Oppo A9 2020’nin en dikkat çekici özellikleri 6,5 inçlik büyük ekranı, 5.000 mah uzun ömürlü bataryası ve şık tasarımı olabilir.

 

Tasarım itibariyle şık ve başarılı bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. Renkli arka tasarımı kullanıcılar tarafından beğenilebilir ancak parmak izi bıraktığını da hatırlatmakta fayda var.

 

Öte yandan arka yüzeydeki 3’lü kamera düzeneğinin hafif çıkık olması bazı kullanıcıları rahatsız edebilir.

 

oppo a9 2020 renkler

 

Oppo A9 2020 Ekran Özellikleri

 

oppo ekran

 

Oppo A9 2020 ekranı, IPS LCD özellikte. Ön yüzeyde damla çentik tasarımı sayesinde %82,5 değerinde ekran kasa oranı sunuyor. Alt çerçevelerinin kalın olması Oppo A9’un tasarımında gözünüze çarpacak tek nokta olabilir. Fakat bu kalın çentiklerin faydasını cihazınızı elinize alıp kullanmaya başladığınız anda fark ediyorsunuz. Cihazın ön yüzeyi, kalın çentikler sayesinde parmak izi bırakma sorununu azaltıyor.

 

Oppo A9 2020’nin büyük ekranı Ekran çözünürlük açısından kırıklığı yaratabilir. Çünkü üst segmenti hedefleyerek üretilen Oppo A9 2020’nin 720*1600 çözünürlüğü hayli düşük. Oppo A9 2020’nin 270 ppi değerindeki ekran çözünürlüğü, kullanmaya başladığınız andan itibaren kendini belli ediyor. Çinli şirket ekran çözünürlüğünün neden olduğu bu olumsuzluğu 6,5 inçlik ekran büyüklüğüyle kapatmaya çalışmış.

 

Oppo A9 2020 Sistem Özellikleri

 

Öncelikle Oppo A9’un Android 9 ile kullanıcılarla buluştuğunu ve cihazı kutusundan ilk çıkardığınız anda güncelleme bekleyemeyeceğini belirtelim.

 

İşletim sistemi tarafın karşımıza Snapdragon 665 işlemcisini ve Adreno grafik birimini görüyoruz. Depolama alanında 128 GB’lık tek seçenek söz konusuyken, RAM tarafında 2 seçenek mevcut. Oppo A9’u 4GB RAM ve 8GB RAM gücüne sahip çeşidiyle birlikte satın alabilirsiniz.

 

Oppo A9’un içerisinde bulunan UFS 2,1 cihazı oldukça hızlandıracak önemli bir detay. Bu açıdan Oppo A9 satın almaya karar verdiğinizde 8GB RAM ve 128GB hafıza kapasiteli çeşidi uygun bir tercih olabilir. Tercihinize göre 128GB’lık depolama alanını micro SD kart ile 256GB’a kadar artırabilirsiniz.

 

Oppo A9 2020 Kamera Özellikleri

 

oppo kamera özellikleri

 

Oppo A9 2020 kamera özellikleriyle oldukça iddialı. Zira cihaz Türkiye’de satışa çıkarken kamera özellikleriyle kendini duyurdu ve sevilen şarkıcı Sıla’yı reklam yüzü olarak seçti.
Oppo A9’un kamera özelliklerini detaylı olarak incelediğimizde arka tarafta 3’lü kamera düzeneği görüyoruz. Ana kamera 48MP çözünürlükte ve f 1/8 diyafram açıklığına sahip. Ana kamerada dikkati çeken özellikler arasında gece modu performansı geliyor. Gece moduyla çekilen fotoğrafların detaylarını incelediğinizde performansının tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz.

 

oppo kamera

 

Oppo A9’un geniş açılı ikinci kamerası 8MP çözünürlükte ve f/2,5 diyafram açıklığına sahip. Ultra geniş açılı üçüncü kamera ise 2MP çözünürlükte ve f/2,4 diyafram açıklığında.
Oppo A9 ön kamerasına baktığımızda ise 16MP çözünürlükte ve f/2,0 diyafram açıklığında kamera sensörü yer almakta. Ön kameranın portre foto performansının başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Buna karşın Oppo A9 2020’nin ön kamera performansının Oppo RX17’nin gerisinde kaldığını söyleyebiliriz.

 

Oppo A9 video performansında ise bazı eksikler göze çarpıyor. Cihaz 4k video kaydı yapabilmesine rağmen; 4k 60 fps kayıt yapabilme imkanı tanımıyor. Telefonun video özelliklerine baktığınızda 40k ve Full HD 30 fps seçeneklerini göreceksiniz.

 

Oppo A9 2020 Batarya Özellikleri

 

Oppo A9 2020, batarya performansı açısından da tatmin edici. Cihaz 5.000 mAH batarya ile geliyor ve hayli uzun bir pil ömrü sunuyor. Oppo A9’u kutusundan çıkardığınızda 9,1 mm’lik kalınlığından bataryanın ne kadar büyük olduğunu anlayacaksınız.

 

Oppo A9 2020 Fiyat

 

Oppo, son dönemde Türkiye piyasasında elini güçlendirmek isteyen bir marka ve kullanıcıların ilgisinin de hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Oppo A9, Türkiye’de 2700 TL + vergilerle satışa sunuldu. 

 

Fakat cihazın ekran çözünürlüğünün düşük kaldığını göz önünde bulundurduğumuzda fiyatının yüksek olduğunu ifade edebiliriz.


 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum