda az uygulama barındırıyor. Ancak bunlar ne olursa olsun oldukça sinir bozucu şeyler.

 

RAM YÖNETİMİ AKILLANIYOR

 

Hafıza artırma yöntemlerine geçmeden önce, iOS 13 ile gelecek akıllı RAM sisteminden bahsetmekte fayda var. Yeni işletim sistemi sürümüyle beraber önemli yeniliklerde kullanıma alınmış oluyor. Bu özellikler arasında karanlık mod gibi önemli artıları da görüyoruz. Fakat tek yenilik bunlar olmayacak. Güncellemenin yapay zeka konusunda da yeniliklerinin olması bekleniyor.

 

Yeni işletim sistemi sürümünün hem iPad hem de iPhone kullanıcılarına bir hayli önemli artılar kazandırdığını göreceğiz. RAM yönetimi konusunda artık yapay zekanın etkili olması bekleniyor. Yapay zeka yönetiminde çalışacak olan iOS 13, telefonda uygulama deneyimlerinizi kayıt altına alacak.

 

Uygulamaları nasıl kullandığınızı ve ne sıklıkla kullandığınızı algılayacak olan işletim sistemi, buna göre bir yönetim sunacak. Bu yönetim sayesinde aşırı RAM bellek kullanımının önüne geçileceği tahmin ediliyor. Hatta RAM kullanımının en mantıklı seviyeye getirildiğini görmek mümkün olacak demek yanlış olmayacaktır. Bu şekilde telefonların yavaşlama durumlarında da bir azalma göreceğiz. Uygulamaların aşırı bellek tüketmesinin de önüne geçecek olan iOS 13 sürümüyle beraber genel olarak bir hız artışı da sağlanmış olacak. Böylelikle aslında aşağıda sayacağımız çözümler, iOS 13 almayacak iPhone’lar için çölde içilen bir su işlevi görecek.

 

Bunun yanında birçok Android cihazı sahiplerinin telefonlarının depolama kapasitesini artırabilmesi için genişletilebilir hafıza sunuyor. Ama bunlar Android cihazları için peki; iPhone’lardan ne haber? iPhone’unuzdaki belleği yükseltebilir misiniz?

 

RAM VE DEPOLAMA KAPASİTESİ ARASINDAKİ FARK

 

İPhone’unuzun belleğini genişletip genişletemeyeceğinize gerçekten cevap vermek için, bahsettiğiniz belleğin türünü anlamak önemli. Mobil aygıtlar tarafından kullanılan iki tür bellek bulunuyor. Verileriniz için depolama alanı ( Flash depolama alanı) ve işletim sistemini ve uygulamaları aktif olarak çalıştırırken cihazın kullandığı bellek yongaları ( RAM ).

 

Bu makale iPhone’unuzun depolama alanını genişletmeyi açıklamaktadır. RAM’in yükseltilmesi için herhangi bir seçenek ne yazık ki bulunmuyor. Bunu yapmak için, iPhone’a uygun bir belleğe sahip olmak, iPhone’un kasasını açmak ve telefonun elektronik aksamını çıkarmak ve çözmek gerekiyor. Becerilere sahip olsanız bile, bu iPhone’un garantisini geçersiz kılar ve zarar görmesine neden olabilir. Açık konuşmak gerekirse bu hem riskli bir yoldur hem de yıkıcı olabilir bu nedenle bu son seçeneği geçip yazıya dönelim.

 

İPHONE’UN BELLEĞİNİ YÜKSELTEMEZSİNİZ

 

Başlığımızdaki soruya cevaplamak aslında oldukça kolay. iPhone bellek kapasitesini yükseltmek ne yazık ki mümkün değil. Diğer akıllı telefonlar için, depolama kapasitelerini artırmak, genellikle telefonun bir SD kart gibi çıkarılabilir depolamayı desteklediği anlamına geliyor . Bir SD kart ile, telefonun içinde bir miktar depolama alanı bulundurabilirsiniz ve daha sonra çıkarılabilir kartla ekleyebilirsiniz. Ancak bildiğiniz üzere bu olayı İPhone desteklemiyor.

 

İPhone’un belleğini artırmak için yetenekli bir tamirci ile çalışmak yeterli olabilir. Ancak resmi olarak bu hizmeti sağlayan bir şirket bulunmadığı için Apple’in bile sunmadığı bu hizmeti gayri resmi kuruluşlardan almak sakıncalı olabilir.

 

İPHONE İÇİNDEKİ HAFIZAYI YÜKSELTEMİYORSANIZ?

 

iPhone telefonunuzda düşük depolama alanına sahipseniz, oldukça kolay bir şekilde telefonun hafızasının dolduğunu göreceksiniz. Ancak iPhone’unuzda ekstra depolama alanı açmak için birkaç seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden ilki: Telefonunuza yerleşik olarak gelen “Kullanılmayan uygulamaları sil” seçeneği.

 

iPhone’da depolama alanınız azalıyorsa telefonunuz oldukça yavaşlar ve yeni uygulamalar, fotoğraflar ve müzikler için yer kalmadığı bildirimini alırsınız. Bu ise oldukça sinir bozucudur. Birçok şeyi silmenize rağmen, hala telefonunuz depolama alanının yetersiz olduğu bildirimini veriyorsa başka yollara başvurmanız gerekiyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, iPhone’da uygulama silme sürecini kolaylaştırmak ve ihtiyacınız olduğunda cihazınızdaki belleği rahatlatmak için “kullanılmayan uygulamaları boşalt” adı verilen yerleşik bir özellik yer alıyor.

1) KULLANILMAYAN UYGULAMALARI SİL

 

Kullanılmayan uygulamaları sil” iPhone’lara yerleşik gelen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bazı uygulamaları belirli bir süre kullanılmadığında ve telefonunuzda az yer kapladığını tespit ettiğinde kullanmadığınız uygulamaları otomatik olarak siliyor.

 

Bu sayede hem kullanmadığınız uygulamaların tespiti sağlanmış oluyor hem de telefon depolama alanınızı en üst düzeye çıkartabiliyorsunuz. İlerleyen zamanlarda tekrar aynı uygulamayı kullanıp kullanmayacığınıza dair bir endişeniz varsa olmasın, çünkü uygulamalar aslında kalıcı olarak silinmiyor.

 

Tüm verileriniz ve belgeleriniz cihazınızda kalıyor. Silme işleminin ardından o uygulamalar ana ekranda gri renkli simgelere dönüşüyor. Bu sayede istediğiniz zaman yeniden indirmeyi ve geri dönmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca, telefonunuzun belirli uygulamaları otomatik olarak silmesini istemiyorsanız (çok kullanmasanız bile), boşaltma işlevini belirli uygulamalar için ayarlayabilirsiniz.

 

İPHONE’DA UYGULAMALAR NASIL OTOMATİK KALDIRILIYOR?

 

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, iOS sürümünün güncelliğinin kontrol edilmesinden geçiyor. Bu özellik yalnızca iOS 11 ve daha güncel sürümlerinde çalışıyor. İşletim sistemini kontrol ettikten sonra Ayarlar sekmesinden Genel bölümüne giriyoruz. Sonrasında  iPhone depolama birimi’ ne gidiyorsunuz. Orada ise “Kullanılmayan Uygulamaları Sil” in yanında bulunan“Etkinleştir” seçeneğine tıklıyorsunuz. İşte bu kadar kolay. Ayrıca bu ekranda, özelliği etkinleştirdiğinizde depolama alanında ne kadar yer açılacağını da görebilirsiniz.

 

2) KILIFLAR İLE İPHONE HAFIZASINI ARTIRMA

 

Çok iyi bir uzun ömürlü pil takımı satan Mophie, Space Pack’i sunuyor. Bu, hem pil ömrünü hem de depolama alanını genişleten bir iPhone kılıfı olarak satılıyor. Mophie’ye göre yüzde 100 daha fazla pil ömrü ve ek 32 GB veya 64 GB depolama sunuyor. Bu aksesuarın en büyük kısıtlılığı, Mophie’nin yeni çıkan iPhone modelleri için bu kılıfları çıkartmıyor olması. Hali hazırda iPhone 5 / 5S / SE ve iPhone 6/6 Plus / 6S / 6S Plus için yapıldığı görünüyor.

 

İPhone 6 ve 6S serileri için bir başka seçenek de SanDisk iXpand kılıfı. Bu durumda 32 GB, 64 GB veya 128 GB depolama alanı elde edebilir ve dört renk arasından seçim yapabilirsiniz, ancak burada fazladan pil yoktur. SanDisk artık davayı web sitesinde listelememektedir, ancak üçüncü taraf satıcılardan bulabileceksiniz. Ekstra belleğe sahip bir kılıf kullanmak, iPhone’unuzun içindeki belleği genişletmek kadar rahat bir kullanım sunmasa da hafızanızı artırması açısından oldukça avantaj sağlıyor diyebiliriz.

 

3) BELLEĞİ YÜKSELTEN İPHONE UYUMLU THUMB SÜRÜCÜLER

 

Bir kılıf istemiyorsanız, iPhone 5’teki Lightning portuna ve daha yenisine takılabilen küçük ve hafif bir başparmak sürücüsü seçebilirsiniz. Bu tür bir cihaz olan iXpand by SanDisk , 256GB’a kadar ek depolama sunuyor. Ek bir avantaj olarak, USB’yi de destekliyor ve böylece dosyaları değiştirmek için bir bilgisayara bağlayabiliyorsunuz. Benzer bir seçenek olan LEEF iBridge , aynı depolama kapasitelerini ve USB portunu sunuyor.

4) İPHONE’UNUZ İÇİN KABLOSUZ HARİCİ SABİT DİSKLER

 

İPhone’unuza depolama alanı eklemek için üçüncü seçenek Wi-Fi bağlantılı bir sabit sürücüdür. Wi-Fi özellikli tüm harici sabit diskler iPhone’unuzla kullanılamaz – özellikle iPhone uyumluluğu vaat eden birisini bulmanız gerekiyor. Bir tane bulduğunuzda, telefonunuza yüzlerce GB, hatta terabayt depolama alanı ekleyebilirsiniz.

 

5) KULLANILMAYAN UYGULAMALARIN DOSYALARININ SİLİNMESİ İŞLEMİ

 

Bu yöntem Thorin Klosowski adlı bir hacker’ın bulduğu yöntem olarak karışımıza çıkıyor. iPhone hafızasını yükseltmek için bir süredir araştırmalar yapan Klosonowski, gereksiz dosyalar ile dolan telefonunda bulduğu yöntem ile kolaylıkla hafıza açtı. Thorin’in bulduğu çözümde ise, kendisi büyük bir uygulama indirmek istediği zaman iOS yazılımı, gerekli alanın açılabilmesi için otomatik olarak kullanılmayan uygulamaların dosyalarını sildiğini fark etmiş. “Ayarlar” bölümünden “Genel Hafıza”ya gelen Thorin, iCloud kullanımını “aktif” haline getirmiş ve depolama çizelgelerinin yükselip/alçaldığını görmüş. Yani kendisinin söylediğine göre; 700MB’lık bir alanı bu yöntem ile 2.29GB’a yükseltmiş.

 

BU YÖNTEM NASIL YAPILIR?

 

– Yüksek boyutlarda ücretsiz bir uygulamayı indirmeye başlayın

– iOS otomatik olarak bu uygulama için yeterli alan açmaya başlıyor, yani bu etapta kullanılmayan uygulamaların dosyalarını silmeye başlıyor

– Ayarlar bölümünden Genel Hafıza’ya gelin ve iCloud kullanımını aktif hale getirin. Getirdiğiniz taktirde çizelgelerin yukarıya ve aşağıya doğru hareket halinde olduklarını göreceksiniz.

-Uygulama için telefonunuzdaki gereksiz dosyalar artık silindi!

 

CEPTETAMİR AİLESİ OLARAK “İPHONE HAFIZA ARTIRMA” İŞLEMİ YAPIYORUZ

 

iPhone hafıza artırma hizmetimizle cihazınızı değiştirmeye gerek kalmadan CepteTamir kalitesiyle çok daha yüksek hafıza kapasitesine sahip olabilirsiniz. iPhone cihazlarda hafıza yükseltme işlemi: yedeğin alınması, Nand entegresinin değiştirilmesi ve son olarak yazılım güncellemesi yapılmasıyla tamamlanıyor.

 

İşlem 1 gün içinde tamamlanıp uygun şartlarda cihazınızı aynı gün teslim alabileceksiniz.

 

İşlem ücretlerini öğrenmek için iPhone hafıza artırma sayfamıza göz atabilir ve aynı sayfadan başvuruda bulunabilirsiniz.

 

NEDEN BİZİ SEÇMELİSİNİZ?

 

  • Tamamen orijinal parçalarla ve 2 yıl garantili olarak bu işlemleri gerçekleştiriyoruz, kesinlikle yan sanayi veya çıkma parça kullanılmamaktadır.

 

  • Bu işlemi sorunsuz bir şekilde yapan ve yüzde 100 müşteri memnuniyetine sahip tek servisiz.

 

  • CepteTamir öncelikli olarak sizin mutlu olmanızı ve cihazınızdan tam anlamıyla ilk günkü gibi performans almanızı sağlarız.

 

  • Yaptığımız işe garanti veririz, çünkü hem kullandığımız yedek parçaya hem de yapmış olduğumuz teknik servis hizmetimize olan güvenimiz tamdır.

 

  • Standartlara uyan tüm iPhone cihazlarınızın hafızasını artırabilirsiniz.

 

  • Tamir ve yükseltme gibi tüm işlemlerin ardından indirimli koruma paketi alma fırsatı. Koruma paketlerimizle ilgili detaylı bilgi ve fiyatları için CepteKoruma Mağaza‘ya göz atabilirsiniz.

 

  • Cihazlarınızı İstanbul içinden ücretsiz kuryemiz ile ve İstanbul dışından da ücretsiz kargo hizmetimizle gönderebilirsiniz, hem gönderdiğiniz zaman hem de cihazı teslim alacağınız zaman hiçbir kargo ve kurye ücreti ödemeyeceksiniz.

 

  • İşlemler maksimum 3 iş günü içinde tamamlanıp cihazınız size gönderilir bu süreçte ihtiyaç halinde size ücretsiz yedek cihaz hizmeti de verebiliyoruz.

 

  • Hafıza artırma işleminde kullanılan parçalar tamamen orijinal ve işlemi yapan teknisyenlerimiz en az 5 yıl deneyimli ve CepteTamir sertifikalıdır.

 

GARANTİ UYGULAMALARIMIZ

 

Teknik Servisimizde yapılan tüm işlemler sistemimize kayıt edilir. Bu kapsamda hafıza artırma işleminden sonra CepteTamir kaynaklı ortaya çıkan sorunları tamamen ücretsiz bir şekilde tamir ediyoruz. Bu noktada sizden tek isteğimiz cihazınızı servisimiz haricinde başka bir yerde açtırmamanız ve parça değişimi yaptırmamanızdır.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum