TOUCH ID BU İPHONE’DA ETKİNLEŞTİRİLEMİYOR HATASI VE ÇÖZÜMÜ

 

Apple iPhone Touch ID sorunlarına dair en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer alan “Touch ID bu iPhone’da Etkinleştirilemiyor” hatasıdır. Bu sorunu kendiniz aşabilirsiniz. Kapalı olan iPhone’u açtığınızda ya da cihazı yeniden başlattığınızda “Unable to activate Touch ID on this iPhone / Touch ID”, “Bu iPhone’da Etkinleştirilemiyor “hata mesajını alıyor olabilirsiniz. Biz bu hata ile karşılaştığımız bir cihazda sorunu aşağıdaki aşamaları uygulayarak çözebildik. Sizler için de faydalı olacağını umuyoruz.

 

Touch ID Bu iPhone’da Etkinleştirilemiyor Hatası ve Çözümü için Ayarlar(Settings) > Touch ID & Şifre(Passcode) > Parmak izi ekleme(Add a Fingerprint)… menüsüne eriştiğinizde burada listelenen parmak izinin bulunmadığını göreceksiniz. Parmak izini kullan (Use Touch ID For) bölümü altındaki seçenekler devre dışı durumda olacaktır. Bu seçenekleri etkinleştirmek istediğinizde hata mesajı alacaksınız.

 

Ayarlar(Settings) > Touch ID & Şifre(Passcode) menüsüne gidin ve kilit ekranı parolanızı girin. Passcode kısmını kapata dokunun ve parolayı tekrar girin. Karşınıza gelen penceredeki kapat(Turn Off) seçeneğine dokunup parolayı tekrar girin. Parola devre dışı kalacaktır. Sonraki ekranda tut (Keep) seçeneğine dokunun, bu sayede parmak izinizi tekrar tanımlamak zorunda kalmayacaksınız.

 

TOUCH ID SORUNLARI İÇİN ÇÖZÜM

 

Şimdi yeni bir parola oluşturmanız gerekiyor. Apple ID’nizin parolası istenebilir, bu durumda hesabınızın parolasını da girmeniz gerekecektir. İki aşamalı doğrulama sistemini etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır, güvenlik için bu özelliği aktif etmekte fayda var. Bu aşamaları izledikten sonra Touch ID çalışması gerektiği gibi çalışmaya devam ediyor. Sorunu bu şekilde çözemiyorsanız teknik servisten yardım isteyebilirsiniz ya da CepteTamir ile iletişime geçip, destek isteyebilirsiniz.

 

Apple güvenlik konusunda Touch ID‘yi geliştirdiğinden beri birçok uygulama bu özellik ile entegre çalışıyor. Bu sayede telefonunuz hiçbir şekilde yabancı kişiler tarafından devre dışı bırakılmaması için her Touch ID’yi sadece kendi ana kartıyla eşleştirerek cihazınızı kaybetseniz de cihazınız güvende tutacak şekilde kullanabilirsiniz. Yüksek güvenlik sağlanan bu özellik ile ne yazık ki bazen dezavantaj sağlanabiliyor.

 

Anakarta bağlı olarak çalışan Touch ID, kırılması halinde değiştirmek isterseniz, yeni takılacak olan sensör anakart tarafından tanınmayacağı için parmak iziniz okunmayacaktır. Bazı ekran kırılmalarında yapılan hatalı işlemler nedeniyle hasar alan Touch ID maalesef bir daha çalışmayacaktır. Bu tarz sorunları Apple yetkili servisi dahi tamir edememekte ve belirli bir ücret karşılığında cihaz değişimi teklifinde bulunmaktadır. Bu nedenle cihazınız için daha önlemkar olmanız gerekiyor.

 

Eğer Touch ID’niz herhangi bir kırık vb. hasara uğramamış ve değiştirilmediği halde parmak izinizi okutamıyorsanız CepteTamir bu tarz sıkıntılarınızı giderebilir. iPhone Touch ID sorunu yaşıyorsanız ve tamir hizmeti almak istiyorsanız telefonunuzun aşağıda belirtilen şartları yerine getiriyor olması gerekir.

 

 • Touch ID sensörünün değiştirilmemiş olması,
 • Anakartın değiştirilmemiş olması,
 • Sensörün kırık olmaması,
 • Sensör ve Anakart arasındaki bağlantı yollarının geri dönülemeyecek şekilde hasar almamış olması gerekir.

 

Yukarıdaki şartları sağlayan iPhone cihazlarınızın Touch ID sensörleri uzman teknisyenlerimiz tarafından incelenip tamir planı oluşturulup tamir edilir. Yeni model iPhone cihazlarınız için yaşanması muhtemel olan Face ID sorunu isimli makalemize göz atabilirsiniz.

 

NEDEN BİZİ SEÇMELİSİNİZ?

 

 1. Tamamen orijinal parçalarla ve 2 yıl garantili olarak (bataryalar 6 ay, CepteTamir onaylı ekranlar ise 1 yıl garantilidir) bu işlemleri gerçekleştiriyoruz, kesinlikle yan sanayi veya çıkma parça kullanılmamaktadır.
 2. Tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde yapan ve %100 müşteri memnuniyetine sahip tek servisiz.
 3. CepteTamir öncelikli olarak sizin mutlu olmanızı ve cihazınızdan tam anlamıyla ilk günkü gibi performans almanızı sağlarız.
 4. Yaptığımız işe garanti veririz, çünkü hem kullandığımız yedek parçaya hem de yapmış olduğumuz teknik servis hizmetimize olan güvenimiz tamdır.
 5. Tamir ve yükseltme gibi tüm işlemlerin ardından indirimli koruma paketi alma fırsatı. Koruma paketlerimizle ilgili detaylı bilgi ve fiyatları için CepteKoruma‘ya göz atabilirsiniz.
 6. Cihazlarınızı İstanbul içinden ücretsiz kurye ile ve İstanbul dışından da ücretsiz kargo hizmetimizle gönderebilirsiniz, hem gönderdiğiniz zaman hem de cihazı teslim alacağınız zaman hiçbir kargo ve kurye ücreti ödemeyeceksiniz.
 7. İşlemler maksimum 3 iş günü içinde tamamlanıp cihazınız size gönderilir bu süreçte ihtiyaç halinde size ücretsiz yedek cihaz hizmeti de verebiliyoruz.

 

Tüm işlemlerde kullanılan parçalar tamamen orijinal ve işlemi yapan teknisyenlerimiz en az 5 yıl deneyimli ve CepteTamir sertifikalıdır.

 

GARANTİ UYGULAMALARIMIZ

 

Teknik servisimizde yapılan tüm işlemler sistemimize kayıt edilir. Bu kapsamda cihazınız ile ilgili işlemlerden sonra CepteTamir kaynaklı ortaya çıkan sorunları tamamen ücretsiz bir şekilde tamir ediyoruz. Batarya değişim işlemlerinde 6 ay, A kalite ekran değişim işlemlerinde 1 yıl, orijinal ekran ve diğer tüm tamir işlemlerinde ise 2 yıl garanti sağlamaktayız.

 

Bu noktada sizden tek isteğimiz cihazınızın servisimiz haricinde başka bir yerde açılmaması ve parça değişimi yapılmamasıdır.

 

Telefonunuzun marka ve model seçimini yaparak tamir talep formu oluşturmak için tıklayın.


Tamir işlemleriniz için WhatsApp hattımızdan iletişime geçebilir, müşteri hizmetlerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum