iPhone sarı ekran tonu pek çok kullanıcıyı rahatsız etmektedir. Night Shift özelliğinin açık olmasından ve çeşitli sebeplerden kaynaklanabilmektedir. iPhone 12 serisinde ise genellikle Night Shift özelliğini kapatmak yeterli olmayabilir çünkü pek çok kullanıcı bu sebeple şikayetlerini sürdürmektedir. Özellikle iPhone 12 serisi kullanılmaya başladıktan sonra cihazların ekranlarıyla ilgili şikayetler bitmek bilmemiştir. Bu tarz problemlerle karşılaşan kullanıcılar ilk adımda çözümleri kendileri üretmeye çalışmalıdır. Çünkü ufak bir ayarlama ile düzelebilmektedir.

Night Shift veya True Tone Özellikleri

Ayarlar > Ekran ve Parlaklık ​alanından bu işlevleri kapatabilirsiniz.

Night Shift özelliği mavi ışığı filtreleyen bir ayardır. Mavi ışık bilgisayar ve telefon gibi ekranlardan alınan ve gözlere oldukça zararlı bir ışıktır ve uykusuzluğa sebep olabilir. Ekran ve parlaklık menüsünden "gece vardiyası" tuşuna dokunarak Night Shift özelliğinin açık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yine buradan özelliği etkinleştirebilirsiniz ve durdurabilirsiniz.

True Tone özelliği ise iPhone cihazlarda kullanılan bir özelliktir. Ekranın parlaklığını ve rengini ortam ışığına uyacak şekilde ayarlayan bu özellik sadece iPhone'larda değil iPad ve Mac'lerde de kullanılmaktadır. True Tone ile kullandığınız cihazlara bakarken gözleriniz daha az yorulmaktadır.

Yine True Tone'da ekrana sarı renk verdiği için kullanıcıları bazen rahatsız ederek, cihazlarında bir sorun olduğunu düşünmelerine sebep olmaktadır. Aynı Night Shift özelliğinin değiştiği kısımdan True Tone da ayarlanabilmektedir. Ayarlar > Ekran ve Parlaklık >​ True Tone seçeneği ile ayarlamanızı istediğiniz gibi yapabilirsiniz. ​

iPhone 12 Sarı Ekran Problemi Nasıl Düzeltilir?

True Tone ve Night Shift özellikler kontrol edildikten sonra hala ekran sarıysa başka işlemler yapmanız gerekmektedir. iPhone 12 ekran sorunundan diğer cihazlar da etkilenebilmektedir. Peki bu sorun nasıl çözülür?

  • iPhone yazılım güncellemesi yapın. Sarı ekran sorunu pek çok kullanıcıda güncelleme ile de düzeltilebilmektedir. iOS 13.5'de olan karanlıkta ekranlardaki yeşil ton iOS 14.5 (beta sürümü) ile çözülmüştür.
  • Yazılım güncellemesinin yanı sıra bir de renk tonunu değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ayarlar > ​Erişilebilirlik > ​Ekran ve Metin Boyutu > ​ Renk Filtreleri > ​Açmak için Renk Filtrelerinin yanındaki düğmeye dokun > ​Renk Tonunu Seç > ​Daha az sarı olduğunu hissedene kadar Ton ve Yoğunluk kaydırıcılarını sürükle.
  • Beyaz Nokta azaltma da denenebilecek bir diğer yoldur. Ekran ve Metin Boyutu kısmına girerek "beyaz noktayı azalt" seçeneğine dokunarak beyaz noktayı istediğiniz kadar azaltabilirsiniz. ​

 

Tamire Başla