Apple en çok satılan modellere sahip ancak müşteri şikayetleri ve memnuniyetsizliğinde de en üst sıralarda yer alıyor bunun nedeni ne peki?

 

Bilinçli olarak eski modellerini yavaşlatması elbette yakın zamanda da kabul edilen bu iddianın, iPhone kullanıcıları tarafında oldukça yankı bulmuştu.

 

Apple’dan gelen açıklama ise pil sağlığı ve güvenliği için bu yönteme başvurmasıydı. iPhone 8 ve iPhone X ailesi için bu özellik ile karşımıza çıktı.

 

Bu sayede iPhone , iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinde cihazın beklenmedik bir şekilde kapanmasını engelleyen bir performans yönetimi özelliği batarya ömrünü uzattığı kullanıcılar tarafından ifade edildi.

 

İPHONE HIZLANDIRMA İÇİN İLK ADIM BATARYA DEĞİŞTİRMEK

 

iPhone’nunuz ne kadar eski olduğuna bağlı olarak bataryayı değiştirmek cihazınızın performansını gözle görülür bir şekilde arttıracaktır. Orijinal batarya ile değiştirirseniz telefonunuzun performansında kesin bir artış olacaktır.

 

Ancak öncelikle telefonunuzun hızını ölçmelisiniz, bunun için Geekbench 4 uygulamasını indirin. Geekbench 4, mevcut CPU performansını ölçer. Telefonunuzun çekirdek hızı ve performans değerlerini size gösterir.

 

Ölçülen Geekbench değerleri eğer:

 

  • iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 1620
  • iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve iPhone SE için 2500 ve
  • iPhone 7 için 3500

 

Puanlarının altındaysa piliniz muhtemelen bitik durumda diyebiliriz.

 

Bir iPhone 6 veya 7’ye sahipseniz Apple eski modellerin pil değişimlerinde indirim fırsatı sunuyor. Daha eski bir modele sahipseniz bu fırsattan maalesef ki yararlanamazsınız.

 

1)BELLEĞİNİZİ TEMİZLEYİN

 

Telefonları çok uzun süre kullanmak ve aynı anda birçok uygulamayı çalıştırmak telefonu yavaşlatan etkenlerdir.

 

Telefonunuzun belleğini düzenli olarak temizlemek onu hızlandırma noktasında değil belki ama performansını artırma açısından olumlu katkı sağlayacak.

 

Telefonunuzu yeniden başlatarak bu işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

 

2)İCLOUD KULLANIN

 

Telefon hafızasının düşük olması, telefonunuzun depolama alanının az olması gibi nedenler yavaşlamaya neden olur. Ancak belgelerinizi, fotoğraf veya müziklerinizi iCloud’da saklamak telefonunuzun depolama alanındaki yerin açılmasını sağlar.

 

Ücretsiz iCloud hesabınızda ne kadar alan kaldığını görmek için ayarlardan iCloud kısmına tıklayın, eğer depolama alanınız kalmadıysa satın alabilirsiniz.

 

iCloud hesabınızda daha fazla yer açmak için para harcamak istemiyorsanız, cihazınızı PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza bağlayabilir,  verilerinizi dizüstü bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

 

Başka bir alternatif olarak karşımıza iCloud’a kıyasla daha fazla depolama alanı sunan Google çıkıyor.

 

3) KULLANILMAYAN UYGULAMALARI SİLİN

 

Birçok uygulamayı denemek için yüklüyoruz ancak sonrasında kullanmasak bile silmeden telefonumuzda tutuyoruz.

 

Bu uygulamalar hem telefon belleğini meşgul ediyor hem de hafızadan yiyor.

 

Uygulamalarınızı gözden geçirin ve kullanmadıklarınızı silin.

 

Bu gereksiz uygulamaları silmek,yavaşlama probleminizi çözecektir.

 

4) KULLANILMAYAN VE AÇIK UYGULAMALARI KAPATIN

 

Gün içinde telefonlar sürekli elimizde, bir uygulamadan diğerine geçerken onları kapatmayı unutabiliyoruz ve arkada çalışmaya devam eden uygulamalar telefonu oldukça yavaş bir hale getiriyor.

 

Bu nedenle aklınıza geldikçe telefonun arkasında çalışan ve kullanmadığınız uygulamaları kapatın.

 

5) GÜNCELLEMELERİN OTOMATİK YAPILMASI VE UYGULAMALARIN ARKADA AKTİF ÇALIŞMASI

 

Uygulamaların otomatik olarak güncellenmesi ve bildirim göndermesi hem telefonunuzu ağırlaştırır hem de bataryanızın daha çabuk bitmesine neden olur.

 

Böylece arka plan uygulamalarını çalıştırma seçeneği aktifse onu kapatabilirsiniz, bu sayede arka planda sürekli çalışan bir uygulama olmayacaktır.

 

Bu özellik önceden haber verilmeksizin arka planda olur ve telefonunuzun yavaşlamasına neden olur. Bilgilerin telefon belleğinde kalmasına neden olur.

 

Bu özellikleri devre dışı bırakmak için, Ayarlar> Genel> açmak ya da kapatmak için Arka Plan Uygulama Yenile.

 

Bundan sonra ayarlara dönüp iTunes ve App Store’a giderek, Otomatik İndirmeler> Uygulamalar ve Güncellemeler üzerine tıklayarak kapatabilirsiniz.

 

6) SON ÇARE: İPHONE’UNUZU SIFIRLAYIN

 

Yukarıda saydıklarımızın ardından hala yavaşlama sorununu yaşıyorsanız, artık son çare telefonunuzu sıfırlamanız gerekiyor.

 

Fabrika ayarlarına geri dönmek ve telefonunuzu sıfırlamadan önce verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

 

Telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmek için: Ayarlar> Genel> Sıfırlama kısmından tüm içeriği ve ayarları sil seçeneğine dokunun, cihazınızı sıfırlamadan önce dosyalarınızı yedeklemek için, Yedekle ve Sil seçeneğini seçin.

 

iPhone hızlandırma taktiklerini uyguladıktan sonra telefonunuz hala yavaşsa ve sorun çıkartıyorsa bataryayı değiştirmeniz gerekiyor olabilir.

 

İPHONE HIZLANDIRMA İÇİN BONUS TAKTİK

 

Apple iPhone için desteklenen hızlı bir şarj eklemeyi hep reddediyor ancak iPhone’nunuzu eğer doğru donanımları kullanarak şarj ederseniz şarj performansınız neredeyse üç kat artacaktır.

 

iClever 18W USB-C adaptörüne ihtiyacınız var. (iPhone için maksimum şarj oranı budur). HEPSİ BU!

 

CEPTEKORUMA FARKI

 

CepteKoruma sıfır, ikinci el hatta yurt dışından aldığınız cihazlara bile alabileceğiniz müşteri ve cihaz odaklı üstün bir koruma paketidir.

 

CepteKoruma paketi telefon kaskosu veya telefon sigortası değildir ancak aynı hizmeti hatta çok daha iyisini sunar.

 

Akıllı cihazlarınız için 1 yılda 3 ücretsiz tamir hakkı sunan CepteKoruma paketi arızanın kimin tarafından veya nasıl yapıldığıyla ilgilenmez.

 

Arızalanan veya kırılan cihazlarınızı sadece bize bildirim göndererek tamir talebinde bulunabilir ve cihazınızı ücretsiz tamir ettirebilirsiniz.

 

Üstelik ömrü dolan veya performansı biten bataryalarınızı da değiştirebileceksiniz.

 

CepteKoruma hakkında bilgi almak ve paketi satın almak için hemen CepteKoruma mağazasını ziyaret edin.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum