Bilgisayar araştırmalarında önemli bir adım attığını ekim ayının son haftası bir makale ile duyuran Google, kuantum üstünlüğüne kavuşmuş olduğnu söylüyor. Ancak bu yaklaşımın gerçek olmadığını söyleyen IBM, Google'ın buluşunu çarpıttığını söylüyor. Peki üzerine uzlaşı sağlanamayan ve bu kadar önemli olan kuantum üstünlüğü nedir?

 

Google'ın söz konusu açıklaması oldukça önemli çünkü kuantum üstünlüğü şu an mevcut teknolojilerin yapamadığı birçok şeyi kuantum temelli teknolojiler ile kısa sürede yapılabilmesini sağlıyor. Bu nedenle teknoloji şirketleri bu yarışı lider olarak sonlandırmak istiyor. 

 

Kuantum üstünlüğüne ulaşan şirketler ya da oluşumlar, bu sayede uzun yıllar alacak hesaplama ve diğer birçok işlemin çok daha kısa sürede gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Söz konusu bu potansiyel ise Google ve IBM'in yıllardır üzerinde çalıştığı teknolojiler olarak biliniyor. Bu nedenle Google'ın Nature dergisinde yayımlanan bu makalesi büyük yankı uyandırmıştı. 

 

 

Google'ın bu kuantum üstünlüğünü açıkladığı Sycamore adlı bilgisayar, süper hızlı bilgisayarlarda hesaplaması 10 bin yıl kadar sürecek bir işlemi 200 saniye, yani 3 dakika 20 saniye kadar kısa bir süre içinde çözebildiğini söylüyor. Bu ise inanılmaz bir oran diyebiliriz. Ancak 23 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan bu makalenin ardından IBM de bir makale yayınladı.

 

IBM yayınladığı makalede Google'ın ilan ettiği kuantum üstünlüğüne ''hadi canım sende, bizim ürettiğimiz süper bilgisayarlar zorlu bir hesaplamayı 10 bin yıl değil, 2 buçuk günde çözüyor. Sizin ilan ettiğiniz şey üstünlük değil." diyor. Ve Google'ın duyurduğu bu gelişmeyi eleştiri getiriyor. 

 

Kuantum üstünlüğünün önemini açıklayan bu oranlar, birçok noktada karşımıza avantaj olarak çıkıyor. 54 süper iletken bitten oluştuğu görülen bu kuantum işlemcisinin standart bilgisayarlardan çok daha hızlı olduğu açıkça görülüyor.

 

Kuantum bilgisiyarların çalışma mantığına bakıldığnda ise normal bilgisayarların en küçük bilgi birimi olan bitler ya bir 1 ya da 0 olabildiği biliniyorken, kuantum bilgisayarların en küçük bilgi birimi olan kübitler aynı zamanda 1 ve 0 olabiliyor. Bu da onların hesaplama gücünü katlayarak artırıyor diyebiliriz. 

 

 

Kuantum üstünlüğüne ilk ulaşmak neden bu kadar önemli?

 

Bu teknolojiyi geliştiren ve kuantum üstünlüğüne ulaşan teknoloji şirketi hızı ve birçok avantajı da yakalamış olacak. Bu nedenle teknoloji şirketleri süratle bu üstünlüğü elde etmeye çalışıyor. 

 

Kuantum bilgisayarların aktif ve gelişmiş olarak kullanılmasına hala bir süre varsa bile, bu sayede geliştirilebilecekler saya saya bitmeyecek cinsten. Teorik olarak bakıldığında daha iyi performans sunan pillerden, ilaçların tasarlanması veya tarım kimyasallarından kaynaklanan emisyonların minimuma indirgenmesi gibi gelecekteki birçok teknolojinin geliştirilmesi için kuantum bilgisayarlar çok büyük önem arz ediyor. 

 

Bununla birlikte kuantum hesaplama yarışında yer alan başlıca şirketler arasında Google ve IBM bulunuyor. Google herkesi geçerek lider olduğunu açıklamasıyla fitili de ateşlemiş oldu. Ancak bu liderlik ilanına ilk itiraz IBM'den gelmiş olsa da ilerleyen zamanlarda diğer şirketlerden de atılımlar gelebilir. Bekleyip göreceğiz.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum