Akıllı telefonlar inanılmaz gelişmelerle bilgisayarları bile geçecek güce gelirken teknoloji tutkunları da telefonlarını yenilemekten geri kalmıyor.

 

Ancak 2019 teknolojide yaşayacağımız en büyük devrimlerden birinin hemen öncesinde bulunan bir yıl ve bu devrim gerçekleştiği anda yeni cihazlar çok daha fazla çekici olacaktır.

 

Özellikle 5G teknolojisi ve akıllı ev yenilikleriyle evinizdeki televizyondan, klimaya, akıllı asistandan, müzik çalar ve hatta garajınızın kapısına kadar her şeyi telefondan kontrol edebileceksiniz.

 

Durum böyleyken yeni teknolojilerle bugünün teknolojisi arasındaki fark, bugünün teknolojisi ile geçen senenin teknolojisi arasındaki farktan çok daha fazla olacak ve kullanıcılar cihazlarını değiştirmek zorunda hissedecek. Bizim de naçizane önerimiz 5G teknolojisi gelmeden zaten çok pahalı olan akıllı telefonları şu an için almamanız çünkü piyasada 10.000 TL'den bile daha pahalı olan akıllı telefonların çoğu hala 5G destekli değil.

 

Şu an 5G destekli bir kaç modele erişip bu cihazlar tabi ki satın alabilirsiniz, ancak yine de 5G hayatımıza girdiğinde 5G destekli olup çok daha iyi özelliklere sahip cihazlarla tanışacağımız için şu anda kullanamayacağımız bir teknoloji astronomik bir para vermek pek mantıklı değil.

 

Tabi 5G teknolojisinin gelişiyle şu an piyasanın en gözde cihazlarının popülerliklerini tamamen yitireceği gerçeğini göz önüne alırsak bu cihazları bugün alırım 5G geldiğinde satıp yenisi alırım mantığı maalesef bütçesinizde karadelik oluşturacaktır.

 

Peki eğer kullanılamayacak durumda bir telefonunuz varsa ve yeni telefon ihtiyacınız varsa ne yapmalısınız? CepteTamir ekibi olarak bu konu üzerinde uzun uzun düşündük ve var olan cihazı tamir etmenin ya da ikinci el veya yenilenmiş bir telefon almanın her türlü yeni bir telefon almaktan çok daha avantajlı olduğuna elimizdeki rakamlarla karar verdik.

 

Android cihazların inanılmaz hızlı yükselişi ve teknolojiye uyarlanması sebebiyle çok kısa zaman içinde piyasada yüzlerce 5G destekli cihaz olacağını görmek mümkün bu yüzden beklemenin uzun vadede sizlere ekonomik anlamda büyük bir katkısı olacaktır.

 

iPhone kullanıcıları içinse durum biraz daha farklı çünkü Apple'ın 5G alanında henüz büyük bir çalışma yaptığını görmedik bu da bize 5G destekli ilk iPhone'nun 2021 yılında tanıtılacağı fikrini düşündürtüyor. Tabi teknolojinin neler getireceği asla tahmin edilemiyor.

 

Peki yeni bir telefon almak zorundaysanız ne yapmalısınız?

 

Her ne marka ve model telefon alırsanız alın öncelikle günlük kullanımda sizleri memnun etmesi önemli, bataryası 1 günü tamamlayamayan telefonun kamerasının profesyonel makine kalitesinde olması şarjı biten bir telefonda hiçbir önem arz etmez.

 

Ultra zoom, veya 6000-7000 mAh gibi devasa bataryalara sahip olup hızlı omayan telefonlar da sizleri günün büyük bir kısmında mutsuz edecektir. Uçlarda özelliklere sahip olan ama aslında günlük kullanımda pek de işinize yaramayacak olan teknolojilere para vermeniz doğru olmaz.

 

Bir telefonun öncelikli özelliğinin kesintisiz ve kaliteli iletişim sağlamasıdır, iletişimden kastımız hem telefon görüşmelerinde hem İnternet bağlantısında hem de bluetooth, Wi-Fi ve NFC gibi özelliklerin kusursuz çalışmasıdır.

 

Yoğun kullanımda bile gün boyu şarjın size yetiyor olmasına dikkat edin, zira hangi telefona sahip olursanız olun şrjı yoksa o telefon bir hiçtir.

 

Sırf 120 Hz ekran hızı sağlıyor diye bir telefona fazladan 1000 TL'den fazla para vermek ne kadar mantıklı değilse ekran içi parmak izi var diye fiyatı şişirilen bir telefona da astronomik bir para vermek mantıklı olmayacaktır.

 

Aynı şekilde katlanan telefonların çekiciliğinin farkındayız ama gerçekten ihtiyacınız olan şey bu mu diye durup düşünmek gerekiyor.

 

Tabi ki kırıldığında veya bozulduğunda tamir ücretleri düşük olan, kolayca tamir edilen, her yerde teknik servisi olan bir cihaz almak da kullanıcı deneyimini yükseltecektir.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum