Galaxy M30s orta veya orta alt segment için üretilmiş diyebileceğimiz bir akıllı telefon. Bu segmentteki diğer telefonlardan hangi özellikleri itibariyle farklılaşıyor? Samsung Galaxy M30s özellikleri arasında batarya kapasitesi ön plana çıkıyor. Cihaz 6 bin mAh bataryasıyla gerçekten uzun bir pil ömrü sunuyor. 

 

Samsung Galaxy M30s, ayrıca 48MP’lik bir kameraya sahip. Kamera özellikleriyle orta segmentteki diğer cihazlarla karşılaştırıldığında mantıklı bir tercih olabileceğini söyleyebiliriz. Peki samsung Galaxy M30s fiyat ve özellikleri nedir? Cihaz, özellikleri itibariyle nasıl bir kullanıcı deneyimi sunuyor?

 

Samsung Galaxy M30s Tasarım Özellikleri

 

galaxy m30s siyah

 

Samsung Galaxy M30s, tasarım özelliklerini incelediğimizde cihazın M Serisinin tasarım çizgilerini taşıdığını söyleyebiliriz. Samsung kullanıcıları A Serisi ve M Serisi cihazları yakından tanıyor. Bu yıl yeni bir karar alan Samsung, “S takılı” yeni modellerle kullanıcılarının karşısına çıkarak, “A ve M” serisini yenilemiş oldu.
Özete, Samsung Galaxy M30s’ye Galaxy M30’un yenilenmiş hali diyebiliriz.

 

Samsung Galaxy M30s, plastik bir kasayla geliyor. Bu nedenle cihazı kılıfla kullanmanızda büyük yarar var. Çünkü plastik kasa, çizilmelere hayli elverişli.
Arka kısmında kamera çıkıntısı bulunmuyor ve parmak izi okuyucusu da standart şekilde cihazın arka üst bölgesine yerleştirilmiş.
Samsung Galaxy M30s, 6,4 inç’lik ekrana ve 6 bin mAh kapasiteli bir bataryaya sahip. Bu açıdan cihazın ağır ve kalın olabileceğini düşünebilirsiniz. Fakat Samsung mühendisleri cihazı 8,9 mm kalınlık ve 188 gram ağırlıkta üreterek iyi bir iş çıkarmışlar.

 

Cihazın ekran-kasa oranı daha hayli başarılı fakat cihazın her tarafında ince çerçeve bulunmuyor. Üst ve yan kısımlar ince çerçeveye sahipken, alt kısımda diğer taraflara göre daha kalın bir çerçeve yer alıyor.

 

Cihazın tutuş noktası olarak tasarlanan bu kalın çerçeve, görüntü itibariyle göze hoş gelmeyebilir fakat tutuş ve kullanış açısından büyük kolaylık sağlıyor.

 

Samsung Galaxy M30s Ekran Özellikleri

 

galaxy m30s arka

 

Ekran performansı bir telefonu satın alırken kullanıcıların en çok dikkat ettiği noktadır. Bu nedenle Samsung Galaxy M30s'in ekran özelliklerini yakından inceleyeceğiz.
Samsung Galaxy M30s’te Amoled tabanlı 6,4 inç büyüklüğünde bir ekran mevcut. Ekranın maksimum parlaklığı 420 MIT. Ekonomik seviyede üretilen bir cihaz için bu ekran performansının başarılı olduğu söylenebilir.

 

Ekran, 1080*2340 piksel çözünürlük sunuyor ve 403 ppl piksek yoğunluğu bulunuyor. Açık güneşte ve karanlık ortamda telefonun ekranını gayet net şekilde görebiliyorsunuz. 
Ekran özellikleri arasında gösterebileceğimiz tek eksik nokta, Galaxy M30s’te ekran parmak izi okuyucu bulunmaması. Aynı şekilde Samsung A30s te de ekran parmak izi okuyucu bulunmazken; A50s’te bu özellik bulunuyordu.

 

Samsung Galaxy M30s Kamera Özellikleri

 

Samsung Galaxy M30s Kamera Özellikleri

 

Samsung Galaxy M30s’in en merak edilen özelliklerinin başında kamera özellikleri geliyor. Cihazın arka bölümünü incelediğimize 3’lü kamera düzeneğini görüyoruz ve buradaki ana kamera 45MP çözünürlüğe sahip.

 

Aslında orta segmentte üretilen diğer markalara ait cihazlarda da 48MP çözünürlükte ana kamera görmeye başladık. Dolayısıyla Galaxy M30s kamera özellikleri tarafında yeni bir durumun hayatımıza girdiğini söyleyemeyiz.

 

İkinci kamera ise ultra geniş açılı görüntü yakalama özelliğine sahip ve 12mm lensi ile birlikte 123 derecelik fotoğraflar çekebilme imkanı sunuyor. Bu kamera 8MP çözünürlüğe ve f/2,2 diyafram değerine sahip.

 

İkinci kamera ile ana kamera arasındaki fark gece performansı sırasında ortaya çıkıyor. İkinci kameranın gece ışık alım performansının hayal kırıklığı yaratacağını söyleyebiliriz. Buna karşın gündüz yapılan çekimler hayli başarılı. Özellikle ultra geniş açılı ana kamerayla yeterli ışıkta yaptığınız çekimler kullanıcıları tatmin edecektir.

 

Cihazın üçüncü kamerası ise 5MP çözünürlüğe ve f/2,2 diyafram derinliğine sahip. Bu kameranın görevi ise derinlik algılaması yapıyor ve daha keskin görüntüler elde etmeni sağlıyor.

 

Galaxy M30s’in kamera özellikleri arasında dikkatimizi çeken bir nokta ise; genel olarak 48MP ana kamerası bulunan cihazlarda bu çözünürlükte fotoğraf çekerken; yapay zekayı kullanamayabiliyorsunuz. Fakat Galaxy M30s’te 48MP çözünürlükte fotoğraf özelliğini aktif ettiğinizde yapay zekayı da kullanabiliyorsunuz. 48MP çözünürlüğe yapay zeka da eklenince fotoğraftaki yüksek detaylar gerçekten dikkat çekici bir hal alıyor.

 

Samsung Galaxy M30s Teknik Özellikleri

 
•    6.4 inç, 2340 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip Full HD + Infinity-U Süper Amoled ekran.
•    Octa-Core(Quad 2.3 GHz + Quad 1.7 Ghz) Exynos 9611 10nm ile Mali-G72MP3 işlemci
•    4 GB ve 6 Gb LPDDR4x RAM seçeceği
•    64 GB ve 128 GB dahili hafıza seçeneği
•    Android 9.0 (Android Pie) destekli One UI 1.5
•    LED flaşlı 2.0 diyafram açıklığına sahip 48 MP arka kamera, 2.2 diyafram açıklığına sahip 5 MP derinlik sensörü, 2.2 diyafram açıklığına sahip 8 MP 123 derece ultra geniş açılı kamera
•    2.0 diyafram açıklığına sahip 16 MP ön kamera
•    Çift SIM kartı, bir microSD kart girişi
•    Parmak izi sensörü
•    3.5 mm kulaklık girişi, FM radyo
•    8,8 mm kalınlık, 188 gram ağırlık
•    15W hızlı şarj edilebilir 6000 mAh batarya

 

Samsung Galaxy M30s Fiyatı

 

Samsung Galaxy M30s, orta ve orta alt segmentteki kullanıcılar hedeflenerek üretildi. Cihazın 3 farklı renk seçeneği mevcut: Pasifik mavi, köpük beyazı ve karbon siyahı. Bununla beraber Samsung Galaxy M30s’in Türkiye satış fiyatı 2.699 TL + vergiler civarında.

 

 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum