Facebook, çok sayıda söylenti ve pek çok iddianın ardından, Facebook Libra‘yı resmi olarak tanıttı. Facebook’un tanıttığı kripto para birimi Libra, büyük şirketlerin desteğini de alarak gelişimini sürdürüyor. Piyasaya sürülmesine biraz zaman olsa da, çıkmadan önceki ilk etkisi Bitcoin birimine yansıdı. Libra duyurularından sonra Bitcoin’in değeri 11 bin doları geçti.

Facebook’un uzun süredir konuşulan kripto parası Libra, sonunda tanıtıldı. Sosyal dev, yeni kripto para birimini 2020’de blok zinciri tabanlı cüzdan Calibra ile birlikte Messenger ve WhatsApp‘a getirecek. Sosyal paylaşım platformu Facebook, gelecek yıl yani 2020 yılında yeni bir kripto para birimini piyasaya süreceğini duyurdu. Facebook’tan yapılan açıklamada 2020 yılında piyasaya sürülecek kripto para biriminin “Libra” olarak adlandırılacağı, Mastercard ve Visa gibi ödeme sistemleri tarafından da destekleneceği belirtildi.

Açıklamada Facebook’un kripto para birimine ilaveten “Calibra” adı verilen bir dijital cüzdanın oluşturacağı, platformun kullanıcılarının kendi aralarında mesajlaşır gibi “Libra” transferi yapabileceği belirtildi. Facebook açıklamasında, “Dünyanın pek çok yerindeki insan en basit seviyedeki finansal hizmetlere erişemiyor. Dünyada yetişkinliklerin neredeyse yarısının banka hesabı bulunmuyor. Gelişen ülkelerde ve kadınlar arasında bu oran daha da kötü. Gelişen piyasalardaki küçük işletmelerin yaklaşık yüzde 70’inin krediye erişimi yok. “ değerlendirmeleri yapıldı.

[irp posts=”14923″ name=”iPhone Batarya Değişim Fiyatları”]

KRİPTO PARA LİBRA ARDINDAN DİJİTAL CÜZDAN DA GELİYOR: CALİBRA

Dijital cüzdan Calibra, şu an bankalar ve kredi kartı sağlayıcıları tarafından kullanılan yöntemlere benzer doğrulama yöntemleriyle güvenlik sunacak. Sistemler, dolandırıcılığa benzeyen davranışlar için olup bitenleri izleyecek. Calibra‘nın telefonunuzu kaybetmeniz veya parolanızı unutmanız durumunda başvurabileceğiniz canlı bir desteği olacak. Facebook, hesabınızın ele geçmesi durumunda size geri ödemede bulunacağını da söylüyor.

Bunun yanında yakın zaman önce duyurulan Libra ile beraber Bitcoin’in değeri Cumartesi sabahı 11.000 doları aştı. Coindesk’ten gelen Bitcoin Fiyat Endeksi’ne göre, aynı zamanda madeni para pazarının şu anda fiyat artışının bir sonucu olarak 193,6 milyar dolar olduğu belirtildi. 9 Haziran’da elde edilen 7.600 dolarlık Bitcoin fiyatına göre keskin bir artış olarak yorumlandı.

Libra, Bitcoin’den ayıran en büyük fark, değerinin oldukça tutarlı kalması beklenen sabit bir para cinsine benzemesi. Facebook, kripto para biriminin istikrarlı ve saygın merkez bankalarından gelen para birimleri içindeki banka mevduatları ve kısa vadeli devlet menkul kıymetleri gibi düşük değerli varlıklar ile destekleneceğini açıkladı. Şirketin amacı, temel olarak birçok insanın kullandığı geleneksel para birimleri ile karşılaştırılabilir bir blok zinciri özellikli para birimi oluşturmak.

11.000 dolar seviyesini geçmek muhtemelen Bitcoin sahiplerine her halükarda mutlu edecek gibi görünüyor. Kripto para birimi Bitcoin’in değeri 2017’de yaklaşık 19.000 dolar seviyesine ulaşmıştı. Son 24 saat içinde 11.190 dolar seviyesine yükselen Bitcoin, eski ihtişamına geri dönemedi, ancak en azından kripto para birimi piyasasının bir kısmının geleceğinin açık oduğunu gösterdi.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum