Önemli olduğunu bildiğimiz içinse pratik olarak kullanmaya başladığınız anda iyi fotoğraf çektiğinizi göreceksiniz. Bildiğiniz gibi artık fotoğrafçılık mobil tarafa kaydı ve bu alan kendi değer alanını oluşturdu.

 

Mobil fotoğrafçılık kavramı akıllı telefonların gelişmesiyle içini iyice doldurmaya başladı. Orta segment olarak tanımlanabilecek modellerde bile yüksek fotoğraf performansı yakalayabiliyorsunuz. 

 

Şimdi mobil fotoğrafçılıkta dikkat etmeniz gereken başlıklara değinelim. 

  1) Doğru Odaklama 

 

Bir fotoğrafı doğru odakladığınız takdirde netlik ve derinlik algısını yakalarsınız. Bu sayede çekeceğiniz fotoğraf oldukça başarılı olur. 

 

2) İyi Işık Alınacak Ortamlarda Fotoğraf Çekin

 

Doğal ışık her zaman iyidir. Ancak doğal ışık olmasa da doğru ışık kaynağı fotoğrafınızın kalitesini oldukça arttırır. Bu nedenle ışık seçimi çok önemli diyebilirim. 

 

3) Işık Ayarı

 

Yukarıda bahsettiğimiz doğru ışığı besleyen bir başka durumsa ışık ayarı. Işık ayarını telefonunuzdan fotoğraf çekerken anlık olarak yapabileceğiniz gibi, fotoğrafınızı çektikten sonra da ayarlayabilirsiniz. 

 

4) Gereksiz Zoom Yapmayın!

 

Neden zoom yapmayalım? Çünkü eğer telefonunuzun dijital zoom özelliği varsa çekeceğiniz fotoğrafın kalitesi düşecektir. Ancak bunun elbette istisnası bulunuyor.  Eğer optik zoom özelliğine sahip bir telefonunuz varsa zoom yapmanız fotoğrafınızın kalitesini dijital zoom özelliğine göre kalitesini daha az düşürür. 

 

Optik zoom özelliğine sahip bir akıllı telefonunuz olsa bile, siz yine de ipin ucunu kaçırmayın. Unutmayın bir telefon ile çekim yapıyorsunuz ve her zoom fotoğrafınızın kalitesini düşürebilir. 

 

5) Kullandığınız telefonun kamera özelliklerini tanıyın

 

Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonların kamera performansları da birbirinden farklı oluyor deneyimlediğiniz üzere. Lenslerinden, kamera sayısına ve kullanılan sensörlere kadar farklılaşan kamera performansları her modelde ve markada değişiyor.

 

Bu nedenle örneğin, iPhone 11 ailesinden bir model kullanıyorsanız, kamera özelliklerini bilmek kamerayı nasıl kullanacağınızı ve sonuç olarak çektiğiniz fotoğrafı değiştiriyor. Yani başarılı ve iyi fotoğraf çekmenın yolu telefonunuzun kamera özelliklerini bilmekten geçiyor diyebilirim. 


6) Fotoğrafları düzenlemeyi abartmayın

 

Geçmiş yıllarda fotoğraflara yapılan düzenlemeler ve photoshop müdahaleleri hem anlaşılmıyordu hem de popülerdi. Ancak günümüzde artık en sevdiğim trendlerden olan minimalleşme fotoğrafçılık reflekslerine de işlemiş durumda.

 

Artık fotoğraflarda hem az efekt kullanma hem de düzenlemelerin belli olmaması ya da küçük oynamalar yapılıyor. Bu nedenle fotoğraflarda düzenlemeyi abartmamak gerekiyor. 

 

Biz kısaca sizlere mobil fotoğrafçılık tüyoları vermiş olduk. Ancak elbette en iyi fotoğrafların büyük bir formülü yok. Bakış açısı+ doğru açı+ kamerayı tanımak ve ışık açıları ortaya iyi denilecek fotoğraflar çıkarıyor. Bu detayları yakaladığınızda iyi fotoğraf çekmek kaçınılmaz oluyor. 

 

7) Elbette telefonunuzun lensinin iyi durumda olması da önemli 

 

En çok yaşanan akıllı telefon arızasının ekran kırıkları olması kalbimizi kırıyor olsa da size telefonunuzun ilk günkü haline dönmesini sağlayan CepteTamir, kırılan veya çizilen kamera lensleri için de değişim yapıyor. Bu sayede ilk günkü kadar güzel fotoğraflar çekebiliyorsunuz. 

 

Eğer telefonunuz eskisi gibi fotoğraf çekmiyorsa ve lensinizde problem varsa TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM.

 

Bir sonraki 60 saniyede teknolojide görüşmek üzere....

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum