Kullanıcılara sunulan işlemciler arasında adını pek duymadığımız ama orta segmentteki akıllı telefonlarda gördüğümüz MediaTek işlemciler, kullanıcılar nezdinde pek bilinmiyor. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda daha çok Snapdragon bilindiği için, MediaTek işlemcilerin Snapdragon karşılığını sizler için bu yazıda açıklıyor olacağız. 

 

Öncelikle nedir bu MediaTek ona bir değinelim. Tayvan menşeli işlemci firması olarak kendini konumlandıran şirketin işlemcileri MTKxxx ve Helio olarak adlandırılıyor. Normalde 8 çekirdekli mobil işlemcileri pek görmesek de MediaTek dünyanın ilk 8 çekirdekli mobil işlemcisini üreten bir teknoloji firması olarak biliniyor. 

 

Satış politikalarından kaynaklanan fiyat düşüklüğü Çinli markalarda çoğunlukla görülmesine işaret ediyor. Türkiye'de de orta segmentte yer alan cihazlarda MTK işlemcilerini görmek mümkün diyebiliriz. MediaTek Helio x30 modeli 10 çekirdekli mobil işlemciye sahip olan ilk işlemci birimi olarak tanımlanıyor. 

 

Peki hangi cihazlarda kullanılıyor? Şu an için ağırlıklarını hissetmediğimiz Sony ve HTC'nin de giriş ve orta seviye telefonlarında MediaTek işlemcilerin kullandıklarını da unutmadan ekleyelim. 

 

Snapdragon gibi MTK'nin de birçok işlemcisi bunuluyor. Orta segment cihazlar için geliştirilen işlemciler olduklarını söylesek de MediaTek'in yakın zaman önce ortaya çıkan üst düzey işlemcisi i700, iki Cortex-A75 (2.2 GHz) çekirdeği ve iki Cortex-A55 çekirdeğini (2.0 GHz) bünyesinde barındırıyor. 

 

Dört çekirdekli bir yapıya sahip bu işlemci, ayrıca IMG PowerVR GM 9446 GPU ile de destekleniyor. 8 GB'ye kadar LPDDR4x RAM ile entegre çalışabilen MediaTek i700, bünyesinde yapay zeka desteğini de barındırıyor. 

 

İşlemcide kullanılan sistem sayesinde bulunduğu cihazlarda yüz tanıma hızını diğer işlemcilere oranla beş kat artırmış durumda. Farklı megapiksellere sahip kamera kurulumlarıyla da uyumlu çalışmasıyla ön plana çıkıyor. 

 

 

Oyuncular için ortaya çıkarttığı yeni mobil işlemcileri Helio G90 ve Helio G90T ile MTK 12 nm FinFET ile üretilen işlemciler uygun fiyatlı telefonların üst seviye bir oyun deneyimi sunması açısından oldukça önemli. Örneğin bu işlemci, Kirin 810 ve Snapdragon 730’u geride bırakıyor diyebiliriz. 

 

Geekbench performans testinde ise 7 binin üzerinde bir puanlamaya sahip olduğu görülüyor. Bu özelliği ile Helio G90 ve Helio G90T ikilisinin yer aldığı telefonlar, Snapdragon 730’dan güç alan telefonları geride bırakacak gibi duruyor. 

 

İşlemcilerin ise çoklu çekirdek skorunun 7.000’in üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu sayede Helio G90 ve Helio G90T ikilisinin yer aldığı telefonlar, Snapdragon 730’dan güç alan telefonları geride bırakacak.

 

MTK'nın yeni dönem işlemcileri daha çok  Snapdragon 845 ile kıyaslanıyor. Hatta MTK'nın piyasaya sürdüğü yeni yongalar ile Snapdragon 845'in AI performansının üç katını verdiğini iddia ediliyor.

 

Bu karşılaştırma daha uzun bir süre devam edecek gibi duruyor ancak, yapılan yorumlar MTK'nın iddia ettiği performansı sağlamadığı yönünde. 

 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum