Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki cihazınızı tüm kurallara uygun bir şekilde bile kullansanız belli bir süre sonra cihazınızın bataryası ilk günkü performansı sağlamayacaktır.

 

Yukarıda anlattığımız durumun çeşitli sebepleri var bunlar: planlı eskitme, teknoloji yetersizliği ve mekanik parçaların zaman içinde yıpranması olarak sıralanabilir.

 

Yazımız iPhone cihazlarla ilgili olsa da bu durum diğer akıllı telefonların bataryaları için de aynıdır çünkü tüm akıllı telefon üreticileri batarya konusunda şu anki en ileri teknoloji olan lityum-ion piller kullanır ve her ne kadar yazılım desteğiyle optimize edilse de zaman içinde bataryaların performanslarını kaybetmeleri kaçınılmazdır.

 

İPHONE ŞARJ VE ARKASINDAKİ MANTIK

 

Apple resmi verilerine göre iPhone cihazların bataryaları 500 defa şarj edilmek üzere üretiliyor. Ancak bu bilgi birçok kullanıcı tarafından yanlış anlaşılmakta.

 

500 kere şarja kadar parformansı koruma bilgisi cihazınızı 500 kere şarja takma değil tam dolu olan bataryayı tüketip şarj etme anlamındadır.

 

Daha derinlemesine açıklama yapmamız gerekirse cihazınızın şarjı %50 iken cihazınızı şarja takarsanız ve doldurursanız bu 1 şarj sayılmayacaktır ta ki ikinci kez %50’lik bir dolum yaptığınızda işte o zaman 1 şarj hakkı dolmuş olacaktır.

 

Bu bilgiler ışığında 500 seferlik şarj kapasitesinin ortalama bir kullanıcıyı 1 yıldan daha uzun bir süre yarı yolda bırakmayacağı ancak ortalama 1.5 yıl içinde bataryanın performans kaybı yaşayacağı anlamına geliyor.

 

Eğer iPhone cihazınızın performansı düşükse iPhone Hızlandırma Yöntemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Tabi bazı durumlarda kullanıcıların bildirimlerine baktığımızda 2 yıldan uzun sürede kullanımlarda dahi bataryanın performans kaybı yaşamadığı gözlemlenmiştir.

 

Peki 500 kez şarj garantisi veriliyorken nasıl oluyor da bazı kullanıcıların bataryası daha uzun ömürlü oluyor?

 

Apple tarafından verilen bilgiler bataryanın 500. kullanımdan sonra hemen bozulacağı anlamına gelmiyor kesinlikle, bu bilgi testlerin 500 defa şarja kadar hatasız bir şekilde tamamlandığını gösterir tıpkı IP68 Sertifikası ile ilgili yazımızda belirttiğimiz üzere cihazların belirli derinliklerde belirli bir süre su altında kalsa dahi hasar almadıkları ancak bu derinliği ve süreyi aşsalar dahi hasar alacakları anlamına gelmediğini belirttiğimiz gibi. IP68 Sertifikasının ne anlama geldiğini ve diğer sertifikaların özelliklerini incelemek için hemen yukarıdan yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Buraya kadar bataryanın performans kayıplarının doğal sebeplerini inceledik tabi kullanıcı kaynaklı hatalardan dolayı da bataryalar performans kaybı yaşayabilir.

 

KULLANICI KAYNAKLI İPHONE ŞARJ SORUNLARI

 

Her türlü darbe, şarj entegresinin bozulması, sıvı temas durumları da batarya performansını etkileyerek kullanıcı zor durumda bırakabiliyor.

 

Günümüzdeki akıllı telefonların büyük çoğunluğu günlük kullanım için üretiliyor olup uzun süreli çalışmalarda cihazın ısınma gibi durumlarının ortaya çıktığını gözlemliyoruz.

 

Sıcaklık aklınıza gelebilecek her türlü elektronik devre için zararlıdır bazı cihazların özellikle oyun oynarken aşırı ısındığını kullanıcılar tarafından rapor edilmiştir. Aşırı ısınmalar bataryanın iç dengesini bozup kararsızlıklara sebep olacağı gibi cihazınızın kullanım performansını da düşürür.

 

Peki daha uzun kullanım ömrü için neler yapmak gerek?

 

Öncelikle akıllı telefonların amaç değil araç olduğunu unutmayın sadece ihtiyacınız olan zamanlarda kullanmanız, arada telefondan uzaklaşıp kitap okumanız, oyunları telefondan değil de arkadaşlarınızla birlikte gerçek anlamda oynamanız ve izliyorsanız eğer filmleri sinemadan izlemeniz hem telefonlara olan bağımlılığını azaltacak hem de çok daha sağlıklı ve sosyal bir hayatınız olacaktır üstelik akıllı telefonunuzun şarjı da çok daha uzun süre dayanacaktır.

 

Şarjım bozuldu bu noktada ne yapmalıyım?

 

Batarya ile ilgili sorunlar genel anlamda elektronik yapılardan kaynaklandığı için maalesef herhangi bir güncelleme veya benzeri bir durumla bu sorunu ortadan kaldırmanız neredeyse imkansızdır.

 

Bazı merdiven altı diyebileceğimiz tamircilerin batarya şoklama şeklinde anılan teknikle bataryanızı tamir ettikleri iddiasına da kesinlikle inanmayınız çünkü bu durumlar batarya sağlığını geri getirmediği gibi ilerleyen süreçlerde bataryanın patlayıp çok ciddi kazalara sebep olmasına dahi yol açabilir.

 

Aynı işletmeler yan sanayi bataryalarla ilk bakışta daha ucuz görünen bir şekilde bataryanızı değiştirmeyi de teklif edebilir ancak kesinlikle uzun vadede büyük bir zararda olursunuz çünkü bu tür bataryalar orijinal bataryanın sağladığı verimi kesinlikle sağlamayacaktır.

 

Yapmanız gereken ilk şey eğer batarya performansının sizden veya kullanım ömründen değil de üreticiden kaynaklandığını düşünüyorsanız garanti kapsamında ücretsiz tamir ve değişim talep etmektir. Garanti süreniz dolmuşsa zaten bataryanızın yasal olarak belirtilen kullanım ömrü de dolmuştur ve bu sefer ücretini sizin ödeyeceğiniz şekilde sadece güvendiğiniz yerlerde batarya değişim işlemi yapmak gerekir.

 

CEPTETAMİR FARKI

 

Biz CepteTamir bu noktada Apple Store ile aynı ürünleri kullanarak tamir ve değişim işlemini sağlayan nadir firmalardan biri ve 7000’in üzerinde tamir işlemi yaptığı halde tek bir şikayet dahi almamış olmanın haklı gururunu yaşayan bir firmayız.

 

Üstelik uygun olan durumlarda yerinizden dahi kalkmanıza gerek kalmadan olduğunuz yere gelerek tamamen gözlerinizin önünde tamir işlemini gerçekleştiriyoruz ve yasal olarak belirtilen 6 ay garantiyi de sizlere sağlıyoruz.

 

Cihazınızın orijinal batarya değişiminden sonra ilk günkü performansını gösterecek ve uzun yıllar yeni bir cihaz almaya ihtiyaç duymayacaksınız.

 

Değişim işleminden sonra 6 ay içinde meydana gelen her türlü kullanıcı harici kaynaklı batarya sorununda tamamen ücretsiz bir şekilde destek ve gerektiği durumlarda değişim işlemi de sağlıyoruz.

 

İstanbulun her yerinden aynı gün değişim işlemi yapabildiğimiz gibi Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile ortalama 2 gün içinde cihazınızı tamir edilmiş bir şekilde teslim almış olacaksınız

 

Gelecekte meydana gelebilecek kullanıcı kaynaklı sorunlarla veya cihazın ömründen dolayı ortaya çıkan problemlerde yüksek miktarlarda ücret ödemek istemiyorsanız hemen CepteKoruma paketlerimize göz atın!

 

CEPTETAMİR İPHONE BATARYA DEĞİŞİM

 

Model  CepteTamir Garanti kapsamında   Garanti kapsamı dışında 
iPhone XS Max   

iPhone XS

iPhone XR

iPhone X

iPhone 8 Plus

iPhone 8

0 TL 450 TL

Phone 7 Plus

iPhone 7

0 TL 400 TL

iPhone 6S Plus

iPhone 6S

iPhone 6 Plus

iPhone 6

iPhone SE

iPhone 5S

iPhone 5C

iPhone 5

iPhone 4S

iPhone 4

0 TL 350 TL

 

 

NEDEN BİZİ SEÇMELİSİNİZ?

 

  1. Tamamen orijinal parçalarla ve 2 yıl garantili olarak (bataryalar 6 ay, CepteTamir onaylı ekranlar ise 1 yıl garantilidir) bu işlemleri gerçekleştiriyoruz, kesinlikle yan sanayi veya çıkma parça kullanılmamaktadır.
  2. Tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde yapan ve %100 müşteri memnuniyetine sahip tek servisiz.
  3. CepteTamir öncelikli olarak sizin mutlu olmanızı ve cihazınızdan tam anlamıyla ilk günkü gibi performans almanızı sağlarız.
  4. Yaptığımız işe garanti veririz, çünkü hem kullandığımız yedek parçaya hem de yapmış olduğumuz teknik servis hizmetimize olan güvenimiz tamdır.
  5. Tamir ve yükseltme gibi tüm işlemlerin ardından indirimli koruma paketi alma fırsatı. Koruma paketlerimizle ilgili detaylı bilgi ve fiyatları için CepteKoruma‘ya göz atabilirsiniz.
  6. Cihazlarınızı İstanbul içinden ücretsiz kurye ile ve İstanbul dışından da ücretsiz kargo hizmetimizle gönderebilirsiniz, hem gönderdiğiniz zaman hem de cihazı teslim alacağınız zaman hiçbir kargo ve kurye ücreti ödemeyeceksiniz.
  7. İşlemler maksimum 3 iş günü içinde tamamlanıp cihazınız size gönderilir bu süreçte ihtiyaç halinde size ücretsiz yedek cihaz hizmeti de verebiliyoruz.

 

Tüm işlemlerde kullanılan parçalar tamamen orijinal ve işlemi yapan teknisyenlerimiz en az 5 yıl deneyimli ve CepteTamir sertifikalıdır.

 

GARANTİ UYGULAMALARIMIZ

 

Teknik Servisimizde yapılan tüm işlemler sistemimize kayıt edilir. Bu kapsamda cihazınız ile ilgili işlemlerden sonra CepteTamir kaynaklı ortaya çıkan sorunları tamamen ücretsiz bir şekilde tamir ediyoruz.

 

Bu noktada sizden tek isteğimiz cihazınızı servisimiz haricinde başka bir yerde açtırmamanız ve parça değişimi yaptırmamanızdır.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum