Klonlanmış telefonlar ile ilgili Mehmet Muş’un yapmış olduğu açıklama şöyledir:

 

Yurt dışına çıkış harcının 50 TL’ye çıkarılmasını sunmuş bulunmaktayız. Klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi için, vatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde entegre edilecektir.”

 

KLONLANMIŞ TELEFON NEDİR?

 

Klonlanmış telefon IMEI numarasının farklı bir cihaza kopyalanmasıdır. Klonlama yöntemi ile iki veya daha fazla cihaz aynı IMEI numarası üzerinde kullanılmasıdır.

 

IMEI NEDİR?

 

IMEI, International Mobile Equipment Identity ( Uluslararası Taşınabilir Cihaz Kimliği ) kelimelerinin kısaltılmasıdır. Tüm cihazların aynı olmadığı ve her telefonun kendine ait bir kimliği olduğunu göstermektedir. IMEI numarası operatörler için iletişimin hangi model telefon ile yapıldığını anlamak sağlarken, üreticiler ve dağıtıcılar için ise satış ve garanti tespiti gibi amaçlar ile kullanılmaktadır.

 

IMEI NUMARASI HANGİ YAPIDADIR?

 

IMEI numarası standar olarak 15 haneli rakamdan oluşmaktadır. Yazılım versiyonunu belirtmek için 2 hane daha ilave edilebilmektedir.

 

Standart IMEI numarası;

 

AA-BBBBBB-CCCCCC-D

 

AA : Type Allocation Code ( TAC ) ( Tahsis Kodunu Girin )

 

BBBBBB : AA-BBBBBB beraber kullanıldığında model ve parti numarasını verecektir.

 

CCCCCC : Modelin seri numarası

 

D : Belirli bir algoritma ile hesaplanan rakamdır. Numaranın doğruluğunu ispat eder.

 

IMEI’NİN GÜVENLİĞİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

 

Operatörler kaçak telefon trafiğinin engellenmesi için IMEI kontrolü yapmaktadır. Eğer numara BTK kayıtlarında yok ise telefonu operatörler tarafından kullanabilmeniz mümkün değildir. Yurt dışından satın alınan telefonların Türkiye’de kullanılabilmesi için gümrükte ya da e-Devlet üzerinden kayıt işlemi yaptırılması gerekmektedir. Kayıt sağlamak için e-Devlet sitesinden BTK’nın IMEI kaydetme sayfasını kullanmanız gerekmektedir. IMEI numarası sizin telefonunuza tanımlı olduğu için sizden başka kimsenin bilmemesi de güvenliği arttıracaktır.

 

IMEI NUMARAMI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

 

IMEI numarasını öğrenebilmek için birkaç yöntem vardır. Cihazın ambalajının da IMEI numarasının bulunduğu bir etiket mevcuttur. Eğer kutuyu attıysak cihazınızın bataryası çıkıyorsa bataryanın alt kısmında IMEI numarası yazmaktadır. iPhone gibi bataryası çıkmayan cihazınız varsa Ayarlar – Genel – Hakkında ya girerek IMEI numarasını bulabilirsiniz. En kolay IMEI bulma yolu ise arama kısmından *#06# tuşlamasını yaparak IMEI numaranıza ulaşabilirsiniz.

 

IMEI numaraları kullanmış olduğumuz mobil cihazların bir nevi kimlik kartıdır. Aksi bir durum olduğunda cihazınızın size ait olduğunu kanıtlayabilmeniz için cihazınızın kutusunu ve faturanızı kesinlikler saklayın.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum