Bu tür bilgileri hackerlar için ele geçirmek beklediğinizden çok daha kolay.

 

Telefon güvenliği için ürünler geliştiren şirket Wandera’nın yönetim kurulu başkan yardımcısı Michael Covington’ın açıklaması şöyle: ‘Bir çok popüler ve tanınmış yazılım şirketleri ürettikleri uygulamalar ve web siteleriyle sizi teşhis eden kişisel bilgilerinizi sızdırıyor’.

 

Analitik servisleri şirketi App Annie’den gelen açıklamaya göre saatte 10 milyondan fazla uygulama indiriliyor. Wandera’nın aralık ayında açıkladığı araştırmalara göre iki yüzden fazla uygulama hassas kullanıcı bilgilerini açığa çıkarıyor, bu sızıntının yüzde altmışı ise spor ve alışveriş uygulamalarından doğuyor.

 

Size de bütün uygulama geliştiricileri telefonunuzdaki her özelliğe ulaşım izni istiyor gibi gelmiyor mu? Bu bilgilere cidden ihtiyaçları var mı yoksa bilgilerimi mi topluyorlar?

 

En saygın geliştiricilerin ürettiği en iyi uygulamalarda bile şirketler basit şeyler yapabilmek için çok derin izinler almak durumunda kalıyor. Öte yandan zararlı yazılımlar, yeni bir uygulama indirirken uzun izinler listesine korkuyla bakmamıza sebep oluyor. Bakalım biraz kafanızı rahat ettirebilecek miyiz?

 

KİŞİSEL VERİ GÜVENLİĞİ İÇİN İZİN LİSTESİNİ İNCELEYİN

 

Bir uygulama indireceğiniz her zaman size uygulamanın çalışabilmesi için gerekli olan izinler listesi sunulur. Bu listeyi okuyarak uygulamanın hangi fonksiyonlara ulaşımı olduğunu ve aslında hangi özelliklere ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Okumadan onay verip geçmek çekici gelebilir biliyoruz ama herhangi bir tehdit durumunda özellikle online bankacılık uygulamaları kullananlar büyük tehlikelere girebilirler.

 

İzinler listesini okuduğunuzdan emin olun ve istediği izinlerin uygulamanın amacıyla örtüşüp örtüşmediğine bakın. Mesela bir fotoğraf filtresi uygulaması kamerayı kullanma izni isteyecektir, Bir SMS uygulaması mesajlarınıza erişimi isteyecektir. Bu izinler biraz derin gibi gözükse de uygulamanın çalışması için gerekli olduğuyla yüzleşmeliyiz.

 

Sormamız gereken sorular şunlar:

 

-Bu uygulama güvenilir bir geliştiriciden mi? Zararlı yazılım gibi gözüküyor mu?

-Bu uygulamanın bu izinleri istemesinin sebebini anladım mı?

-Geliştirici neden bu izinleri istediğini anlatmış mı? (Google Play’de çoğunlukla listelenir.)

 

Bu sorulara cevabınız evetse iyi durumdasınız eğer hayır diyorsanız o uygulamaya cidden ihtiyacınız var mı diye kendinize sorun.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum