CepteTamir
IMG-BLOG
12 05 / 2019
Yazar Hasan Aras | 12.05.2019 | Apple | 0 Yorum

iPhone Touch ID Sorunu ve Çözümü

iPhone Touch ID Sorunu, hayatımıza iPhone 5S modeli ile girdi. Telefonun kilit ekranını daha kolay açmak için kullanıma sunulan bu özellik, bazen bazı sebeplerden dolayı bozulabiliyor . Touch ID, parmak izinizi 2D olarak tarayıp haritasının çıkarılması ve sadece cihaz sahibine tanımlanan bir güvenlik sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

TOUCH ID BU İPHONE’DA ETKİNLEŞTİRİLEMİYOR HATASI VE ÇÖZÜMÜ

Apple iPhone Touch ID sorunlarına dair en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer alan “Touch ID bu iPhone’da Etkinleştirilemiyor” hatasıdır. Bu sorunu kendiniz aşabilirsiniz. Kapalı olan iPhone’u açtığınızda ya da cihazı yeniden başlattığınızda “Unable to activate Touch ID on this iPhone / Touch ID”, “Bu iPhone’da Etkinleştirilemiyor “hata mesajını alıyor olabilirsiniz. Biz bu hata ile karşılaştığımız bir cihazda sorunu aşağıdaki aşamaları uygulayarak çözebildik. Sizler için de faydalı olacağını umuyoruz.

Touch ID Bu iPhone’da Etkinleştirilemiyor Hatası ve Çözümü için Ayarlar(Settings) > Touch ID & Şifre(Passcode) > Parmak izi ekleme(Add a Fingerprint)… menüsüne eriştiğinizde burada listelenen parmak izinin bulunmadığını göreceksiniz. Parmak izini kullan (Use Touch ID For) bölümü altındaki seçenekler devre dışı durumda olacaktır. Bu seçenekleri etkinleştirmek istediğinizde hata mesajı alacaksınız.

Ayarlar(Settings) > Touch ID & Şifre(Passcode) menüsüne gidin ve kilit ekranı parolanızı girin. Passcode kısmını kapata dokunun ve parolayı tekrar girin. Karşınıza gelen penceredeki kapat(Turn Off) seçeneğine dokunup parolayı tekrar girin. Parola devre dışı kalacaktır. Sonraki ekranda tut (Keep) seçeneğine dokunun, bu sayede parmak izinizi tekrar tanımlamak zorunda kalmayacaksınız.

TOUCH ID SORUNLARI İÇİN ÇÖZÜM

Şimdi yeni bir parola oluşturmanız gerekiyor. Apple ID’nizin parolası istenebilir, bu durumda hesabınızın parolasını da girmeniz gerekecektir. İki aşamalı doğrulama sistemini etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır, güvenlik için bu özelliği aktif etmekte fayda var. Bu aşamaları izledikten sonra Touch ID çalışması gerektiği gibi çalışmaya devam ediyor. Sorunu bu şekilde çözemiyorsanız teknik servisten yardım isteyebilirsiniz ya da CepteTamir ile iletişime geçip, destek isteyebilirsiniz.

Apple güvenlik konusunda Touch ID‘yi geliştirdiğinden beri birçok uygulama bu özellik ile entegre çalışıyor. Bu sayede telefonunuz hiçbir şekilde yabancı kişiler tarafından devre dışı bırakılmaması için her Touch ID’yi sadece kendi ana kartıyla eşleştirerek cihazınızı kaybetseniz de cihazınız güvende tutacak şekilde kullanabilirsiniz. Yüksek güvenlik sağlanan bu özellik ile ne yazık ki bazen dezavantaj sağlanabiliyor.

Anakarta bağlı olarak çalışan Touch ID, kırılması halinde değiştirmek isterseniz, yeni takılacak olan sensör anakart tarafından tanınmayacağı için parmak iziniz okunmayacaktır. Bazı ekran kırılmalarında yapılan hatalı işlemler nedeniyle hasar alan Touch ID maalesef bir daha çalışmayacaktır. Bu tarz sorunları Apple yetkili servisi dahi tamir edememekte ve belirli bir ücret karşılığında cihaz değişimi teklifinde bulunmaktadır. Bu nedenle cihazınız için daha önlemkar olmanız gerekiyor.

Eğer Touch ID’niz herhangi bir kırık vb. hasara uğramamış ve değiştirilmediği halde parmak izinizi okutamıyorsanız CepteTamir bu tarz sıkıntılarınızı giderebilir. iPhone Touch ID sorunu yaşıyorsanız ve tamir hizmeti almak istiyorsanız telefonunuzun aşağıda belirtilen şartları yerine getiriyor olması gerekir.

  • Touch ID sensörünün değiştirilmemiş olması,
  • Anakartın değiştirilmemiş olması,
  • Sensörün kırık olmaması,
  • Sensör ve Anakart arasındaki bağlantı yollarının geri dönülemeyecek şekilde hasar almamış olması gerekir.

Yukarıdaki şartları sağlayan iPhone cihazlarınızın Touch ID sensörleri uzman teknisyenlerimiz tarafından incelenip tamir planı oluşturulup tamir edilir. Yeni model iPhone cihazlarınız için yaşanması muhtemel olan Face ID sorunu isimli makalemize göz atabilirsiniz.


Yorum Yap
2zkeP
Güvenlik Kodu*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi
Yorumlar
Süleyman

Merhaba ben Apple 6 kullanıyorum ve touchıd çalışmıyor diye bildirim geliyor sıkıntı nedir çözümü nedir bilgi istiyorum teşekkür ederim

2019-08-05 20:46:35